Jak se vyhnout karanténě

Řada z nás už se nemůže dočkat, až budeme zase moci relativně bez omezení objevovat „všechny krásy světa“. Proto jsme pro vás připravili menší přehled zemí, do kterých můžete vyrazit už před tím, než začne platit tzv. covidový pas, aniž by vám hrozilo, že budete muset absolvovat po překročení hranic karanténu. 

1. Rakousko

Náš jižní soused je prostě klasika: jistota nádherné přírody, nezapomenutelných zážitků a vesměs příjemných a pohostinných lidí. Jak jsme před několika dny psali v aktualizovaném článku Evropa se začíná opatrně nadechovat, při návštěvě Rakouska vám už od 19. května nehrozí karanténa. Tedy v případě, že předložíte potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19, popřípadě doklad o vakcinaci, prodělané nemoci či o prokázání neutralizačních protilátek. A také se předem elektronicky zaregistrujete.

St. Johann im Pongau

  • Náš tip

Idylické městečko St. Johann im Pongau v Salcbursku leží jen kousek od německých hranic a 60 kilometrů od hlavního města této spolkové země, Salcburku. Díky této své centrální poloze je výborným výchozím bodem k prozkoumávání Salcburska. Herní park Geisterberg, kde najdete mimo jiné strašidelný zámek, vás určitě nadchne. Užijete si krásné výhledy z Gernkogelu a vaše děti spoustu atrakcí, jako jsou lezecké věže, skluzavky či různé vodní hry. 

2. Švýcarsko

Tahle alpská země je na tom v Evropě z hlediska rozvolňování protipandemických opatření zřejmě nejlépe. Nejenom že vám po překročení hranic nehrozí karanténa, ale dokonce nemusíte ani předkládat doklad o negativním výsledku testu na covid-19 (to platí pouze v případě, že jste do země přicestovali letecky a alespoň několik dní v ní zůstanete).

  • Náš tip

Švýcarsko má skvěle vybudovaný systém, resp. síť veřejné dopravy. S jedinou jízdenkou, nazvanou Swiss Travel Pass, kterou můžete použít ve vlacích, autobusech, lodích i v MHD vybraných měst, tak dobře poznáte i ty nejodlehlejší kouty země (při cestě horskými železnicemi a lanovkami na vás čeká 50% sleva). A že je skutečně co objevovat – Švýcarsko je proslulé nádhernými panoramaty, rozlehlými jezery či monumentálními vrcholky hor.

3. Itálie

Itálie samozřejmě zůstává jednou z nejoblíbenějších destinací nejenom obyvatel České republiky. Země, která byla vloni jednou z nejpostiženějších na světě, se dnes už naštěstí těší dobré „covidové“ situaci, a proto začíná zvát turisty. Pokud do Itálie pojedete z ČR, ke vstupu vám stačí předložit doklad o negativním výsledku antigenního či PCR testu. Itálie jako jedna z mála zemí zatím nezavedla výjimky pro ty, kdo absolvovali očkování nebo prodělali covid-19, a čeká na dohodu v rámci EU.

Cestování bez karantény, Itálie

  • Náš tip

Dokud ještě není typické letní počasí, využijte toho, že Itálie mimo jiné nabízí skvělé outdoorové aktivity. V zemi se nachází například přes 500 ferrat, z nichž víc než polovina leží v Dolomitech. Jste-li začátečníci, zkuste třeba lehkou ferratu Sassongher. Je to horolezecky ne právě snadně vypadající hora, která se vypíná nad městečkem Corvara, kde najdete také kemp. Ovšem cesta na horu je snadná – celý výlet zvládnete za dopoledne. Dokonce není třeba ani žádná zkušenost s ferratami. A pokud by to na vás bylo přece jen náročné, vyrazte aspoň na túru. Více informací o nich najdete na Walkopedii a věřte, že budete nadšeni.

4. Španělsko

Z hlediska oblíbenosti si Španělsko s Itálií jistě nezadá. A dobrá zpráva je, že také tam už mohou cestovat turisté. Stačit vám k tomu bude negativní výsledek testu na covid-19, ale musí to být buď PCR, nebo TMA, nikoli antigenní test. A pokud přijedete pozemní dopravou, nemusíte dokonce překládat ani test. Zatímco když použijete letadlo, je třeba, abyste vyplnili elektronický sanitární formulář.

  • Náš tip

Už jste byli v Seville? Právě jaro je asi nejlepším časem pro návštěvu tohoto typického andaluského města, které lze popsat především dvěma slovy: pestré a malebné. Uličky starého města jsou příliš úzké pro většinu aut, takže si krásy této oblasti můžete vychutnávat prakticky nerušeně. Neměli byste vynechat Alcázar, královský palác, který byl původně maurskou pevností a patří k nejkrásnějším palácům v celé zemi. Seville je kulturním centrem španělského jihu, které byste prostě měli zažít.

Mohlo by Vás zajímat