Blíží se nový rok – nezapomeňte na dálniční známku

Vánoce jsou za dveřmi a nejspíš nevíte, kam dřív skončit. Při všem tom shonu byste ale neměli zapomenout na dálniční známku na příští rok. I ta může být koneckonců zajímavým vánočním dárkem. Kromě ročního kupónu za 1 500 korun můžete na tuzemské dálnice vyjet s měsíční známkou za 440 korun nebo desetidenní za 310 korun.

 

Dálniční známku potřebuje v Česku každé auto s hmotností do 3 500 kg, těžší vozidla už podléhají systému elektronického mýta. Motocykly kupón mít nemusí. Roční známka je přirozeně nejvýhodnější, protože její platnost začíná dokonce už na začátku prosince 2016 a končí až 31. ledna 2018. Naproti tomu měsíční platí ode dne vyznačeného na kupónu po celý bezprostředně následující měsíc a desetidenní končí uplynutím desátého kalendářního dne.

Zpoplatněny nejsou úplně všechny úseky dálnic – nově je bezplatných 11 úseků dálnic o celkové délce 111 kilometrů. Jde například o obchvaty měst nebo úseky, přes které vedou silnice prvních tříd.

Viněta umožňující jízdu po českých dálnicích se od loňska příliš nezměnila. Desetidenní známka má tvar žlutého trojúhelníku, měsíční je v podobě modrého čtverce a roční je kulatá a červená. Všechny typy známek můžete koupit už nyní na oficiálních prodejních místech, mj. i na některé ze 70 poboček Tourist Centra po celé republice (více informací najdete na webu www.tourist-centrum.cz/sluzba/dalnicni-znamky).

Vyhněte se naopak nákupům v tržnicích či na parkovištích za nižší ceny, protože by se mohlo jednat o plagiáty. Pár ušetřených korun by vás v takovém případě nakonec přišlo pořádně draho.

Jak je to za našimi hranicemi?

Kromě českých známek můžete v Tourist Centru nakoupit i viněty dalších států, díky nimž budete moci využívat jejich dálniční síť. V některých zemích už na rozdíl od Česka přešli na systém e-známek (např. Slovensko či Maďarsko). Také čeští zákonodárci dlouhodobě avizují konec nalepovacích kupónů, k němuž by podle posledních informací mohlo dojít v roce 2018.

Maďarsko. Maďaři vsadili na elektronické známky – mají desetidenní za 320 korun, měsíční za 520 korun a roční za 4 600 korun. Při nákupu sdělíte SPZ vozidla, která je okamžitě zanesena do počítače, což následně potvrdíte svým podpisem. Po zaplacení nedostanete nálepku, ale jen doklad o zaplacení. Nic víc není potřeba.

Slovensko. Také Slováci mají od roku 2016 elektronickou dálniční známku. Desetidenní elektronický kupón stojí 315 korun, měsíční 435 korun a roční 1 550 korun. Všechny tři typy jsou přitom k dostání i na pobočkách Tourist Centra.

Rakousko. V Rakousku jsou k mání tři druhy známek – dvě z nich (desetidenní a roční) se shodují s našimi, marně ale budete na rakouské benzínce hledat měsíční dálniční známku. Tu totiž nahrazuje dvouměsíční. A pozor: v Rakousku musí mít vinětu i motocyklisté. Jak je to s cenami? Podívejte se na ceník Tourist Centra.

Německo. Německá dálniční síť zatím zůstává pro všechny řidiče zdarma, nicméně chystá se její zpoplatnění. Po řadě dohadů na úrovni Evropské unie k tomu ale nejspíš nedojde dříve než v roce 2018.

Mohlo by Vás zajímat