K zimě nepatří jen Vánoce a cukroví, ale taky adrenalin

Zimním měsícům vévodí Vánoce a oslavy nového roku, ale kromě toho jsou spojeny také s pořádně promrzlými radovánkami. A to nejen těmi už tradičními, ale i pořádně adrenalinovými. Probrali jsme se všemi možnými zážitky a vybrali pro vás pár dobrodružství, která vás doslova napumpují adrenalinem, abyste na letošní zimu jen tak nezapomněli a zároveň se zbavili všech přebytečných kil nabraných při návštěvách u příbuzných.

Heliskiing

Vrtulníkové lyžování vám umožní dostat se na vrchol prakticky jakékoliv hory a její svahy zdolávat v závějích neporušeného prašanu. Není divu, že heliskiing si získal poměrně rychle velkou oblibu – všem, kdo milují prašan, zajišťuje ohromné zážitky, protože díky němu máte v dosahu prakticky jakýkoliv terén. Navíc za den se díky helikoptéře dá stihnout i více než desítka dlouhých sjezdů na velkém prostoru, takže se nemusíte bát, že byste promarnili nějaké skvělé podmínky. Za heliskiingem se v Evropě nejčastěji vyráží na sever – do Švédska. Mezi nejpopulárnější švédská outdoorová střediska patří Nikkaluokta pod nejvyšší švédskou horou Kebnekaise. Populární jsou samozřejmě také lokace v Kanadě nebo Spojených státech a létá se kupodivu i na východ – do ruského střediska Krasnaja Poljana, na Elbrus, do Uzbekistánu nebo Gruzie.

Snowkiting

Draka nejspíš pouštěl každý. Teď si jen představte, že si o fous většího draka, připomínajícího spíš padák, vezmete na svah a k němu si přibalíte ještě lyže nebo snowboard. Výsledkem je snowkiting. Na první pohled to možná vypadá složitě, ale podle zkušených instruktorů se naučíte draka ovládat už během jediného dne a zvládnou to i ženy nebo děti. Jakmile draka zkrotíte, můžete se vydat za adrenalinovými zážitky – v Česku se nejčastěji řádí za drakem na Šumavě, Vysočině, v Krušných horách nebo Oderských vrších. Za hranice se pak často jezdí do alpských průsmyků nebo třeba k zamrzlému jezeru Reschensee, zamířit však můžete i na Slovensko (např. Martinské hole). Ovšem opravdovým snowkitingovým rájem je norská náhorní plošina Hardangervidda. S draky se samozřejmě nejezdí po klasických sjezdovkách, které bývají sevřené stromy a všude jsou lidé nebo dráty – místo toho se „snowkituje“ na otevřených prostranstvích bez přírodních i umělých překážek. A výhoda větrného pohonu? Zajezdíte si, aniž byste museli platit za vleky.

Skialpinismus

Jedná se o výbornou alternativu letních pěších túr v době, kdy jsou hory zapadané sněhem. Je to v podstatě turistika na lyžích, vybavených tzv. stoupacími pásy. Díky nim se po svých vyškrábete až na vrchol kopce, projdete se po hřebenu, a když budete chtít sjet zase zpátky dolů do údolí, můžete. Vzhledem k tomu, že se při skialpinismu nebudete pohybovat jen v okolí zabezpečených skiareálů, měli byste pamatovat na základní výbavu – do té patří lavinový batoh, lavinová sonda, lavinový vyhledávač a náhradní oblečení. Mezi nejoblíbenější destinace skialpinistů patří alpské země, jako jsou Rakousko, Švýcarsko, Itálie nebo Francie. Ale krásné túry si užijete i na Slovensku nebo v Norsku. A vyrazit můžete samozřejmě i do českých hor – možností je i tady spousta, od Krkonoš až po Beskydy.

Ledové plachtění

Pokud se v létě rádi proháníte po vlnách Jadranu na plachetnici, zkuste to v zimě pro změnu na zamrzlém jezeře. Polská Mazurská jezera nebo rakouské Neziderské jezero patří mezi ideální destinace, kde můžete ledový jachting otestovat. Není to přitom žádné kraťoučké svezení, třeba Mazurská jezera mají dohromady přes 120 kilometrů. O adrenalin je také postaráno – jachtu totiž při jízdě po ledové hladině nebrzdí vlny a díky tomu může nabrat až stokilometrovou rychlost, což už vám zaručeně rozbuší srdce. Mimochodem ledová jachta nemá brzdu, a z maximální rychlosti tak musí posádka zpomalovat manévrováním. U nás se lední jachting provozuje např. na Lipenské přehradě nebo na Máchově jezeře, vždy ale samozřejmě záleží na konkrétních povětrnostních podmínkách.

  • Než vyrazíte, zastavte se v Tourist Centru

Už víte, do čeho se letos v zimě pustíte? Tak až budete plánovat výpravu za svým zimním dobrodružstvím, zapište si jako jednu z prvních zastávek v itineráři návštěvu některé z poboček Tourist Centra. Po celé republice jich je více než sto a můžete si v nich vyměnit peníze, abyste byli na zasněžený adrenalin připraveni od první chvíle.

  • Až se vám bude stýskat po zimě

Pokud máte mrazu málo a stýská se vám po pořádné „kose“, zkuste polárium. V tzv. kryokomoře pořádně vymrznete – bývá tu od 110 do 160 stupňů Celsia pod nulou. Ohromující mráz vám ale neublíží, protože v poláriu chybí vlhkost. Nakonec vás překvapí, že v něm vydržíte až tři minuty.

Mohlo by Vás zajímat