SINGAPUR – MĚSTO, které se vymyká asijským standardům

Mluví se o něm jako o místě západní civilizace v Asii. Přezdívá se mu Lví město. Singapur, město protikladů. Vedle chrámů tu rostou do nebe architektonické skvosty moderní doby, na talíři se zase mísí lahůdky čínské, malajské, indické i západní kuchyně a stejný mix tradic najdete i v ulicích luxusní asijské metropole, která vás i během krátké návštěvy dokáže náležitě rozmazlit a okouzlit. 

Singapur je malý městský stát, který si zakládá na dodržování řádu a povinností. Singapuřané jsou tvrdě pracující lidé, místní služby jsou proto na špičkové úrovni. Díky tomu je tu pro turisty bezpečno a čisto. Nemusíte se tak obávat vstoupit ani do místa zvaného SMRT – neděste se, je to název pro singapurské metro.

Město zákazů a pokut

Jen je nutné přizpůsobit se místním poměrům, které spočívají především v obrovském množství omezení, příkazů a zákazů. Ve městě vládne rovněž přísná cenzura internetu a tiskovin, policie je tu všudypřítomná a pokutu můžete dostat za ledacos. Třeba za kouření na veřejných místech, přebíhání silnice mimo přechod, zahazování žvýkačky na ulici apod. Mnohé zákazy jsou tu až absurdní, před svou cestou si je raději nastudujte.

Hawker centrum

Každopádně stojí za to Singapur vidět a během několika dnů (nebo stopoveru) si ho užít. Nejvíce se sem jezdí od listopadu do června, kdy je hlavní sezóna. Od listopadu do ledna je ovšem třeba počítat s vydatnějšími dešti – prší přitom hlavně dopoledne, náhle a zprudka. Měsíce únor až duben spadají do období sucha. Průměrná teplota se celoročně pohybuje mezi 25 až 27 °C. Občané ČR nepotřebují pro návštěvu víza, pokud se nezdržíte déle než 90 dní. Jídlo i ubytování je tu poměrně levné, a tak nejvíce utratíte za letenku. A co byste měli v Singapuru rozhodně zažít? 

 

Singapurská kuchyně v hawker centrech

Jídlo je v Singapuru vášní, zábavou a tématem číslo jedna. Pokud chcete cestovat „za levno“ a zároveň zážitkově, jezte v tzv. hawker centrech, což jsou otevřené komplexy se stánky s jídlem. A nemyslete si, že tady jídlo nestojí za nic – za pár desetikorun tu pořídíte pochoutky oceněné michelinskou hvězdičkou, například stánky Hill Street TaiHwaPorkNoodle a LiaoFan Hong Kong SoyaSauceChickenRice&Noodle jsou zařazené do michelinského průvodce.

Bazén v Marina Bay

Nejexkluzivnější bazén světa

Pokud vám nevadí trochu se plácnout přes kapsu, zamiřte k luxusnímu hotelu Marina Bay, který je dominantou města. Tvoří ho trojice mrakodrapů spojená ve výšce 200 metrů nad zemí plošinou SkyPark – na té jsou bary, vyhlídky, běžecké stezky, zahrady i obří infinity bazén. A věřte nám, je to ten nejexkluzivnější bazén na světě – výše si na světě nikde jinde nezaplavete. S nápadem na unikátní stavbu přišel architekt MosheSafdie, který se inspiroval domečkem z karet. Ubytování je tu ovšem o notný fous dražší než paklík karet.

Singapur - Little India

Čínská a indická čtvrť

Převážnou část obyvatelstva Singapuru tvoří Číňané, narazíte tu však i na indickou čtvrt. Little India je místo, kde na vás dýchne atmosféra starých dob v Singapuru. Toulejte se, nakupujte, zajděte si do místních chrámů a dopřejte si skvělé jídlo. To samé platí i o Chinatown, kde se potkává pestrá minulost i bouřlivá současnost. Obě stojí za to.

Sentosa

Okouzlující zahrady u zálivu

Nevynechejte ostrov Sentosa s nádhernými plážemi a spoustou atrakcí, místní botanickou zahradu dávkující klid a pohodu po rušných dnech strávených chozením po velkoměstě nebo hypermoderní zoologickou zahradu. Opravdovou parádu objevíte v Gardens by the Bay, což je moderní zelený areál na pobřeží zálivu, hotový turistický ráj. Dech vám vyrazí místní „Supertrees“, tedy až 50metrové struktury pokryté živými rostlinami, které se v noci rozzáří během úchvatné světelné show. Za návštěvu stojí také obří skleník.

V Singapuru se domluvíte anglicky – angličtina je jedním z úředních jazyků. Na cestu si pořiďte singapurské dolary, které si pohodlně vyměníte v jedné z našich poboček Tourist Centra.

 

Mohlo by Vás zajímat