Reportáž: Maďarské termály, relax pro všechny generace

Maďarsko je zemí pyšnící se dlouhou historií lázeňství a léčivými termálními prameny, které zde byly využívány již od antických dob. Díky svému geografickému umístění a geologickému podloží nabízí širokou škálu termálních lázní, které lákají návštěvníky z celého světa. Zlákat k návštěvě se nechala i naše kolegyně Lucie, která se podělila o své zkušenosti v reportáži.

Cílová destinace

Z bohaté nabídky maďarských termálních lázní jsme si vybrali Bükfürdő – lázeňské město nacházející se v západní části země, vzdálené zhruba 400 km od Prahy. Lidé sem přijíždějí především kvůli léčivým účinkům termální vody, která je bohatá na minerály. Tyto lázně jsou vhodné pro léčbu téměř všech onemocnění pohybového aparátu, ale i pro běžnou relaxaci pro všechny generace. 

Na kolik vás vyjde cesta

Cesta z Prahy nám trvala 5,5 hodiny včetně krátkých zastávek. Doporučuji jet přes Rakousko, kde dálniční známka na 10 dní stojí 11,5 eur. Při cestě přes Rakousko není třeba v Maďarsku využívat dálnici. Pro srovnání: slovenská dálniční známka na 10 dní stojí 12 eur, ale za slovensko-maďarskými hranicemi navazuje maďarská dálnice, takže je potřeba koupit i maďarskou známku za 6 400 HUF. Pokud potřebujete natankovat, v Maďarsku litr nafty vyjde na 600 HUF, v Rakousku jsou pohonné hmoty dražší než u nás. My jsme netankovali, vystačila nám nafta z Prahy. 

  

Ubytování v soukromí

Nabídka lázeňských hotelů je zde bohatá. Pokud však chcete něco ušetřit, doporučuji zvolit si stejně jako my ubytování v soukromí. Protože nás jelo více, pronajali jsme si celý dům ve městečku Bük (cca 2 km od lázní), který měl 3 ložnice, 2 koupelny, 3 toalety, obývák, kompletně vybavenou kuchyň a velkou terasu. Mimo jiné měl dům klimatizaci ve všech pokojích, pračku i wi-fi připojení… Cena pronájmu byla 520 eur za 4 noci pro 6 osob.

Vstupné do lázní

Celodenní vstupné do lázní Bükfürdő (ve všední den v zimní sezóně) stojí pro dospělou osobu 6 300 HUF, pro studenta (s ISIC) 3 700 HUF, pro dítě do 14 let 200 HUF. Když budete počítat rodinu 2 dospělí, 1 dítě a 1 student, vyjde vás to na 16 500 HUF, tedy cca 1 070 Kč, což je za celodenní vstup velmi příznivá cena. Jen počítejte s tím, že cena v letní sezóně může být vyšší, jelikož je tam spousta venkovních bazénů, skluzavek a dalších atrakcí pro děti, což v zimě nebylo v provozu. Potěší vás parkování zdarma.

  

Co vše jsme vyzkoušeli

V těchto lázních jsou nejen léčebné termální bazény, ale i klasické bazény, dětské bazény a tobogány. Vyžití si tam najde i rodina s menšími dětmi. Za saunový svět, který jsme nevyužili, se platí extra vstupné. Nechybí restaurace, kavárna a spousta relaxačních zón k odpočinku…

Jídlo a restaurace

Oběd jsme si dali přímo v lázních. Pro vaši představu: polévka stála 1 200–1 500 HUF, hlavní jídlo cca 2 600–3 000 HUF, zákusek cca 500-1 000 HUF, pivo 1 400 HUF, espresso 900 HUF a cappuccino 1 000 HUF. Večer jsme jedli pokaždé ve stejné restauraci mimo lázně, jelikož jsme tam byli maximálně spokojení – měli výborné jídlo a velké porce. Hlavní jídlo vyšlo cca na 4 000-5 000 HUF včetně přílohy, 2 deci vína za 1 900 HUF, domácí limonáda za 1 400 HUF. Potraviny v obchodě vyjdou velmi podobně jako u nás, možná i trochu levněji.

  

  

Domluvíte se i česky

Na všech místech, která jsme navštívili, jsme potkali spousta Čechů. A bylo vidět, že jsou na nás Maďaři už dost připravení, protože téměř všude se domluvíte i česky, jak v lázních, tak v restauracích. Mají dokonce i jídelní lístky a další informační cedule v češtině. Maďaři jsou milí hostitelé, kteří si turistů váží. 

Vyměňte si forinty předem

Ačkoli se dá téměř všude platit kartou, my jsme si pro jistotu vyměnili peníze předem. Forinty jsme nakoupili ve směnárně Tourist Centrum v Praze.

Maďarské termály vřele doporučuji k návštěvě. Užijete si dokonalý relax, vyhřáté bazény s léčivými účinky, dobré jídlo a příjemnou maďarskou pohostinnost!

 

Mohlo by Vás zajímat