Vyrazte do Skandinávie a užijte si tamní podzim

Na jih jezdí každý, ale i na severu Evropy je ledacos k vidění. Pokud přemýšlíte o tom, že vyrazíte do Skandinávie, ještě než udeří zima a mráz, máme pro vás pár tipů, co v severských zemích určitě nepropásnout.

Dánsko

Domovina štěstí. Alespoň tak to vychází z dlouholetých mezinárodních průzkumů a statistik, podle kterých žijí v Dánsku nejšťastnější lidé. Důvodů je pro to hodně a jedním z nich jsou jednoznačně i krásy této země. V Dánsku najdete malebná města v čele s Kodaní, půvabné mořské pobřeží a plno špičkového designu, který se tu promítá i do těch nejvšednějších věcí.

Začnete-li své putování po Dánsku v Kodani, okouzlí vás, jak pestré město to je. Moderní architektura skvěle a inovativně doplňuje tu starou a všude je plno příjemných kaváren a restaurací. Nevynechejte ani Bornholm, slunný ostrov obklopený Baltem, který vás očaruje ospalejší a poklidnou atmosférou. Právě sem jezdí Dánové relaxovat a rádi se sem budete vracet i vy.

Přímo pohádkový je zámek Frederiksborg Slot, který stojí na ostrovech uprostřed jezera. Ať už se na něj podíváte odkudkoliv, nebudete moci přestat s fotografováním a obdivnými výkřiky. Je opravdu nádherný. 

No a když už budete v Dánsku, měli byste vyrazit taky po stopách Vikingů – skvělé muzeum vikinských lodí najdete v Roskilde. Navíc ve zdejší úchvatné katedrále jsou pohřbeni členové královské rodiny. Z Kodaně to není do Roskilde daleko, takže rozhodně nenajdete výmluvu pro to, abyste tento výlet vynechali.

Pokud si chcete kromě měst užít i přírodu, nabízí se trasy v národním parku Rebild Bakker nebo okouzlující vycházky na nejsevernějším výběžku Grenen. A co by to bylo za putování po Dánsku, kdybyste při něm nepoužili kolo – na cyklisty jsou tady dokonale připraveni a celkem měří síť cyklostezek téměř čtyři tisíce kilometrů. Krajina je navíc jen lehce zvlněná, takže cyklovýlety za dánskými zajímavostmi zvládnou i lidé s horší fyzičkou.

Dánsko

Finsko

Také Finové se mohou pochlubit živoucí metropolí – Helsinky obklopené Baltským mořem mají příjemnou přímořskou atmosféru a s Kodaní se snaží držet krok, i co se týká špičkového designu a architektury. A co si budeme povídat – ani bary ve finském hlavním městě rozhodně nejsou k zahození. Kdybyste chtěli poznat jen jednu čtvrť Helsinek, rozhodně si vyberte Punavuori. Je plná muzeí, uměleckých galerií, designových obchodů, divadel i trendy kaváren nebo restaurací.

Když je řeč o hlavním městě, dalším z nich je Inari. Jde o metropoli Sámů, což jsou domorodí obyvatelé severní části země. V Inari poznáte jejich kulturu a tradice, můžete se podívat, jak se chovají sobi, poslechnout si sámskou hudbu, koupit si jejich výrobky anebo vyrazit se zkušeným sámským průvodcem do divočiny, do níž je tu všude blízko.

Plno zážitků si přivezete i z Raumy, kde najdete vůbec největší skandinávské dřevěné staré město – je tu šest stovek dřevěných domů. Vanha Rauma ale nepůsobí jako nějaký opuštěný skanzen, naopak je to živoucí místo, kde se mísí místní s turisty.

Zatímco v Dánsku by byl zločin nesednout na kolo a neobjevovat zemi z jeho sedla, ve Finsku by se to samé mohlo říci, pokud se nevydáte na vodu. Vždyť v zemi tisíce jezer můžete strávit v kánoi dlouhé hodiny a urazit spoustu kilometrů na různých trasách – krásná je třeba trasa Oravareitti. A jestli se necítíte na pádlování, můžete se svézt na palubě historických parníků.

Mezi finské kratochvíle patří i saunování – na pět milionů Finů tu připadá okolo dvou milionů saun. Většina Finů je má doma, ale samozřejmě existuje i spousta veřejných saun. Vyzkoušejte některou z nich!

Finsko

Švédsko

Celá země je jako ze škatulky, ale stejně jako v případě jiných koutů Skandinávie, i ve Švédsku platí, že nejkrásnější je mimo města. Přesto by byla chyba opomenout Stockholm, město na vodě, protkané vodními cestami. Propleťte se taky ulicemi Gamla stanu, bude to stát za to. Mezi nejkouzelnější švédská města patří i hanzovní přístav Visby se svými středověkými hradbami a křivolakými ulicemi.

Ve vikinské rezervaci Foteviken narazíte na stále živoucí tradice Vikingů. Uvidíte tu jejich válečný katapult nebo síň, kde se shromažďovali. Vše opravdu připomíná vikinskou éru, místní lidé odkaz válečníků pečlivě uchovávají. A když už jsme u historie, zaskočte si do Vasamuseet (Muzeum Vasa) ve Stockholmu, kde je k vidění stejnojmenná bitevní loď z roku 1628. Hned po svém prvním vyplutí ztroskotala a tři sta let ležela pod hladinou. Až pak ji Švédové vytáhli na denní světlo a nádherně zrekonstruovali.

Ale dost bylo měst, vyrazte do přírody – třeba do národních parků Sarek nebo Tyresta. Lyžovat můžete v Åre, což je sjezdařské srdce země, kde se nedávno konalo i mistrovství světa. Skvěle si tu užijete i heliskiing nebo snowboarding. A co se týká běžek, na to jsou nejlepší rozlehlé prostory v Laponsku. Z Kiruny se zase můžete vydat za divočinou na sněžném skútru. Mimochodem pro řádění na skútru je ideální Arvidsjaur se svými více než 600 kilometry tras.

Švédsko

Norsko

Země jako stvořená pro dobrodruhy. Můžete se sem vydat na rybářský souboj s živly i rybami, vyrazit sem na rafty nebo kajaky, objevovat rozeklané fjordy, ledovce a nádhernou přírodu, dopřát si jízdu se psím spřežením nebo se vydat do bílé stopy – ostatně běžkařských legend má Norsko jako žádná jiná země na světě.

Norsko sice není levné (to vlastně není žádná ze skandinávských zemí), ale rozhodně vám nebude líto žádné utracené koruny. Zážitky, které si odsud odvezete, z paměti nikdy nevymažete. Třeba v Tromsø najdete nejseverněji položený pivovar na světě (a třeba taky botanickou zahradu nebo univerzitu) – místní pivo tak můžete popíjet ve chvíli, kdy se vám nad hlavou objeví polární záře.

Kouzelná je i návštěva Bergenu, kde vás uchvátí nábřežní čtvrť Bryggen – labyrint dřevěných domů s charakteristickou barvou. Sedněte si na kávu do jedné z restaurací, umístěných v těchto pitoreskních domech, a vychutnejte si atmosféru tohoto města, které se nedá přirovnat k žádnému jinému v Evropě. Z Bergenu se můžete vydat do Osla po kolejích a bude to stát za to – z okna vlaku uvidíte to nejlepší z toho, co norská krajina nabízí.

Ale do Norska se jezdí především za legendárními fjordy – a že jich tu je! Třeba Geirangerfjord, Lysefjord pod úchvatnou Kazatelnou nebo Hardangerfjord. Jeden je krásnější než druhý.

Pokud do Norska vyrazíte v době, kdy už napadne sníh, rozhodně si půjčte běžky a užijte si s místními jejich národní kratochvíli. Osvětlené tratě najdete prakticky všude, pro Nory jsou zkrátka běžky něčím naprosto běžným. Koneckonců zemí se vinou tisíce kilometrů tratí – vážně skvěle udržovaných.

Norsko

  • Než vyrazíte, vyměňte si u nás peníze

Ať už chcete vyrazit do kterékoliv skandinávské země, určitě se před cestou zastavte u nás. V jedné z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice si totiž hravě vyměníte peníze, abyste si pak mohli s čistou hlavou užít samotný výlet – ať už půjde o eurovíkend ve Stockholmu, Kodani, Helsinkách, Bergenu či Oslu, nebo o delší cestu za dobrodružstvím v přírodě.

 

 

Mohlo by Vás zajímat