Skvělé běžkařské trasy, které najdete jen kousek za hranicemi

Zimní sezóna je už neodmyslitelně spojená s lyžováním. Ale zatímco většina lidí řeší, na kterou sjezdovku v Česku nebo zahraničí vyrazí, my pro vás máme jiný návrh – co si protentokrát zabalit kromě sjezdových lyží i běžky? Zvlášť když jsou běžecké trasy většinou v těsné blízkosti ski areálů, takže můžete spojit obojí. Vytipovali jsme pro vás nejlepší běžkařské oblasti na Slovensku, v Rakousku, Německu nebo Itálii.

Slovensko

Slovensko Skalka

  • Skalka

Slovenský běžkařský ráj na Skalce (leží mezi Banskou Bystricou, Kremnicou a Turčianskými Teplicemi) zahrnuje takřka 138 kilometrů běžeckých tratí, a to jak pro zelenáče na běžkách, tak i pro zkušené veterány. A samozřejmě jak pro milovníky klasiky, tak i bruslení. Zdejší tratě mají navíc oficiální certifikát FIS. Díky vysoké nadmořské výšce (trasy leží nad 800 m n. m., a hlavní areál je dokonce ještě o 300 metrů výše) tu bývá sníh většinu zimy. Vyrazit sem můžete i z dědin, jako jsou Turček, Králiky nebo Krahule.

  • Štrbské Pleso

Tady se odehrál v roce 1970 i světový šampionát v klasickém lyžování a na části tratí si můžete svou kondičku vyzkoušet i dnes. Je tu zhruba 15 kilometrů upravených stop, ale dá se vyrazit i mimo ně – třeba si objet celé jezero. Nicméně musíte počítat s tím, že tu potkáte řadu turistů (proto raději vyběhněte brzy ráno). A když jsou tuhé mrazy, dá se proběhnout i přímo po jezeře, což je skvělý zážitek.

  • Tatranská Lomnice

Ve Vysokých Tatrách je možné zamířit do více středisek, nejen na Štrbské Pleso. Právě v Tatranské Lomnici si přitom užijete nejdelší tatranskou trasu, která měří skoro 25 kilometrů. A když pořád nebudete mít dost, v nedalekém Starém Smokovci si můžete dát do těla na 18kilometrové trase.

  • Chopok

Krásné tratě najdete i v Nízkých Tatrách. Pod Chopkem jsou tři – dvě pětikilometrové a pak královská Biela púť, po níž budete mít v nohách téměř 30 kilometrů. Vede nádhernými místy, takže chvíli budete funět a chvíli zase dělat „ach“ a „och“ na nejrůznějších výhledech.

Rakousko

  • Böhmerwald

Rakouská strana Šumavy vám nabídne síť výborně upravených běžeckých tras, jejichž délka dosahuje téměř 80 kilometrů. V areálu Nordisches Zentrum přitom mohou lyžovat jak dospělí, tak i děti, pro něž tu mají cvičné běžecké trasy. Zdejší vysoké stromy vás naštěstí ochrání před šumavským větrem, který jinak dokáže vyjížďku znepříjemnit. A sníh tu často vydrží až do jara – sezóna tu v průměru trvá více než 100 dnů.

  • Gutenbrunn

Sen pro všechny běžkaře. A je celkem jedno, jestli si s běžkami tykáte, nebo jste je vybalili teprve včera. V rakouském běžkařském eldorádu kolem Gutenbrunnu najdete 120 kilometrů skvěle udržovaných běžeckých tratí, procházejících kouzelným Weinbergerským lesem. Je to nádherné místo, ležící ve výšce okolo 1000 m n. m., takže o sníh tady nebývá nouze. I když to není hned za hranicemi, cesta netrvá dlouho – z Prahy budete na místě za pouhé tři hodiny, z Brna dokonce ještě o čtvrthodinu dříve.

  • Mostviertel

Pětice areálů v dolnorakouské oblasti Mostviertel se vám bude líbit. Největší z nich je St. Aegyd am Neuwalde, který zahrnuje šest udržovaných běžeckých tras s celkovou délkou 100 kilometrů. Dalšími čtyřmi areály jsou Annaberg (dvě trasy), Puchenstuben (pět tras), Göstling-Ybs a Lacknehof-Ötscher (po šesti tratích). Všechny tratě jsou poblíž ski areálů, takže si můžete zajezdit i na sjezdovkách. 

  • Nassfeld

V Korutanech, kousek od italské hranice, vás čeká zhruba 70 kilometrů upravovaných tras. Stopa vás může zavést přes Nassfeldský průsmyk nebo údolím až do sousední Itálie. Ticho a krása zasněženého lesa jsou omamné, stejně jako čerstvý vzduch a nádherné výhledy do okolí. Pokud si přitom nejste na běžkách jistí, můžete „do učení“ k místním instruktorům. Navíc v Nordic Competence Centru v Tröpolachu si můžete na laserové střelnici vyzkoušet i biatlon.

Itálie

Itálie Alpe di Siusi

  • Alpe di Siusi

Italské Dolomity jsou neobehraná klasika – i proto patří na seznam UNESCO. Zdejší výhledy jsou jako úžasná medicína, která z vás vyžene veškerý pracovní stres. A když se navíc „zakousnete“ do více než 130 kilometrů skvěle připravených bílých stop ve Val Gardeně, dokonale si vyčistíte hlavu. Díky nadmořské výšce okolo 2000 metrů tu sníh nemizí jako pára nad hrncem a dá se vyrazit i během jara.

Německo

Běčky Německo

  • Mitterdorf

Areál ležící na dosah od českých hranic na německé straně Šumavy vás nadchne. Je tu 25 kilometrů pravidelně udržovaných tratí pro bruslení i klasiku. Bývají přitom poměrně volné, takže žádný „Václavák“, navíc vedou panenskou přírodou a výhledy jsou tu za odměnu. Tratě můžete volit jak podle délky, tak i podle obtížnosti – jsou tu velmi těžké černé trasy, stejně jako středně těžké červené.

Ať už vyrazíte na běžky kamkoliv, zastavte se nejdříve v některé z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Nejenže si vyměníte peníze, ale zároveň si můžete koupit i potřebné dálniční známky, aby vás po cestě nic nepřekvapilo. Seznam našich poboček najdete zde.

Mohlo by Vás zajímat