Do Chorvatska autem? Kudy jet a kolik vás to bude stát

Do Chorvatska autem? Kudy jet a kolik vás to bude stát

Chorvatsko patří dlouhodobě mezi vůbec nejoblíbenější letní destinace Čechů. Loni do Chorvatska vyrazilo na dovolenou 850 tisíc českých turistů a první příčku v žebříčku si Chorvatsko drží posledních 20 let (jen v roce 2015 ho na čele vystřídalo Slovensko). I letos bude Chorvatsko patřit k zemím, kam Češi vyrazí za letními zážitky. A jako obvykle – autem. Pokud se k Jadranu chystáte taky, přečtěte si několik rad, jak si usnadnit cestu. 

Nejvyužívanější trasou do Chorvatska je cesta z Prahy po dálnici přes Mikulov do Vídně. Nejkratší trasa k moři zase míří přes České Budějovice – ale pozor, není nejrychlejší, protože v tuzemsku nevede po dálnici a v Rakousku se na ni dostanete nově u Freistadtu. Ať už jedete jakkoliv, všechny cesty vás dovedou do Grazu (Štýrský Hradec). Odtud vás čeká jízda po dálnici, a jakmile překročíte Šentilj (Spiefeld), ocitli jste se ve Slovinsku. 

Mnoho řidičů se ve Slovinsku pokouší vyhnout dálnici, protože vám k návratu nemusí stačit týdenní dálniční známka (navíc není příliš levná), takže si musíte koupit měsíční. To není příliš výhodné. Slovinsku se můžete vyhnout, pokud z Brna zvolíte cestu přes Slovensko a Maďarsko (mají tam elektronické dálniční známky, které koupíte v Tourist Centru, na čerpacích stanicích, on-line či přes SMS, musíte si ovšem nechat potvrzení o zaplacení pro kontrolu), případně můžete ve Slovinsku zvolit objízdné trasy. Trochu se zdržíte, ale zase ušetříte. 

V Chorvatsku se s klasickými dálničními známkami nepotkáte, místo nich narazíte na mýtné brány. Na těch se platí v hotovosti nebo kartou, nejlepší variantou je ovšem platba prostřednictvím elektronického systému ENC, který od loňska nově také nabízíme našim klientům na pobočkách Tourist Centra – více si o tom přečtěte ZDE.

 

Ceny dálničních známek při nákupu u nás: 

  • Rakousko: 10denní – 290 Kč
  • Slovinsko: 7denní – 465 Kč 
  • Slovensko: 10denní – 315 Kč
  • Maďarsko: 10denní – 320 Kč

Více o dálničních známkách na cestu do Chorvatska si přečtěte ZDE.  

Dodržujte rychlost a zkontrolujte výbavu

Při cestě si dejte pozor i na rychlostní limity. Pokuty nebývají zanedbatelné, vyplatí se proto rychlost dodržovat. Naštěstí si limity dobře zapamatujete, protože jsou stejné jako u nás – 50 km/h ve městě, 90 km/h mimo něj a 130 km/h na dálnici. 

Při překročení povolené rychlosti o méně než 30 km/h zaplatíte v Chorvatsku pokutu ve výši 500 HRK. Stejnou sumu budete muset vytáhnout z peněženky i kvůli nezapnutým bezpečnostním pásům. Jízda na červenou vás může stát až 5 000 HRK. A pozor si dejte i na pečlivé zajištění zavazadel, které se v Chorvatsku kontroluje. 

Ohlídejte si i povinnou výbavu v autě a před odjezdem ji důsledně překontrolujte. Měli byste s sebou vézt autolékárničku, reflexní vestu pro každého pasažéra, výstražný trojúhelník, hasicí přístroj do auta, rezervu a náhradní žárovky. Není to formalita, chorvatští policisté vše opravdu hlídají. 

A pokud ještě nevíte, kde přesně v Chorvatsku byste rádi strávili letní dovolenou, nechte si poradit od nás

Mohlo by Vás zajímat