Objevte skryté ráje Chorvatska

Chorvatsko je plné nejen Čechů, ale turistů obecně. Lidé se sem vracejí opakovaně a jsou přesvědčeni, že nic nového už v zemi u Jadranu objevit nemohou. Chyba. I v tak „profláklé“ prázdninové destinaci můžete odhalit skryté ráje, které vám vyrazí dech. Je jich fůra – naše pětice je jen drobnou ochutnávkou, kterou můžete vyzkoušet třeba během letošní dovolené.

Stiniva, Vis

Samotný ostrov Vis je klidné místo. Žije tu jen pár tisícovek místních, a turistů tu mnoho není. Většinou sem připlují na jachtě, pak si půjčí skútr a během jednodenní projížďky prozkoumají většinu koutů ostrova. Mezi ty nejkrásnější patří pláž Stiniva, ukrytá za mohutnými skalisky. Z moře se snadno přehlédne, ale při pohledu ze stráně přímo nad ní je dechberoucí. Je to pláž za odměnu, protože není lehce přístupná a vede k ní od silnice jen strmá kozí stezka. Ale za tu scenérii, klid a pohádkové koupání těch pár minut námahy rozhodně stojí.

Lubenice, Cres

Taky pláž Sv. Ivana se schovává za strmým skalním srázem. Můžete k ní vyrazit pěšky z Lubenice anebo na palubě lodi. Jakmile se sem dostanete, na první pohled vás chytne za srdce. Koho by taky neuhranula nádherná pláž z jemných oblázků, která vypadá jako malovaný obrázek? A když se ponoříte do úžasně čisté vody, už nebudete chtít nikdy odejít. Sv. Ivan určitě patří mezi nejhezčí nejen na Cresu, ale v celém Chorvatsku.

Ostrov Lastovo

Je nádherný, ale trochu z ruky, takže ho turisté rozhodně neokupují. Vždyť to sem ze Splitu trvá trajektem pět hodin, a když už po dlouhé plavbě dorazíte, neobjevíte žádné luxusní hotelové resorty. Kdepak, na Lastovu se bydlí ve skromnějších podmínkách, nejčastěji v soukromí. O to je ale pobyt hezčí – můžete díky němu zažít Chorvatsko jako místní. Objevíte tu klid, pohodu a dokonalý únik před stresem. A užijete si navíc parádní koupačku, protože moře je přístupné prakticky všude a ostrov omývá křišťálově průzračná voda. Mimochodem už jsme vám prozradili, že hned po Hvaru se Lastovo pyšní největším počtem prosluněných hodin v Chorvatsku?

Saplunara, Mljet

Mljet se mezi chorvatskými ostrovy vymyká. Je nádherně zelený, asi nejzelenější v celé zemi, a plný úžasných mořských lagun. Díky písečným plážím v okolí Saplunary si budete připadat jako v Karibiku, aniž byste museli putovat přes půl světa. Navíc si můžete dopřát i trochu aktivnější dovolené, protože zdejší stromy nabízejí příjemný stín i při pěších výletech nebo cykloturistice. Čistá krása!

Porer, Istrie

Pokud chcete mít kus Chorvatska jen pro sebe, vydejte se na ostrov Porer. Do detailů ho poznáte během jedné minuty, má ale trumfy, které jiná místa v Chorvatsku jen obtížně přebíjejí – ubytování ve zdejším majáku je čirou esencí romantiky, stejně jako nejkrásnější západy slunce na celém Jadranu. Na pár dnů a nocí je pobyt v majáku ideální, pak už ale nejspíš budete znát každý zdejší kámen nazpaměť. Porer je tedy vhodnější spíše na prodloužený, netradiční víkend u chorvatského moře.

Než vyrazíte na cestu k Jadranu, určitě se zastavte i v některé z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Nejenže si můžete vyměnit peníze, ale zároveň nakoupíte i potřebné dálniční známky.

Přehled všech poboček najdete zde.

 

 

Mohlo by Vás zajímat