Máte bankovky a mince bývalých evropských měn? Vyměňte je!

Dnes je jednoduché říci, čím se platí v Rakousku, Nizozemsku, Španělsku, Portugalsku či třeba na Maltě. Všude mají euro, takže když tam vyrazíte na dovolenou či za prací, nemusíte dlouho přemýšlet, jakou měnu si s sebou vzít. Ale vzpomenete si dnes ještě, jak se tamní národní měny jmenovaly na přelomu tisíciletí? Pokud ne, připomeňte si jejich názvy v přehledu pod článkem.

 

Euro technicky vzniklo 1. ledna 1999, tehdy se ale ještě v praxi nepoužívalo. Stále existovaly národní bankovky a mince, eura existovala jen ve virtuální podobě – při bezhotovostním styku. Až po tříletém přechodném období začala výměna původních měn za novou. Dva měsíce přitom ještě existovala národní platidla vedle těch evropských.

To vše se odehrálo v jedenácti zemích Evropy s více než 300 miliony obyvatel – bylo tedy nutné vytisknout přes 14 miliard eurobankovek a vyrazit 56 miliard euromincí. Z pohledu celkového rozsahu to tedy byla naprosto unikátní operace. V následujících letech se pak eurozóna rozšířila o další země. Nyní do ní patří devatenáct států Evropské unie a šestice dalších zemí mimo EU.

Ačkoliv přechod na euro proběhl již poměrně dávno, může se stát, že doma i po těch letech narazíte na platidla již neexistujících měn. Často se objeví třeba v pozůstalosti či zůstanou pozapomenuta v šuplících, odkud se vynoří až při stěhování. Co pak udělat s bankovkami a mincemi měn, které již neplatí?

Je to jednoduché – bývalé evropské měny stále ještě můžete prodat. Tourist Centrum jako jediná společnost stále nabízí možnost odkoupení měn, jimiž se platilo v některých evropských státech před zavedením eura. Podrobnosti o nabídce Tourist Centra najdete na stránce www.tourist-centrum.cz/sluzba/vykup-men. Nenechávejte si stará platidla jako relikvie, vyměňte je za platná.

Přehled bývalých evropských měn

Belgie belgický frank
Finsko finská marka
Francie francouzský frank
Irsko irská libra
Itálie italská lira
Lucembursko lucemburský frank
Německo německá marka
Nizozemsko nizozemský gulden
Portugalsko portugalské escudo
Rakousko rakouský šilink
Španělsko španělská peseta
Řecko řecká drachma
Slovinsko slovinský tolar
Kypr kyperská libra
Malta maltská lira
Slovensko slovenská koruna
Estonsko estonská koruna
Lotyšsko lotyšský lat
Litva litevský litas

Mohlo by Vás zajímat