U sousedů zatím nic moc, ale rýsuje se dovolená u moře

Od poloviny června by Česko chtělo mít otevřené hranice už se všemi okolními zeměmi, prohlásil před několika dny ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Budeme tedy brzo moci zase volně cestovat? A jaký je současný stav?

Epidemiologická situace se v České republice i nadále vyvíjí dobře. Dál tedy probíhá avizované uvolňování protipandemických opatření, což se týká i našich možností cestovat. Vláda prostřednictvím ministra zahraničí vede s představiteli sousedních zemí jednání o podmínkách otevření hranic. Tomáš Petříček například 20. května absolvoval videokonferenci, jejímž tématem bylo otevírání hranic mezi Německem a jeho sousedy. Ministři těchto zemí se mimo jiné shodli, že pokud jde o rychlost a podobu návratu k běžnému hraničnímu provozu, je třeba jednat koordinovaně a také postupovat s přihlédnutím k doporučení Evropské komise. Nicméně vše pochopitelně závisí především na tom, jak se jednotlivým státům bude dařit v boji proti onemocnění Covid-19.

Zatím jen Rakousko

Nejpříznivější situace je v Rakousku, které nedávno otevřelo hranice pro tranzit. Navzdory tomu však Česko zatím nechává v provozu jen několik přechodů, proto se u rakousko-českých hranic v minulých dnech tvořily kolony. Česká vláda už ale oznámila, že se 26. května otevře víc přechodů a hraniční kontroly budou jen namátkové. Každopádně pro cestující do Rakouska, až na některé výjimky (např. lidé, kteří mají v zemi hlavní pobyt), pořád platí podmínka předložit maximálně čtyři dny staré potvrzení, že nejsou infikováni koronavirem. Ti, kdo jenom projíždějí a zvládnou to bez zastávky, potvrzení předkládat nemusejí.

Chuť k obdivování nádhery Tater a dalších pozoruhodných míst u našich slovenských sousedů si zatím musíte nechat zajít. Vycestovat do země totiž stále možné není, vyjma těch, kdo splňují podmínky pro vstup. Což jsou například pendleři nebo lidé, kteří mají na území SR platný pobyt. Ovšem vzhledem k tomu, že situace na Slovensku je velmi příznivá, bude česká vláda s jeho představiteli o uvolňování restrikcí v nejbližší době jednat. Slovensko má však z pohledu pandemie jeden problém. Jsou jím podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly romské osady, kde příliš opatření zavedeno není. Prymula uvedl, že se proto bude muset najít nějaký režim, jak případnou migraci ze slovenských romských osad regulovat.

Německo ani Polsko nejsou připravené

Kvůli vnitřní situaci zatím stále určité riziko představují Německo a Polsko, obě země nicméně přísná opatření postupně zmírňují. Náš největší a také nejdůležitější soused například rozšířil okruh cizinců, kteří za jasně stanovených podmínek smí jeho hranice překročit. Týká se to mj. těch, kdo mají v Německu hlavní pobyt, potřebují tam pečovat o člena rodiny, popř. mají naplánované zdravotní ošetření, které lze provést pouze tam. Tzv. pendleři už také nemusejí vycestovat ve 14denním cyklu atd. Jak ale informoval Český rozhlas, česká vláda zatím nepočítá s tím, že by se česko-německé hranice v nejbližší době zcela otevřely.  

Polsko pak od 17. května umožňuje vstup do země pendlerům a zrušilo pro ně i povinnost absolvovat 14denní karanténu. Jak jsme vás už informovali v předešlých článcích, na území státu se ovšem kromě nich stále dostanou jen lidé, kteří splňují stanovené podmínky. Tedy například diplomaté, lidé s trvalým či dočasným pobytem, žáci a studenti sousedních zemí atd. Pro běžný provoz by měly být hranice Polska se sousedy zavřené minimálně do 12. června. 

Vyrazíte k moři?

Milovníci cestování a objevování zahraničních krás by ale neměli sledovat jenom situaci za českými „humny“. Dobrá zpráva určitě je, že před několika dny otevřela hranice jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů, a to Chorvatsko. Při cestě do něj dokonce nebudete muset nikde ukazovat negativní výsledek testu na koronavirus. Na česko-rakouských a rakousko-slovinských hranicích po vás budou chtít jen potvrzení o rezervaci ubytování, popř. o rezervaci prostoru v kempu a nájmu turistické lodě, plachetnice nebo jachty.

Komplikace na vás ovšem čeká při cestě zpět, protože v tu chvíli musíte mít v ruce negativní test na koronavirus. Ten si lze v Chorvatsku udělat v soukromých laboratořích, podle informací médií je ovšem třikrát dražší než v ČR. Česká vláda však už oznámila, že povinnost testovat se při návratu z nerizikových zemí by měla skončit 8. června.      

Opatření na svých hranicích už začala rušit také Itálie. Ta plánuje 3. června odstranit veškerá omezení pohybu, otevřít hranice a umožnit přeshraniční cesty. Proto s ní české ministerstvo zahraničí chystá jednání o případných podmínkách pro cestování. A podle aktuálních informací by se českým turistům mohlo otevřít i Řecko, a to od 1. července. S tím, že drtivá většina jeho ostrovů by měla být v létě otevřená. 

  • Co musíte udělat při návratu ze zahraničí

Pokud jste vycestovali za hranice navštívit rodinu či nakoupit apod., bezprostředně po návratu máte na výběr dvě varianty:

  1. Při překročení hranic se prokážete lékařským potvrzením, že jste prošli PCR testem na přítomnost Covid-19 s negativním výsledkem. Test nesmí být starší než 4 dny. Nezapomeňte k tomu využít formulář z webu ministerstva vnitra (nebo musí mít potvrzení stejné náležitosti).
  2. Pokud test k dispozici nemáte, nahlásíte se své místně příslušné krajské hygienické stanici, která pak určí odpovídající karanténní opatření. Pokud se vám ovšem do 72 hodin od překročení hranic podaří test si opatřit a předložit ho krajské hygienické stanici, karanténa nemusí být nařízena.

Mohlo by Vás zajímat