DOVOLENÁ V CHORVATSKU

Obstarejte si kuny a dálniční známky předem, je to výhodné. DOVOLENÁ už klepe na dveře. Kdy vyměnit chorvatské kuny a kde koupit dálniční známky, aby vás to stálo co nejméně peněz?

 

Rada číslo 1: Vyměňte si kuny předem

Obstarejte si kuny předem, platba eury se totiž v Chorvatsku nevyplatí. Proto je nejvýhodnější chorvatské kuny vyměnit už v Česku. Ani na výběr z bankomatu se v Chorvatsku příliš nespoléhejte, bývá často s poplatkem banky a také se vám vybíraná částka přepočítá kurzem devizy prodej. Navíc bankomat nemusí být k dispozici vždy, když ho zrovna potřebujete.

Pro chorvatské kuny se můžete vydat do sítě směnáren Tourist centrum, které najdete v 54 pobočkách po celé ČR. V Tourist centru nenarazíte na poplatky, které u bank bývají 1 až 2 procenta z vybírané částky. Aktuální kurz kuny je v Tourist centru 3,80 Kč.

Rada číslo 2: Nakupte si dálniční známky

Ani nákup dálničních známek nenechávejte na poslední chvíli. Předejdete tak riziku, že některá prodejní místa v daných destinacích mohou mít dálniční známky vyprodané nebo je můžete obtížně a na poslední chvíli hledat.

Na Slovensku se proti loňsku připravte na změnu v podobě elektronické dálniční známky. Neplatiče na dálnicích hlídají kamery. Slovenskou známku můžete pořídit ve všech pobočkách Tourist centra. Stejně zde můžete pohodlně nakoupit dálniční známky do Rakouska, Maďarska a Slovinska.

Motoristické novinky na cestách

Zapomenete-li nalepit dálniční známku při cestě přes Slovinsko, chytí vás a málem se můžete vracet domů. Bude to totiž drahé. Pokuty se pohybují mezi 300 a 800 eury, mírnější budou, když zaplatíte přímo na místě či do osmi dnů.

V Rakousku vám zase nově napočítají pěknou pálku, když zapomenete zapnout směrová světla.

Řidič si musí opatřit reflexní vestu při cestě přes Rakousko, Chorvatsko, Slovinsko. V Rakousku ji navíc musí mít každý, kdo hodlá na dálnici vystoupit z auta.

Odjezd si naplánujte na úterý

Pamatujte, že poslední červnový a první červencový víkend bude na chorvatských silnicích opravdu husto. Jestli tedy můžete, naplánujte si odjezd na úterý. Tento den je totiž dlouhodobě nejméně frekventovaný.

Ceny dálničních známek

Rakousko 10denní 290 Kč
Slovensko 10denní 315 Kč
Slovinsko 7denní 465 Kč
Maďarsko 10denní 320 Kč

 

Mohlo by Vás zajímat