5 nejlepších treků v Evropě

Chcete-li se v parném létě trochu ochladit, vyrazte do hor, nebo alespoň dál na sever. V Evropě najdete spoustu míst, kde si nejen užijete trochu chladu, ale navíc na tamních turistických trasách objevíte nádherná přírodní zákoutí, která se rychle promění ve vzpomínky do fotoalba. Vybrali jsme pro vás pět prvotřídních evropských treků – na většinu z nich si přitom můžete troufnout i bez většího tréninku.

Mont Blanc

Trasa kolem nejvyššího evropského vrcholu je jasnou jedničkou mezi treky na starém kontinentu. Celý okruh má úctyhodných 150 kilometrů a vede přes Francii, Itálii a Švýcarsko. Pokud si tedy naplánujete Tour de Mont Blanc, vyhraďte si sedm až deset dnů a zvažte svou fyzickou kondici. Jestliže se na to cítíte, můžete zvolit těžší variantu treku, jinak raději sáhněte po té lehčí. Ať si ale vyberete jakoukoliv, určitě si přijdete na své – výhledy na Mont Blanc jsou hlavně z italské strany nezapomenutelné.

MOnt Blanc

Tatry

Slušné treky si můžete užít i na Slovensku. Tatranská magistrála vede Vysokými a Západními Tatrami a zavítat při ní můžete přes Spišskou Maguru až do Polska. Celý trek vedoucí od Jalovce u Liptovského Mikuláše přes Podbanské až k Bílému plesu měří okolo 65 kilometrů, takže počítejte s tím, že vám zdolání trasy zabere zhruba dva až tři dny. Z nejnižšího bodu v Podbanském (963 metrů nad mořem) vystoupáte v průběhu cesty až do výšky 2037 metrů. 

Tatry

Norsko

V norském národním parku Jotunheimen si užijete jeden z nejkrásnějších evropských treků. Vede přes hřeben Besseggen a okouzlí vás úchvatnými jezery, ležícími po celé trase. Jedním z highlightů celé trasy je přírodní hráz Bandet, oddělující jezero Gjende od jezera Bessvatnet, které leží o skoro 400 výškových metrů výše. Trek vás také zavede na horu Veslfjellet (1743 metrů nad mořem), z níž se vám otevřou nádherné výhledy do okolí.

Norsko

Slovinsko

Kdo nebyl na Triglavu, nebyl ve Slovinsku. Triglav je s 2864 metry nejvyšší slovinskou horou a na její vrchol vede řada tras různé obtížnosti, mezi nimiž si bez problémů vybere každý (jak milovníci ferrat, tak i ti, kdo na lezení moc nejsou). Pokud máte natrénováno a zvolíte jednu z kratších tras, zvládnete výstup během jediného dne, jinak ovšem raději počítejte se dvěma a náležitě se vybavte. Jednodušší trasa vede od chaty Aljažev dom z Doliny Vrata přes sedlo Luknja až na Koču na Doliču, kde se dá přespat. Ferraty najdete na cestě přes Triglavski dom na Kredarici a dále přes vrchol Malého Triglavu.

Slovinsko

Skotsko

Nejdelší trek z našeho výběru jsme si nechali na závěr – skotský Cape Wrath Trail vás na 320 kilometrech provede severem Skotska. S batohem na zádech v nádherné přírodě strávíte zhruba čtrnáct až sedmnáct dnů – začíná se ve Fort William, městě ležícím jen co by kamenem dohodil od nejvyšší britské hory Ben Nevis, a pokračuje se až k nejsevernějšímu bodu pevniny Cape Wrath. Trek není značený, takže si nezapomeňte přibalit dobrou mapu a pro jistotu i GPS navigaci (nebo alespoň kompas).

Skotsko

Tip: Ať už vyrazíte kamkoliv, nezapomeňte před cestou zaskočit do některé z poboček Tourist Centra po celé republice. Nejenže si v nich vyměníte peníze, ale můžete si v nich také obstarat potřebnou dálniční známku. Přehled poboček najdete zde.

Mohlo by Vás zajímat