Reportáž z Madeiry: Omezení minimální, příjemní lidé, krásné prostředí

Na konci března jsme vám v článku Kam utéct před karanténou představili několik cestovatelských tipů, kam vyrazit navzdory tomu, že v ČR a řadě okolních zemí byl zrovna tvrdý lockdown. Na tomto seznamu nám chyběla Madeira a to bychom tímto textem rádi napravili. Využili jsme toho, že naše kolegyně nedávno právě tenhle nádherný ostrov navštívila. Dnes vám předkládáme její zkušenosti a dojmy z cesty.   

Někdy v polovině února jsem se rozhodla, že se z ČR, v tu dobu těžce svírané koronavirovou pandemií, pokusím odcestovat, přijít na jiné myšlenky a načerpat nové síly. Díky možnosti práce z domova jsem si to mohla dovolit. Po kratším pátrání padla moje volba na portugalskou Madeiru. Rozhodla jsem se vyrazit do hlavního města autonomní oblasti Madeira, nazvaného Funchal, mým hlavním cílem byla turistika spojená s prací na dálku.

Funchal, Madeira

Našla jsem si tedy spojení: Přímé lety Praha–Funchal trvají čtyři hodiny dvacet minut a od dubna probíhají pravidelně každý pátek a pondělí. Cena jednosměrné letenky je 5000 Kč, včetně kufru, takže za zpáteční jsem zaplatila 10 000 korun. Samozřejmě jsem si před cestou musela také zjistit, jaká karanténní opatření budu povinna absolvovat. Nebylo to nic dramatického: PCR test, který nesmí být pořízen dříve než 72 hodin před odletem.

Cesta bez větších překážek

Pokud jde o průběh cesty, před příletem jsem vyplnila elektronický formulář, který je k dispozici na webu Madeira Safe. Poté mi systém vygeneroval QR kód a ten jsem musela předložit po příletu na letišti. Mimo to je také formulář s negativním výsledkem testu možné nahrát do aplikace Madeira Safe, případně ho po příletu ukázat v tištěné formě. Abych nezapomněla, v letadle jsme po celou dobu letu měli respirátor. Takže dostat se na Madeiru nebylo nijak komplikované.

A jak to vypadá v místě samotném? Po příjezdu do země, a později i do Funchalu, byste prakticky nepoznali, že téměř po celém světě řádí koronavirus. Všechny podniky, služby, restaurace atd. jsou tam totiž otevřené. Jediným omezením je povinnost všude nosit roušku a také zákaz vycházení: V týdnu platí počínaje 19. hodinou a o víkendu pak 18. hodinou. K tomu vás před vstupem do obchodů čeká měření teploty a dezinfekce rukou.

Jak vidíte, v souvislosti s pandemií tu nenarazíte na nic, co by vám snad mohlo zkazit dojem z pobytu. A věřte mi, že ten bude víc než skvělý. Funchal je pozoruhodné město, tvořené čtyřmi základními celky, a žije v něm přes sto deset tisíc obyvatel (více viz box). Krajina v této oblasti je obecně velmi kopcovitá, s neuvěřitelně krásnou přírodou. Lidé jsou tu vesměs velmi milí a prostředí nesmírně příjemné. Což podtrhl i fakt, že v době, kdy jsem Funchal navštívila, se teplota po celou dobu pohybovala okolo osvěžujících dvaceti stupňů.

Na Madeiře prostě musíte:

1. Vidět

Monte Palace

Monte Palace

  • nádherná botanická zahrada založená v roce 1987 vysoko v kopcích nad Funchalem s krásným výhledem na celé město a oceán. Na ploše sedmi hektarů tam najdete jak typickou madeirskou flóru, tak i rostliny z jiných koutů světa. Kromě pestrobarevných květin se v zahradách můžete kochat cizokrajnými stromy a jezírky s černými labutěmi. Tahle návštěva pro mě byla asi nejsilnějším zážitkem

Porto Moniz

  • přírodní „bazénky“ s vodou z oceánu

Mercado de Lavradores

  • trhy s ovocem a zeleninou, rybí trh

2) Ochutnat

Espetada – hovězí špíz,

Prego – místní sendvič,

Poncha – místní alkoholický drink,

Poncha

Maracuja – na výše zmíněném Mercado de Lavradores jich najdete několik druhů,

Pastéis de nata – sladký dezert.

Pastéis de nata

Doporučuji pivo značky Coral a také levné čerstvé ryby, které koupíte na trhu.

Pokud jde o ceny, jsou tu podobné jako v ČR. Například v restauraci zaplatíte za jídlo s alkoholickým nápojem okolo patnácti eur.



Vhodné téměř pro každého

Samozřejmě přišel i okamžik, na který jsem se zrovna netěšila, a sice den zpáteční cesty.

Před odletem jsem musela absolvovat antigenní test – zařídila jsem si ho ve funchalské Mais Clinic. Objednat se můžete přes messenger na FB, také e-mailem, případně telefonicky.

A také jsem podle instrukcí českého ministerstva zdravotnictví vyplnila příjezdový formulář.

Suma sumárum, na Madeiře bylo krásně a mohu ji jen doporučit. Podle mého názoru je vhodná jak pro důchodce, tak pro lidi mladší, kteří mohou pracovat dálkově. A samozřejmě i i pro rodiny s dětmi.

--------------------------------

Funchal vás nadchne (nejen) koloniální atmosférou

V hlavním městě autonomní oblasti Madeira žije přes sto deset tisíc obyvatel a město vás uchvátí svojí koloniální atmosférou. Tvoří ho čtyři základními celky: historické centrum uprostřed, Staré Město na východě, turistická oblast s hotely na západě a také obytné čtvrti v prstenci okolo. Centrum a Staré Město pochází z dob první kolonizace, která začala na Madeiře v roce 1424. Proplétat se tu budete úzkými uličkami se starými rybářskými a měšťanskými domy, které atmosféru ještě zvýrazňují. Samotné historické centrum města a jeho nejbližší okolí nicméně není rozlehlé a projít se dá pěšky za jeden půlden.

Mohlo by Vás zajímat