Do Dubaje nejen na Expo 2020

Dubaj není jen oblíbeným turistickým cílem. Mimo jiné proto, že nabízí spoustu nevídaného. A momentálně je to také místo, kde probíhá Všeobecná světová výstava EXPO 2020.

Prvního října 2021 odstartovala v hlavním městě emirátu Dubaj jedna z nejvýznamnějších globálních událostí – výstava průmyslu a kultury světových zemí nazvaná expo, která se koná už od poloviny 19. století. Letos vůbec poprvé probíhá akce tohoto typu v regionu Střední východ, Afrika a jižní Asie a také je poprvé jejím hostitelem arabská země. Podle dubajského vládce šejka Muhammada bin Rašída Al Maktúma je v dnešním silně propojeném světě klíčová vize pokroku a rozvoje založená na společném záměru a odhodlání. Hlavním tématem expo 2020 v Dubaji je proto „Connecting Minds, Creating the Future“, s podtématy „Sustainability, Mobility and Opportunity“.

Účast na expo 2020, které bylo kvůli pandemii posunuto o rok, si samozřejmě nenechala ujít ani Česká republika. Národní pavilon vyrostl podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA, kteří pro něj zvolili originální pojetí organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru. Technologickým jádrem expozice je systém S.A.W.E.R., který vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a současně pomocí podpovrchových kultur kultivuje poušť. Přesněji: proměňuje ji v kvetoucí zahradu.

Bude se vám tam líbit

Jelikož expo 2020 potrvá do 31. března 2022, máte dost času na to, jej navštívit. Určitě to bude stát za to. A když už budete v Dubaji, nezapomeňte navštívit zázraky tohoto uhrančivého města na pobřeží Perského zálivu. Dubaj je totiž držitelem mnoha „nej“. Najdete tu třeba nejdelší vlakový systém, který neřídí člověk, nejvyšší budovu Burdž Chalífa, nejvýše položený výtah (mimochodem vyrobený v ČR) nebo největší cukrárnu. Určitě nezapomeňte navštívit také Palmové ostrovy, což je skupinka uměle vybudovaných ostrovů, superluxusní hotel Burdž al-Arab nebo neskutečnou Dubajskou fontánu. Tady se vám zkrátka bude líbit!

Podle informací českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) jsou Spojené arabské emiráty (SAE) od poloviny října zařazené mezi země s nízkým rizikem nákazy virem SARS-CoV-2. To mimo jiné znamená, že všechna mezinárodní letiště v SAE jsou otevřená, nicméně v jednotlivých emirátech platí různá karanténní a testovací pravidla. MZV proto doporučuje, abyste si před cestou všechny důležité informace o vládních opatřeních zjistili u vaší letecké společnosti a cestovní kanceláře.   

Obecně platí, že všichni, kdo cestují z ČR, jsou před odletem u check-inu povinni předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Výjimkou jsou děti do 12 let a osoby s postižením (ať mírným, nebo těžkým). Jedete-li do Abú Dhabí, váš PCR test pak nesmí být starší než 48 hodin. 

Pokud jde o karanténní opatření v SAE, počítejte mimo jiné s tím, že:

Dubai expo 2020

  • je povinností nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest (respirátory) a dodržovat odstup 
  • nákupní střediska, restaurace, parky, tělocvičny atd. jsou otevřené v omezeném režimu
  • obchody s jídlem a lékárny fungují normálně

Emirátské orgány nařídily vysoké pokuty za nedodržování opatření proti šíření covidu-19; jakékoliv porušení instrukcí a procedur se podle zákona považuje za trestný čin.  

Mohlo by Vás zajímat