Cesta za teplem: maďarské termální lázně vás dokonale prohřejí

Kdo vyzkoušel maďarské termální lázně, ten na ně nedá v žádném případě dopustit. Hodí se pro ty, kteří si chtějí odpočinout od podzimních plískanic nebo zimních mrazů, aniž by museli cestovat za exotikou až na druhý konec světa. Maďarsko je navíc zemí protkanou lázněmi, takže můžete vyrazit prakticky do kteréhokoliv koutu země.

Samotné Maďarsko je dodnes mixem Východu a Západu, někdy současné a moderní, jindy zase tak staromódní, až máte pocit, jestli jste se náhodou neocitli ve stroji času. Ale co se týká termálních lázní, Maďarsko je opravdovým rájem pro ty, kteří chtějí naplno relaxovat. Kam tedy vyrazit?

Hévíz

Vlajkovou lodí mezi maďarskými lázněmi je Hévíz, který leží u největšího evropského termální jezera Gyógy-tó. Jde o malé městečko se zhruba pěti tisícovkami obyvatel, takže ho na mapě musíte chvíli hledat, ale vzhledem k tomu, že leží jen pár stovek kilometrů od našich hranic, určitě se to vyplatí. Do Hévízu (stejně jako do jiných termálních lázní) můžete vyrazit prakticky kdykoliv – sbalte se klidně uprostřed největších prosincových nebo lednových mrazů a užijte si koupání v příjemně teplé vodě pod otevřeným nebem.

Budapešť

Hlavní město samozřejmě nabízí mnoho jiné zábavy než jen termální lázně. Ale i v centru veškerého maďarského dění si můžete užít léčebné procedury a příjemný odpočinek, protože pod metropolí bublá celkem 123 termálních pramenů. Asi tušíte, jak úchvatné je ponořit se po dlouhých toulkách městem do horké vody a načerpat novou energii. Třeba v lázních Gellért najdete asi nejkrásnější bazén a díky secesnímu interiéru si budete připadat jako grófové. Vynechat byste neměli ani největší evropský lázeňský komplex Széchenyi a kouzelné jsou i lázně Rudas s osmi termálními bazény a střešním wellness s nádherným výhledem na město.

Balatonfüred

Moderní středisko je součástí balatonské Riviéry, na severním břehu „maďarského moře“. Žije to tady nejen v létě, ale i v zimě, kdy se dá vyrazit v bruslích na zamrzlé jezero a pak se hezky prohřát v horké vodě vyvěrající z osmi zdejších pramenů. Kromě léčebných procedur si určitě vyrazte na delší procházku podél Balatonu nebo navštivte tiháňský poloostrov, z jehož vrcholu je nádherný výhled na celé jezero. Krásné je i nedaleké město Veszprém.

Hajdúszoboszló

Na termální vodu tu narazili náhodou, objevili ji v roce 1925 při neúspěšném hledání ropy. Zdejší voda ropu vskutku připomíná – nevypadá příliš vábně, neboť je temně hnědá. Ale nenechejte se odradit, obsahuje totiž přes dvacet minerálních látek, takže pomáhá se vším možným od pohybového aparátu přes dýchací ústrojí až po gynekologické obtíže.

Gyula

Toto půvabné město s asi 30 tisíci obyvateli poblíž rumunských hranic se vám bude líbit. Nejenže je úhledné a je tu klid, zdejší si dali záležet i na podobě veřejných prostranství – na každém rohu narazíte na květinovou výstavbu, nejrůznější sochy, plastiky i fontány. Zdejší lázně patří k nejmladším v Maďarsku a nacházejí se přímo u gotického hradu, takže cestou k nim určitě nezabloudíte.

Ještě než vyrazíte na cestu, zastavte se u nás pro maďarské forinty. Najdete nás ve více než stovce poboček po celé republice. A pokud vyrážíte autem, budou se vám hodit i dálniční známky – také ty u nás seženete. Seznam všech Tourist Center najdete zde.

Mohlo by Vás zajímat