Říjnový eurovíkend: vyrazte do romantické Budapešti

Chystáte se využít říjnový svátek k prodlouženému víkendu, ale nemůžete se rozhodnout, kam vyrazit? Měli bychom pro vás jeden tip – co takhle Budapešť? A abyste věděli, co v maďarské metropoli podniknout, připravili jsme pro vás krátkou procházku městem.

Při toulkách Budapeští si stanovte pár pevných bodů. Určitě byste neměli vynechat Rybářskou baštu, odkud se vám otevře nádherný výhled na řeku i parlament. A stojí tu taky gotický Matyášův chrám, který je pro Maďary zhruba tím, čím je pro nás katedrála sv. Víta. Dominanta města je naprosto nepřehlédnutelná a ohromí vás nejen zvenčí, ale i zevnitř.

Z Rybářské bašty zamiřte na Gellértovu horu. Hora je trochu přehnaný název, protože má nadmořskou výšku jen 235 metrů – přesto se vyplatí se sem vydat, protože výhled je báječný. A taky tu objevíte místní „sochu Svobody“, tedy ženu s palmovými ratolestmi v rukou slavící osvobození Budapešti v roce 1945.

Budapešť

Budapešťský parlament je legendární

Propást byste neměli ani legendární parlament, který se díky 691 místnostem řadí mezi tři největší světové parlamenty. Kdybyste chtěli v každé místnosti strávit pět minut, zabrala by vám prohlídka celého parlamentu dva dny. Je vážně impozantní, a navíc v Kopulové síni skrývá korunovační insignie i se slavnou svatoštěpánskou korunou.

Nejhezčí pohled na parlament je z Budínského vrchu nebo Gellértovy hory. A kouzelný je zejména po setmění, kdy je budova nádherně osvětlená. Tento neogotický klenot se pak odráží ve vodách Dunaje a je to výhled, který bere dech.

Určitě si prohlédněte i zpívající fontánu na Markétině ostrově – opět raději přijďte po setmění, kdy jako bonus uvidíte i světelnou show.

A když si budete chtít od toulek městem odpočinout a nabrat trochu sil, vyzkoušejte místní lázně. Pod metropolí bublá celkem 123 termálních pramenů a díky tomu je tu řada rozličných lázní – třeba v secesních lázních Gellért si budete připadat jako grófové. Největším lázeňským komplexem v Evropě jsou zase Széchenyi a oblíbíte si i Rudas se střešním wellness a úžasným výhledem na město.

Budapešť parlament

Vyhlášené kavárny

Také budapešťské kavárny jsou vyhlášené. Koneckonců místní kávová kultura se rodila po boku té vídeňské. A tak tu najdete všechny typy podniků – vedle klasických starosvětských kaváren tu jsou i moderní provozovny, v nichž si můžete dopřát nejrůznější kávové speciality, často připravované alternativním způsobem.

Můžete vyzkoušet třeba espresso bar The Goat Herder britských manželů Prudenových, kteří se usadili ve čtvrti Erzsébetváros. Používají hlavně africkou, lokálně praženou kávu, k tomu každý den připravují vlastní dorty, polévky nebo wrapy ze sezonních ingrediencí a chystají i domácí džusy a limonády. Skvělá je i atmosféra příjemné kavárny, kde se ukryjete před budapešťským ruchem.

Mezi nejlepší budapešťské kavárny patří i Madal Cafe, které má po městě tři pobočky. Populární jsou i Kontakt, Dose Espresso, Törökméz nebo Toprum. Zvlášť v té poslední si kromě kávy dejte i pozdní snídani nebo brzký oběd a k jídlu si vychutnejte výhled na Budapešť. A až vám vyhládne, skočte si na jídlo na Karaván, což je tržiště plné stánků s občerstvením. Objevíte tu nejen maďarské, ale i thajské nebo mexické jídlo, sladké vafle, dobrou kávu i pivo.

Před cestou domů si ještě naposledy projděte promenádu kolem řeky. Nebo si půjčte kolo, abyste toho zvládli víc – městská kola se jmenují Mol Bubi a stačí mít platební kartu, se kterou se zaregistrujete přímo u jednoho ze stanovišť.

Budapešť a káva

  • Nezapomeňte na forinty

V Maďarsku stejně jako u nás ještě nemají euro a spoléhají na své forinty. Skočte si pro ně před cestou do některé z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Jejich seznam najdete zde. Můžete se tak hned po příjezdu do Budapešti bez starostí vrhnout do víru velkoměsta.

Mohlo by Vás zajímat