Kam v březnu na dovču? Do tepla i na lyže

Na konci března a začátku dubna si pořád ještě můžete vybírat, jakou dovolenou si užijete – buď ryze zimní na lyžích, snowboardu či běžkách, nebo letní hezky v teple u moře. Vybrali jsme pro vás proto dvě echtovní zimní destinace s plnou náloží sněhových radovánek a k tomu jako nášup dvě letní, kde pro změnu pookřejete a hřejivé slunce vám parádně dobije baterky až do chvíle, než teplé dny dorazí konečně i do Česka.

Kde si zalyžovat

Rakousko

Rakousko Ischgl

Jarní lyžování je opravdová lahůdka – díky slunci panují na sjezdovkách příjemné teploty, a navíc dny jsou delší. Ale zatímco v Česku už často bývá sníh nedostatkovým zbožím, v Rakousku i na jaře najdete spoustu resortů, kam můžete za lyžováním bezpečně vyrazit v dubnu, a dokonce i v květnu. A to ani nemusí ležet na ledovci – stačí vysoká nadmořská výška nebo svahy orientované na sever.

To je třeba příklad Ischglu, kde se na pomezí Rakouska a Švýcarska rozkládá celých 238 kilometrů sjezdovek. K tomu tu najdete přes čtyřicítku lanovek a vleků. Naprostým highlightem Ischglu je červená sjezdovka Duty Free Run z vrcholu Palinkopf ve výšce 2864 metrů do švýcarského Samnaun o více než 1000 metrů níže. Mezi nejhezčí sjezdovky patří i Sedm (Piste 7), vedoucí do Ischglu údolím Velilltal. Navíc Ischgl je také rájem pro freeridery, a to jak začínající, tak i experty, kteří mají freeridové terény v malíku – stačí se vydat třeba do Piz Val Gronda, nejjižnější části Silvretta Areny.

Aktuální ceník skipasů v Ischglu najdete zde.

Francie

Francie Val Thorens

Skvělé podmínky pro jarní lyžování může kromě Rakouska nabídnout i Francie. Vydejte se do nejvýše položeného střediska v Evropě – Val Thorens – a určitě nebudete zklamaní. Zdejší ski areál získal letošní ocenění pro nejlepší světový lyžařský resort a díky nadmořské výšce máte jistotu, že si zalyžujete třeba i první týden v květnu, kdy tam končí letošní zimní sezóna.

Val Thorens vám nabídne velmi chutné lyžařské předkrmy, hlavní chody i zákusky díky stovkám kilometrů sjezdovek všech obtížností, z nichž většina leží ve výškách přes 2000 metrů nad mořem. Lyžovat je tu přitom snadné – často vyjdete z lyžárny u svého ubytka a jste rovnou na sjezdovce. Navíc jde o neustále pulzující, mladistvé středisko, kde to žije i poté, co se zastaví lanovky.

Aktuální ceník skipasů ve Val Thorens najdete zde.

Kde se ohřát

Mexiko

Mexiko Los Islotes

Mexiko bude takové, jaké si ho uděláte. Můžete vyrazit třeba do příjemného přímořského města La Paz, jehož název ve španělštině znamená „mír“. A přesně ten tady najdete. Žije tu sice kolem 300 000 obyvatel, i přesto má ale La Paz spíš atmosféru maloměsta. Rozhodně si nenechte ujít výpravu lodí na sever k Los Islotes, kde najdete jednu z největších kolonií lachtanů v Mexiku, šnorchlujte u korálových útesů, zastavte se na piknik v poklidné zátoce Ensenada Grande a na večeři si dejte parádní guacamole a tacos v rodinné restauraci Rancho Viejo.

Nebo si můžete vyhodit z kopýtka v Los Cabos, kde najdete i Konec světa. Tak se jmenuje výběžek, mezi jehož koncem a jižním pólem už žádnou další pevninu nenajdete. Není ale potřeba ji hledat, zvlášť když tu mají Pláž milenců a vy jste do Mexika vyrazili v páru. Na této pláži si přitom můžete užít hned dvě moře – kromě nádherných smaragdových vod Cortézova moře i pěnící vlny Tichého oceánu. Bydlet můžete třeba v Cabo San Lucas, oblíbeném letovisku Američanů, a když si půjčíte auto a vyjedete za město, ohromí vás všudypřítomné obrovské kaktusy a mystická krajina.

Když už budete v Mexiku, tak určitě nevynechejte Chichén Itzá, skvěle zachovanou mayskou památku na Yucatánu. Budete se sice tísnit se stovkami dalších lidí, kteří ji chtějí vidět ve stejnou chvíli jako vy, ale určitě to stojí za to. Na Yucatánu pak můžete zakotvit v koloniálním městě Merida s jeho úzkými uličkami a obrovskými náměstími. Tady se vám bude líbit, je tu totiž záplava příjemných a přitom levných restaurací i solidních hotelů a hostelů. A navíc každý večer se tu něco děje.

Parádní kombinací nádherných pláží a mayských zřícenin se pyšní Tulum. A můžete tu dovádět nejen ve vlnách, ale i pod hladinou moře – podmínky pro potápění a šnorchlování jsou fantastické a zdejší lokality patří mezi nejvyhledávanější.

Indie

India  Goa

Není to země, je to kontinent. Jistě, to je jenom nadsázka, ale tahle země je tak rozmanitá, že na ni neplatí žádné zobecňující poučky. Chce to zkrátka vyhradit si čas a projet ji celou – může nabídnout nejen špičaté horské štíty pokryté sněhem, ale i sluncem zalité pláže. Kouzlo Indie neodhalíte při jedné jediné cestě, musíte se vracet opakovaně, abyste aspoň zčásti nasáli její atmosféru. Ale už jediná návštěva stačí, abyste se navždy zamilovali. Do životem kypících měst, do opojného koktejlu zdejších historických pokladů i krásné přírody, do místních lahůdek v čele s pikantním kari.

Buďte připraveni na to, že Indie je jako droga. Jednou si ji dáte a budete chtít další a další dávky. Pokud jedete poprvé, začněte něčím z toho nejznámějšího, co Indie nabízí – třeba Ágrou s Tádž Mahalem, městem snů Bombají, metropolí Dillí, plážovým eldorádem v Góa, poutavým Váránasí nebo uhrančivým Udajpurem, přezdívaným Benátky východu.

Peníze si můžete vyměnit na pobočkách Tourist Centra

Ať už si vyberete zimní, nebo letní variantu březnové dovolené, zastavte se před cestou v některé z poboček Tourist Centra. Je jich přes sto po celé republice a celý seznam najdete zde. Můžete si v nich vyměnit potřebné peníze, a to i včetně nepříliš frekventovaných měn. I do Mexika nebo Indie pak můžete vyrazit s tou správnou hotovostí. A jestli míříte na hory třeba do Rakouska, můžete si u nás pořídit rovněž dálniční známky a cestovat v klidu.

Mohlo by Vás zajímat