Ochutnejte lyžování ve Švýcarsku. Bude vás bavit

Švýcarsko je kolébkou zimní turistiky. Špičaté horské štíty prořezávají nízko plující mraky a všude na jejich svazích se prohánějí lyžaři a snowboardisté. V podstatě každá vesnička s pár obyvateli má vlastní lyžařský vlek. Dovádět ve sněhu tu tak můžete prakticky kdekoliv. 

A nemusíte si přitom vybírat jen stylová zimoviska, jimž vévodí St. Moritz, Gstaad nebo Zermatt, osvěžující jsou i menší střediska v Pizolu, Scuolu nebo Wildhausu. Možností je zkrátka bezpočet – jistí si můžete být tím, že vás ve Švýcarsku čeká neopakovatelná atmosféra původních horských vesniček s množstvím starých domků a charakteristických kostelů.

Pro zkušené lyžaře

St. Moritz. Nejproslulejší švýcarské zimní středisko s 350 km upravených sjezdovek, které jsou určeny spíše středně zkušeným lyžařům. 

Davos. Nejenže si tu zalyžujete, ale také si zařádíte ve snowparku, na U-rampě nebo si můžete vyrazit na běžky. 

Samnaun. Exkluzivní lyžařské středisko na hranicích s Rakouskem, zahrnující 200 kilometrů sjezdovek od cvičných luk až po nejnáročnější terény.

Jungfrau. Přes 200 kilometrů špičkových sjezdovek a tři funparky pro snowboardisty. Díky systému lanovek a vláčků se tady nebudete nudit ani vteřinu.

Verbier. Asi nejlepší lyžování ve Švýcarsku díky pestrému výběru terénů a fantastickému prašanu pro jízdu mimo sjezdovku. 

Zermatt. Když lyžujete s jedinečnou kulisou Matterhornu (a 38 dalšími čtyřtisícovkami na dohled), zaryje se vám to pod kůži. 

Pro rodiny

Les Diablerets. Klidné a příjemné středisko pro lyžaře střední pokročilosti a příznivce carvingu. Jsou tu i dětské svahy. 

Aletsch. Rodinnou dovolenou můžete strávit na svazích městeček Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp. 

Savognin. Okouzlí vás slunné, prostorné sjezdovky bez stromů, na kterých si zalyžujete do sytosti. A taky nejdelší 6sedačková lanovka.  

Pro začátečníky

Arosa. Je tu 225 kilometrů sjezdovek všech obtížností, z toho na modré připadá 114 kilometrů. Ráj pro ty, kteří se potřebují na lyžích nebo prkně rozkoukat.

Levnější ubytování najdete v malých střediscích

Švýcarsko patří mezi dražší destinace. Úroveň ubytování je sice špičková, nicméně můžete za něj zaplatit až desítky tisíc eur za týden. A skipasy? Např. za jeden den na ledovci Klein Matterhorn nebo ve Ski Paradise v Zermattu zaplatíte 61 eur (necelých 1 600 Kč), za týden pak 301 eur (asi 7 700 Kč). 

Pokud si ale vyberete malá střediska ve švýcarských Alpách, můžete na ubytování výrazně ušetřit – ceny jsou v nich na srovnatelné úrovni jako v Rakousku. Ať už vyrazíte kamkoliv, nezapomeňte si na cestu sbalit i švýcarské franky – budou se vám hodit na skipas i občerstvení na sjezdovce. A cestou využijete samozřejmě i eura. Přijďte si peníze vyměnit do některé z poboček Tourist Centra po celé republice. 

Cestou necestou

Zermatt. Vzdálenost z Prahy dělá 1 030 kilometrů, z Brna je to pak 1 135 kilometrů. Nejlepší je trasa přes Rozvadov, Norimberk, Bern, Fribourg a Sierre. Poté pojedete údolím Rhony až do vesničky Täsch. 

Oberes Toggenburg. Při cestě z Prahy je to nejbližší lyžařské středisko ve Švýcarsku. Cesta měří 622 kilometrů a zabere 6,5 hodiny jízdy.

Samnaun. Nejbližší zimovisko při cestě z Brna. Za 7,5 hodiny musíte překonat 751 kilometrů. 

Val d’Hérens. Nejvzdálenější skiareál – z Prahy je to 1 002 kilometrů, což vám bude trvat zhruba 10 hodin jízdy. 

 

 

Mohlo by Vás zajímat