Neutrální Švýcarsko láká na přírodní krásy i čokoládu

Multikulturní země uprostřed Evropy, a tak trochu mimo ni. Její dominantou jsou dechberoucí Alpy a průzračná jezera, turisty tak láká v zimě i létě. Vyrazte do Švýcarska i vy, ať už autem, nebo karavanem. Máme pro vás pár tipů, na co si dát pozor.

Švýcarsko si zakládá na své neutralitě. Není členem Evropské unie, avšak je součástí schengenského prostoru a jednotného evropského trhu. Na tato fakta je třeba myslet v mnoha ohledech, například je dobré si hned na hranicích vypnout mobilní data, jelikož zde neplatí roaming jako v EU. Volání a surfování po internetu se tu prodraží.

Platby v hotovosti jako švýcarský kulturní fenomén

Ve Švýcarsku se oficiálně neplatí eurem (i když ho obchody a restaurace většinou od turistů přijímají), národní měnou je švýcarský frank, který je považován za stabilní a jednu z nejvíce obchodovaných měn. Zajímavostí ohledně franku je hned několik: Švýcarské bankovky jsou orientovány vertikálně a dosahují skutečně vysokých hodnot. Nejvyšší má fialová bankovka v hodnotě 1 000 franků, což je v přepočtu aktuálně 24 400 Kč! Mince pak mají hodnoty 5, 10 a 20 rappů. Ve Švýcarsku je hotovost stále dominantní platební metodou. Místní jsou zvyklí platit v hotovosti jakékoli částky, švýcarský frank totiž považují za součást své kultury. Před cestou proto doporučujeme vyměnit si české koruny za švýcarské franky v jedné z poboček Tourist Centra. Budou se vám hodit.

  

Dálniční poplatky a pokuty

Ve Švýcarsku jsou dálnice zpoplatněné stejně jako u nás, dálniční známka platí po celé zemi a je pouze papírová, neexistuje její elektronická podoba. Známku je třeba nalepit na přesně dané místo za přední sklo. Dobrá zpráva je, že je levnější než u nás – stojí 40 franků, což je necelá tisícovka. Horší zpráva je, že se dá koupit pouze roční kupon, i když zemí jen projíždíte. Pozor na všudypřítomné radary a vysoké pokuty za přestupky. Ve „Švajcu“ jsou nejvyšší povolené rychlosti 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a pouze 120 km/h na dálnici. Myslete také na zvláštní poplatky za průjezd tunely Grand Saint Bernard a Munt La Schera.

Země turistům zaslíbená

Švýcarsko sice bývá pro turisty drahé, zato se o ně země umí náležitě postarat. Při návštěvě si zjistěte možnosti návštěvnické turistické karty, díky které budete mít výhodnější ceny ubytování, vstupů nebo třeba lanovky, veřejnou dopravu či wellness zdarma. Při cestování po zemi vás příjemně překvapí, že téměř všude je dostupná pitná voda zdarma a také veřejné toalety bez poplatku. Mějte však na paměti, že v neděli je tu skoro všude zavřeno.

Kam tam?

K nejnavštěvovanějším místům země helvétského kříže patří honosné Alpy a křišťálově čistá jezera (Bodamské, Curyšské, Lucernské, Lago Maggiore a další), divoké vodopády a další přírodní krásy, ale i architektonické skvosty, jako středověké hrady nebo různé stavby ve městech s luxusními výhledy na vysokánské hory. Vynechat pak nesmíte ochutnávku pravé švýcarské čokolády a fondue ze sýra s vínem z místních vinic.

 

Mohlo by Vás zajímat