Utečte před zimou. Třeba na Sicílii, Krétu nebo do Izraele

Dny se zkracují a rtuť na teploměru už se mnohem víc kamarádí s nulou než s letními teplotami. Ale to, co nabízí podzim v Česku, můžete jednoduše vyměnit za dovolenou v teple. Nemusíte přitom letět přes půl světa a utrácet spousty peněz za exotiku. I v Evropě nebo jejím blízkém okolí najdete pár dovolenkových destinací, kde se můžete ohřát (a zbude vám přitom dost i na vánoční dárky). Vybrali jsme pro vás čtyři takové a máme i tipy, co při takovém výletu za teplem nevynechat.

Turecko

V Turecku nuda nehrozí, a to ani mimo sezónu. Výhodou jsou slevy v turistických oblastech, musíte ale počítat i s tím, že někde může být zavřeno. Třeba v Antalyi ani na podzim nesáhnete vedle, a navíc si tu užijete i velmi příjemné počasí. Můžete se ubytovat v luxusních hotelových komplexech na západě města, ležících na čisté pláži Konyaalti, ale pokud chcete být přímo v centru dění, zvolte některý z penzionů přímo ve městě. Kromě Konyaalti, kam je bezplatný vstup, můžete zamířit i na východní pláž Lara – na té se platí.

Turecko

Kréta

Tento středomořský ostrov nikdy nezklame. Nabízí toho hodně v každém ročním období. Můžete vyrazit na trek nejdelší evropskou roklí, navštívit jeskyni, v níž se narodil největší z bohů Zeus, válet se na některé z mnoha písčitých pláží, objevovat taje a chutě zdejší vyhlášené kuchyně nebo si povyprávět s místními, kteří jsou neuvěřitelně pohostinní.

Výhodou podzimního provozu je, že památky – v létě nabité k prasknutí – zejí prázdnotou. Můžete si je tu tak vychutnat o samotě, aniž byste se přetlačovali s dalšími turisty. A že je co k vidění! Například kláštery Moni Toplou a Moni Arkadiu, malijský palác nebo město Gortyna. Nejkrásnější pláží na Krétě je Elafonisi, zdatně jí však konkurují Preveli, Falasarna nebo Váji.

Kréta

Sicílie

Mezi Katánií a Taorminou najdete Rivieru dei Ciclopi a to by měla být neomylně vaše dovolenková destinace. Moře je úžasné a čisté, nezklamou ani oblázkové pláže a báječné výhledy – hlavně na Etnu. Skvělé pláže najdete i v jižní části ostrova kolem Gely nebo Agrigenta. A ještě se nabízí jeden směr: pláže na severozápadě u San Vito Lo Capo.

Kromě pláží narazíte téměř v každém koutě Sicílie i na zajímavé památky – třeba Údolí chrámů v Agrigentu nebo Syrakusy. A vynechat nesmíte ani města. Třeba takové Palermo je mixem nádherné architektury, špíny a otřískaných fasád. Je to přesně ta Sicílie, syrově krásná, která vás uchvátí.

Mezi další města, která nabízejí spoustu nádherných památek, patří Katánie, Ragusa nebo Modica. Třešničkou na dortu je Taormina, z jejíhož antického divadla se otevírá nádherný výhled na Etnu. A koneckonců i na tuto nejvyšší evropskou sopku byste si měli vyšlápnout. A to je v záloze ještě trek na další živou sopku Stromboli. 

Sicílie

Izrael

V Izraeli si můžete vybrat hned ze tří moří, ve kterých se můžete smočit – kromě Středozemního také Mrtvé nebo Rudé. A koupat se můžete i v Galilejském jezeře. Ze všech těchto možností je ale nejzajímavější právě Mrtvé moře – jinde jen stěží zažijete vznášení se na hladině, kterému se nic nevyrovná.

Dělejte to přitom jako místní – nejdříve se nechte pár minut nadnášet neuvěřitelně slanou vodou a pak na sebe naneste bahno, které po zaschnutí smyjete ve sprše. To celé opakujte třikrát, vaše tělo vám určitě poděkuje (i když nejste zrovna revmatici a nemáte potíže se svaly nebo pokožkou). 

Nejlevněji se z Česka dostanete do Tel Avivu, a to je město, které můžete a nemusíte opustit – parádně to tady žije, a můžete se tak probírat zdejší nabídkou skvělých restaurací, užít si neutuchající noční život a slunečný den strávit na místní pláži. Ale byl by hřích neobjevovat také spletité uličky a čtvrti Jeruzaléma, nezajet do Haify nebo nevystoupit na Olivetskou horu. A když budete mít čas a příležitost, určitě si prohlédněte i nádherné Golanské výšiny.

Izrael

Mohlo by Vás zajímat