Švýcarsko vlakem: Objevte zemi helvétského kříže ze železnice

Udržitelné cestování je pojem skloňovaný čím dál častěji. Tento ekologický přístup k cestování se snaží nejen minimalizovat negativní dopady na životní prostředí, ale také podpořit ekonomiku dané destinace i místní kulturu. Trendem v cestování je využití železnice. Z České republiky se můžete pohodlně vlakem vydat do mnoha koutů Evropy. Naším tipem je Švýcarsko.

Švýcarsko má perfektně organizovanou železniční síť, což vám umožní efektivní přesuny mezi městy. Vlaky jsou obvykle spolehlivé a přesné, cesta je navíc skvělou příležitostí k pozorování zdejší úchvatné krajiny. Vlaky často projíždějí malebnými oblastmi a přírodními scenériemi, které byste při cestě autem (a už vůbec ne letecky) zřejmě nenavštívili.

Poznejte slavný Glacier Express

Glacier Express, přezdívaný ledovcový express, je slavný vlakový spoj, který propojuje dvě oblíbené turistické destinace St. Moritz a Zermatt. Jeho vyhlídková trasa vede přes alpské průsmyky, horské scenérie, mnoha dlouhými tunely a přes desítky mostů, v cíli vás pak čeká ohromující pohled na nejčastěji fotografovanou horu světa Matterhorn. Díky velkým panoramatickým oknům poskytuje vlak cestujícím jedinečný pohled na alpskou krajinu. 

Celková délka trasy je zhruba 291 kilometrů, které překonáte za 8 hodin jízdy, včetně několika krátkých zastávek na vyhlídkových místech. Možná proto se mu říká také nejpomalejší rychlík na světě. Nejvyššího bodu na trase dosáhnete v sedle Oberalppass, ve výšce 2 033 metrů nad mořem. Samozřejmostí je restaurační vůz, který vám poskytne i chuťový zážitek. Vyzkoušejte železniční specialitu – selský talíř se sušeným masem Bündnerfleisch. Všechny zajímavosti o místech, kterými právě projíždíte, se dozvíte od audio průvodce ve sluchátkách.

Švýcarská čokoláda i populární sýry

Jaké pochoutky si vybavíte, když se řekne švýcarské Alpy? Jak jinak než populární výrobky z alpského mléka, které vynikají svou chutí i kvalitou. Švýcarsko je světově proslulé pro svou vynikající čokoládu, kdo by neznal značky jako Toblerone, Lindt, Milka nebo Nestlé. V mnoha městech a vesnicích můžete navštívit místní tradiční čokoládovny, kde si můžete vychutnat (nebo i sami vyrobit) čerstvé a ručně vyráběné lahůdky. 

Jedním z nejznámějších švýcarských pokrmů je pak fondue, rozpuštěný sýr (často směsi Gruyère a Emmental), podávaný s kousky chleba nebo vařenými brambory. Fondue se tradičně konzumuje společně s přáteli tzv. sdíleně, tedy tak, že si každý namáčí kousky chleba nebo brambory pomocí dlouhé vidličky do rozpuštěného sýra. Dalším oblíbeným sýrovým pokrmem je raclette – rozpuštěný sýr si lžicí nebo škrabkou stíráte na vařené brambory, ke kterým přikusujete kyselou okurku. Přímo na alpských salaších se vyrábí i další skvělé sýry Alpkäse a Bergkäse. Sýrová tradice se ve Švýcarsku předává z generace na generaci a návštěva místních farmářů a výroben stojí za to.

  

Švýcarské franky s sebou

Švýcarsko, jak známo, je zemí neutrální, která si drží svou měnu – švýcarský frank. Ten patří mezi nejstabilnější měny na světě. Švýcarský frank není pouze měnou, ale i symbolem stability, důvěry a kvality. Jeho význam v mezinárodním finančním systému podtrhuje výsostné postavení Švýcarska ve světové ekonomice.

Nezapomeňte se před svou cestou stavit v jedné z poboček Tourist Centra, kde vám franky rádi vyměníme. Aktuální kurz je 1 CHF = 26,24 Kč (leden 2024). Jasně že se na většině místech dá platit kartou, mnohdy i eury, ale při návštěvě místních komunit, horských farmářů, výroben čokolády nebo sýrů vám hotovost v místní měně přijde vhod. Švýcaři jsou na svou měnu pyšní a každý turista, který z peněženky vytáhne franky, stoupne v jejich očích…

  • Věděli jste, že…?

    Bankovky švýcarského franku mají svůj vlastní unikátní design. Najdete na nich významné osobnosti a symboly spojené s historií a kulturou Švýcarska. Zvláště zajímavá je série bankovek s portrétem známého architekta Le Corbusiera.

 

Mohlo by Vás zajímat