Vyrazte do Londýna na nákupy i za zážitky

Dny jsou sice kratší, chladnější a deštivější, ale i tak stojí za to vyrazit do Londýna. Britská metropole má totiž pořád co nabídnout a nejsou to jen památky – na sklonku roku se v ní koná také řada zajímavých akcí. Navíc se blíží Vánoce, a pokud ještě nemáte nakoupené dárky, nechte si to až do Londýna.

Rozšoupnout se můžete v proslulém obchodním domě Harrod’s, na světoznámém tržišti Covent Garden nebo třeba ve slavném hračkářství Hamley’s. S platební kartou po ruce oběhněte také nákupní třídu Oxford Street se stovkou obchodů nejrůznějších značek, odkud určitě odejdete se stylovým oblečením za bezkonkurenční ceny. A nakoukněte i do Camden Townu, kde se konají vyhlášené trhy se vším možným. Nejenže se tam skvěle nakupuje, ale také se dobře najíte.

Ze všech tří letišť se pohodlně dostanete do centra

Na Londýně je nejlepší to, že je na dosah ruky. Díky přímému leteckému spojení tam z Česka doletíte za pouhé dvě hodiny. Letadlo přitom nabízí nesrovnatelný komfort oproti jiným způsobům dopravy – autem pojedete 12 hodin, v autobuse jich strávíte dokonce 20.

Než takto ztrácet čas, je lepší sednout do letadla a na místě se během těch několika ušetřených hodin ubytovat v hotelu či penzionu, osprchovat, najíst a zcela svěží pak vyrazit za zábavou a poznáním. Zvlášť když do Londýna létá několik tradičních i nízkonákladových leteckých společností a díky nabité konkurenci se cena za zpáteční letenku pohybuje okolo dvou tisíc korun.

Je přitom jedno, na které z londýnských letišť přiletíte – z Heathrow, Stanstedu i Gatwicku se snadno dostanete do centra města. Ještě než vyrazíte za londýnskými zážitky, vyměňte si peníze v některé z 57 poboček společnosti Tourist Centrum, které najdete po celé republice.

Mimochodem věděli jste, že Britové mají zbrusu novou plastovou pětilibrovku, která je v oběhu teprve pár týdnů? Nepředstavujte si ji ale jako platební kartu – bankovka je vytištěna na polymeru, což je tenká, ohebná plastová fólie, která je velmi odolná a méně náchylná k zachycování nečistot. Její životnost bude ve srovnání s papírovými bankovkami až o pět let delší. Odolnost plastové pětilibrovky můžete sami vyzkoušet v některém z britských pubů – ani když ji ponoříte do vody, nezničíte ji.

Užijte si advent v královské zahradě

Ale na legrácky v hospodě je vždy času dost, raději rychle vyrazte do ulic Londýna za zážitky. Zvlášť pokud plánujete jen krátký eurovíkend, budete mít co dělat, abyste všechno stihli. Samozřejmostí by měla být návštěva Buckinghamského paláce, Westminsteru, Big Benu, Trafalgar Square, Tower Bridge, London Eye a mnoha dalších atrakcí.

To jsou ovšem obvyklá místa pro turisty a předpokládáme, že mnohá z nich už máte obhlédnutá z minulých návštěv Londýna. Na konec letošního roku si proto naplánujte něco speciálního – během adventu vyrazte do Royal Botanic Gardens, tedy Královské botanické zahrady, která se tradičně rozzáří tisíci žárovkami a světelnými instalacemi. Zvlášť po setmění to tady vypadá jako v pohádce.

A nezapomeňte si vyšlápnout ani na The Shard, což je vůbec nejvyšší mrakodrap v celém Londýně. Jeho název znamená v překladu Střep a opravdu tak vypadá – z vyhlídky umístěné na terase této špičaté budovy je vidět až 60 kilometrů daleko. Anebo si sem vyjeďte až po setmění, protože pohled na rozzářený Londýn z 243 metrů je také velký zážitek.

Tip na výlet

Pokud už znáte Londýn jako své boty, zkuste si jeden nebo dva dny vyhradit na výlet do Brightonu. Přímořskému letovisku se přezdívá „Londýn na mořském pobřeží“, a ačkoliv nenabízí typické italské lenošení nebo francouzskou rozšafnost, má stále velké kouzlo. Zdejší titěrné uličky jsou podobně malebné jako ty ve Středomoří, a když budete mít kliku, nechá vás rozmarné slunce užít si i chvíle pohody u moře. A když ne, pořád můžete udělat to samé co Britové – zachovat stoický klid a rozmary počasí spláchnout horkým čajem nebo dobrou whisky na stylovém přístavním molu Brighton Pier.

Mohlo by Vás zajímat