Nenechte se okrást podvodníky!

Směnáren je na trhu celá řada, jenže ne všechny jsou výhodné. Přinášíme 5 základních rad, podle čeho se při směně valut před odjezdem na dovolenou orientovat.

 

5 rad, jak si vybrat správnou směnárnu. Nenechte se okrást podvodníky!

Pamatujte, že když budete dobře vybírat, můžete ušetřit až stovky korun. Platí totiž, že směnárny na rozdíl od bank manipulační poplatky za směnu valut často vůbec neúčtují. Jinde třeba jen do určitého objemu peněžních transakcí. Navíc směňujete-li ve směnárně vyšší částku, dostanete ještě výhodnější kurz. A teď k základním pravidlům. 

 

 • Zjistěte si aktuální kurz a porovnávejte

  Výměně je dobré věnovat trochu času a porovnat si aktuální kurzy v několika provozovnách. Některé směnárny prodávají valuty bez poplatku, jiné za procentní, případně paušální poplatek. Před směnou si tedy pozorně přečtěte veškeré informace na kurzovním lístku a ceníku poskytovaných služeb. 
 • Směnný kurz musí být jasně viditelný

  Všechny kurzy musejí být označeny naprosto jasně a srozumitelně, že jde o kurzy, které jsou výhodné. Směnárny by měly také uvést, který kurz je nejhorší, aby měl klient představu o tom, kolik za prodej nebo nákup peněz získá. 
 • Zavolejte do směnárny, zda valuty mají

  Přísun zahraničních měn je ve směnárnách většinou závislý na odkupech od turistů nebo obchodníků akceptujících cizí měnu, proto vám také může trvat, než seženete požadované množství valut. V létě mohou být například v některých směnárnách chorvatské kuny nedostatkovým zbožím. Platí tedy, že míříte-li do směnárny, předem zatelefonujte, zda valuty mají, a zamluvte si je. Vydáte-li se do sítě směnáren Tourist centrum nemějte obavy, že byste požadovanou měnu nezískali. Tourist centrum totiž nabízí až 44 měn v 54 pobočkách po celé České republice. 
 • Vyvarujte se směnáren na letištích, jsou drahé

  Mnoho z nás nechává výběr peněz až na poslední chvíli a směňuje tak až v cílové destinaci v letištních směnárnách. Na tento fakt tamější směnárny sázejí, a proto jsou jejich kurzy velmi nevýhodné. 
 • Věnujte pozornost důvěryhodnosti směnárny i odbornosti směnárníka

  Směnu provádějte pouze v označených směnárnách, podle zákona musí být směnárník, zapsán do registru ČNB. Tím je vyloučeno pouliční a pochůzkové směnárenství.

Jak se vyznat v kurzovním lístku

Kurz valuty prodej sledujte, když si jdete vyměnit koruny za cizí měnu. Vy v podstatě nakupujete, ale směnárna prodává. Proto se kurz jmenuje valuty prodej.

Když vám po dovolené zbude větší obnos valut, můžete je směnárně nebo bance prodat zpátky. Zajímá vás tedy kolonka valuty nákup.

Mohlo by Vás zajímat