5 méně známých měst na eurovíkend

Máte nabitý program a na cestování vám zbývá jen víkend nebo pár dnů okolo něj? Vyrazte na eurovíkend a užijte si některé z méně „profláklých“ evropských měst. Vytipovali jsme pro vás pět nejlepších, kam byste letos mohli vyrazit. Zaručeně se pobavíte a dobijete baterky.

Bergamo

Spousta lidí tam létá, protože právě přes Bergamo míří do nedalekého Milána za nákupy. Ale Bergamo není jenom přestupní stanice z letadla na autobus, je to krásné město, které rozhodně stojí za to vidět. Díky okouzlující historii, umění, hudbě a kultuře by se dalo označit za skrytý klenot Lombardie. Dělí se na dvě části – středověké Horní Město, které leží na vrcholu kopce a je obehnané zdmi ze 17. století, a podstatně modernější Dolní Město. Mimochodem Horní Město je zapsané i v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Naproti tomu Dolní Město je mixem butiků, restaurací a galerií a obě části města společně vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru.

Porto

Když se řekne eurovíkend v Portugalsku, mnoha lidem se vybaví spíše Lisabon a jeho žluté tramvaje. Jenže i druhé největší portugalské město má co nabídnout. Koneckonců zdejší centrum má natolik bohatou historii, že si vysloužilo místo v seznamu UNESCO. Dejte si skleničku výtečného portského a vyrazte do křivolakých uliček, kochejte se barevnými fasádami domů a užívejte si veselou, bezstarostnou atmosféru. Na zdejší pohodové večery (a vynikající kuchyni) zejména ve čtvrti Ribeira dlouho nezapomenete. Výhodou je, že Porto stále ještě neobjevily davy turistů, takže se tu s nimi nebudete tísnit a mnohé malebné části města si budete moci vychutnat o samotě. Před odjezdem nezapomeňte na selfíčko s mostem Ludvíka I., dominantou města, navrženou Gustavem Eiffelem.

Porto

Maastricht

Být v Nizozemsku a vynechat tohle město by byla chyba. Najdete tu pohodovou, uvolněnou, až jižanskou atmosféru a k tomu spoustu barů a kaváren. Tady vás to bude bavit – nejdříve se zorientujte na náměstí Vrijthof a pak se propleťte starými uličkami až na náměstí Markt s radnicí. Obejděte centrum města lemované pozůstatky městského opevnění nebo se zatoulejte do dominikánského kláštera z 13. století, proměněného v unikátní knihkupectví. A jako nášup si zajděte do pevnosti Fort Sint-Pieter ze 17. století a projděte si i podzemní chodby. Maastricht je sice malé město, ale každý den tady bude naplněný zážitky.

Gent

Toto krásné belgické město patřilo ve středověku k nejbohatším evropským metropolím, a dokonce ho srovnávali s Paříží. Dodnes v něm najdete mraky pamětihodností, které snad ani nemá smysl vyjmenovávat. Ale přece jen – propásnout byste neměli zvonici Belfort, katedrálu sv. Bavona nebo starý Hraběcí hrad. Ovšem nejkrásnější jsou gentská nábřeží (Graslei a Korenlei), lemovaná nádhernými historickými domy. Vyrazte tam třeba po setmění, kdy mají nábřeží zvláštní kouzlo. Můžete přitom ponořit nos do gentského nosu, což je sladký zákusek s tenkou krustou, z něhož po zakousnutí vytéká sladká šťáva. Navzdory vší té kráse, o které byla řeč, stojí Gent stále tak trochu ve stínu belgických konkurentů Bruselu nebo Antverp. Je to zkrátka jedno z nejlépe střežených belgických tajemství – pro vás už teď ale neplatí žádná výmluva. Musíte tam vyrazit.

Gent

Bratislava

Jestlipak už jste byli ve slovenské metropoli? Pokud ne, napravte to. A navíc tentokrát ani nemusíte letět. Bratislava se v letech uplynulých od rozdělení republiky výrazně proměnila – zůstala jí ale kouzelná atmosféra, okořeněná tím, že se tu nemusíte tísnit s davy turistů. Ani v krásných uličkách Starého Města, kde to po setmění žije jako někde na jihu – místní obchází jeden bar za druhým a hlavně v létě se ulice mění v jednu velkou restaurační zahrádku. Pokud jste v Bratislavě poprvé, musíte povinně navštívit Bratislavský hrad, ale určitě byste si měli dát i židovské město a podhradí se středověkou atmosférou. Nejhezčí bratislavský park se nachází u prezidentského paláce na Hodžově náměstí.

Tip: Ať už vyrazíte kamkoliv, nezapomeňte si skočit do některé z poboček Tourist Centra po celé republice. Můžete si v nich nejen vyměnit peníze, ale třeba také zařídit dálniční známku, pokud se na eurovíkend vydáte vlastním vozem. Přehled poboček najdete zde

Mohlo by Vás zajímat