Jarní eurovíkendy: ochutnejte Lisabon nebo Krakov

Zima je pryč, jarní vzduch už stále častěji ohřívají sluneční paprsky, a tak je na čase užít si prodloužený víkend v některé z evropských metropolí. Když chcete vyrazit za památkami, kulturou a pohodou, nemusíte vždycky volit oblíbená města jako Paříž, Řím, Londýn nebo Barcelonu. Zkuste tentokrát objevit trochu skryté klenoty – portugalský Lisabon nebo polský Krakov. 

Lisabon

Metropole kombinující památky i moderní architekturu. Rozhodně byste neměli propásnout Belémskou věž na břehu řeky Tejo, jedno z nejhezčích náměstí Praça do Comércio nebo moderní čtvrť Parque das Naçoes neboli Park národů s futuristickou stavbou největšího evropského oceanária. 

Výlet do Lisabonu vás navíc nebude stát majlant, letět se totiž dá s nízkonákladovými aerolinkami, u nichž můžete sehnat výhodnou letenku i měsíc dopředu. Přímo ve městě je poměrně hustá síť hotelů a apartmánů všech cenových kategorií, takže si mezi nimi vyberete přesně podle svého gusta. Doporučujeme určitě ubytovat se v centru města nebo co nejblíž některé ze stanic metra, abyste se vyhnuli zdlouhavému dojíždění autobusy.

Nezapomeňte, že na vstupy, dopravu po městě i různé portugalské pochoutky (třeba nejslavnější zákusek Pastel de Belém, malý pudinkový koláček sypaný skořicí, který se jí teplý i studený) budete potřebovat eura. Ta si můžete před cestou vyměnit v pobočkách Tourist Centra po celé republice.

Krakov

Polská metropole hudby, divadla a architektury. V Krakově stojí za vidění v podstatě celé historické centrum města, které je opravdu nádherné. Krásnou dominantou je i hrad Wawel z 10. století, pod kterým najdete u Dračí jeskyně sochu draka, který pravidelně chrlí oheň. Drak připomíná legendu o založení města – sedmihlavá saň kdysi zotročila celé zdejší území, než ji jednoho dne rytíř Krak zabil. Právě Krak pak založil Krakov. 

Krakov však není jen městem památek, je určený i požitkářům – centrum je plné restaurací, kaváren a čokoládoven. Můžete tu strávit několik dnů a pořád objevovat nové podniky, které vás uchvátí. Ve zdejších restauracích vás přitom nezklame žádná z polských specialit od bigose (směs masa a zelí) přes zapiekanky (zapečené bagety) až po pirohy (těstovinové taštičky s různou náplní) – nejenže jsou chutné, ale na naše poměry také v průměru i o fous levnější. 

Do Krakova se nejlépe dostanete po kolejích – přímé vlaky sem jezdí jak z Moravy, tak i z Prahy. Z hlavního krakovského nádraží je to pak do středu města jen pár minut chůze, takže je to opravdu velmi příjemný způsob dopravy.

Poláci stejně jako Češi ještě neplatí eury, stále spoléhají na zloté. Před cestou si je vyměňte v pobočkách Tourist Centra. 

Mohlo by Vás zajímat