Volno s tátou: Kam vyrazit na jarní prázdniny

Jarní prázdniny sice trvají jen týden, ale i tak se během nich dá ledacos stihnout. Rodiče samozřejmě nejčastěji vyrážejí s dětmi na hory, ale není to pravidlo. Zkušený otec Tomáš Podaný každý rok zabalí svým dvěma dětem tašky a zamíří s nimi za dobrodružstvím. Bez manželky. „Jsem na volné noze a mohu si čas naplánovat po svém. Zato žena pracuje ve firmě, kde má jen čtyři týdny dovolené. Šetří si ji spíše na léto a závěr roku, navíc nemá ráda zimu a doma se stará o psa,“ vysvětluje Tomáš. A představil nám i své oblíbené lokality pro jarní prázdniny.

 

Vzhledem k tomu, že obě jeho děti lyžují nebo jezdí na snowboardu, nechybí v jeho itineráři hory. „V Česku se nám nejvíc líbí ski resort v Peci,“ říká a hned jmenuje hlavní důvody: „Na jednom místě je přes 40 kilometrů sjezdovek v pěti různých areálech. Každé místo se přitom trochu liší. Je to zábava, protože lyžování může být každý den jiné.“ Mezi oblíbené krkonošské skiareály rodiny Podaných patří i menší areály, jako jsou Aldrov nebo Malá Úpa.

 


 

Bruslení na Lipně, zábava v cizině

Kromě Krkonoš vyzkoušeli také Dolní Moravu poblíž polských hranic, užili si i pobyt na Lipně. „Tam nás chytlo bruslení,“ zmiňuje Tomáš zábavu na zamrzlé hladině největší tuzemské vodní plochy. „Bruslí se mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem, ta trasa má něco přes deset kilometrů. Dá se tam projet i okruh, který měří skoro 40 kilometrů. Tolik jsme tedy neujeli, ale děti bruslení nadchlo, takže jsme na lyže vůbec nechodili. Místo toho jsme tři dny v kuse bruslili,“ vzpomíná.

S dětmi vyráží i do zahraničí. „V rakouském Flachau si vždycky skvěle zalyžujeme, a navíc tam je výborný termální akvapark. Baví nás to i v Saalbachu, kde je spousta sjezdovek všech možných úrovní a po dětském areálu vozí děti zábavný skútro-vláček. A rádi se vracíme i do Kronplatzu, kde je skvělé zázemí. Naposledy jsme byli až v italském Monte Bondone – tamní areál je sice trochu z ruky, ale zároveň je cenově dostupný. Kromě hezkého dětského lyžařského parku je tam navíc i krásná, dlouhá sjezdovka pro dospělé. A taky je tam o něco stálejší počasí než v Rakousku,“ říká Tomáš.

 


 

Letošní zima v tropech

Letošní „jarňáky“ ale plánuje s dětmi strávit úplně jinak: pod tropickým sluncem. Cesta do Karibiku by tátu se dvěma dětmi vyšla draho, takže zvolil o poznání levnější variantu. „Vyrazíme na pár dnů do Tropical Islandu u Berlína. Budeme řádit v tropickém světě, obrazíme co nejvíc atrakcí a vyzkoušíme pár plážových sportů. Děti už se těší, jak se ohřejí, zatímco jejich spolužáci budou mrznout na horách,“ usmívá se a dodává: „A já se popravdě těším taky, protože zima už je docela dlouhá.“

Ať už Tomáš jede s dětmi kamkoliv, vždycky si s sebou bere hodně eur. „Raději více než méně. Zpočátku jsem si měnil jen pár eur, ale ukázalo se, že mi pak chyběla. Děti totiž pořád chtějí nějaké limonády a nevynechají ani zmrzlinu, i když je zima. Ono je to pak v peněžence celkem znát. Navíc si taky rádi zajdeme na oběd nebo večeři do restaurace,“ zakončuje Tomáš Podaný.

Abyste měli po ruce dostatek eur, vyměňte si je ještě před cestou v některé ze 70 poboček Tourist Centra po celé republice. Zároveň s eury si můžete samozřejmě pořídit i rakouskou dálniční známku.

Mohlo by Vás zajímat