Fenomén single cestování není jen pro muže

Ještě před pár lety bylo téměř nemyslitelné vyrazit na dovolenou nebo poznávací zájezd sám. Dnes je single cestování fenoménem, který láká čím dál více náruživých cestovatelů, ať je jim dvacet, nebo šedesát. A nejen muže – na sólo cesty se často vydávají i ženy, za poznáním i odpočinkem. 

Na vlastní triko nebo s cestovkou

Pokud jste dobrodruzi a nechybí vám odvaha, na poznávací cestu do vybrané destinace můžete vyrazit na vlastní triko a být pány svého času. Pokud však preferujete služby průvodce nebo jen pocit bezpečí, můžete si vybrat z nabídek mnoha agentur a cestovních kanceláří, které organizují tzv. single zájezdy. Zařazeni budete do skupinky jednotlivců, kteří budou cestovat společně. Poznáte tak nové lidi, užijete si zábavu s těmi, kteří jsou naladěni podobně jako vy, jako bonus pak může být navázání přátelství či vztahu. Jelikož se po navštívené zemi nebudete pohybovat v páru, budete mít také více možností k seznámení s „domorodci“, jejich jazykem, kulturou a zvyky. Navíc budete mít v zádech oporu v podobě agentury nebo cestovky pro případ jakýchkoliv komplikací na cestách.

Kam vyrazit single?

Variant je mnoho – dlouhé poznávací zájezdy do exotických zemí nebo jen několikadenní zážitkové pobyty, dovolené u moře, pěší putování nebo jen poznávání evropských metropolí. Abyste viděli kus světa a zažili něco nového, nemusíte k tomu nutně mít partnera. Ti, kteří již trendu single cestování propadli, o něm hovoří jako o dovolené bez kompromisů a poznání nekonečné svobody.

Pakliže hledáte zábavu a bujarý noční život, dobrým tipem bude Ibiza. Kombinaci exotiky, zábavy a nespočet aktivit nabízí třeba také thajský ostrov Phuket. Jste-li sportovně založení a toužíte po vzrušení, přihlaste se na adrenalinovou dovolenou – sjezd divoké řeky na raftech, skialpinistické výstupy, potápění na Bali, surfování v Portugalsku, ferraty ve Slovinsku nebo různé turistické výšlapy… Pokud vyhledáváte jen sluneční paprsky a relax, vyrazte sami klidně jen do Chorvatska nebo Řecka, i tam nabízejí cestovní kanceláře pobyty pro nezadané.  

Ať už se vydáte kamkoli, při sólo cestování více než kdy jindy využijete hotovost – na taxíky, občerstvení i drobnou úplatu místním lidem, kteří vám ukáží cestu nebo vás nechají u sebe přespat. Při plánování svého dobrodružství se proto stavte v jedné z poboček Tourist Centra a vybavte se měnou platnou v dané zemi.

Platformy pro sólo cestovatele

Mezi cestovateli je oblíbená aplikace CouchSurfing, v níž si podle filtrů a referencí můžete najít hostitele po celém světě. Domluvíte si u něj přespání „na gauči“ i prohlídku města. Každý den tak můžete strávit v jiném městě s přenocováním zdarma nebo za drobný dárek. Pokud patříte mezi ženské pokolení, připojte se do facebookové skupiny nazvané „Ženy cestující po světě samy“, kde najdete spoustu tipů pro bezpečné cestování.

 

Mohlo by Vás zajímat