Za všemi odstíny modré na Mauricius

Co se vám vybaví, když se řekne tyrkysové laguny, nekonečné bílé pláže, velkolepé vodopády, korálové útesy a tropické klima? Nám ostrovní země v Indickém oceánu – Mauricius!

Naše kolegyně se na Mauricius vypravila začátkem března, ale je celkem jedno, kdy svou cestu na tento luxusní ostrov naplánujete vy – po celý rok je tam léto a ideální podmínky pro koupání a slunění. Podle místních zde teplota moře nikdy neklesá pod 24°C! Mauricius si můžete užít na mnoho způsobů, ať už cestováním z místa na místo, nebo ubytováním v hotelu s podnikáním výletů, kterých Lucie s rodinou zvládli během tří týdnů nespočet.

„Projeli jsme téměř celý ostrov a nejvíce nás zaujalo severní pobřeží, které je hodně rozmanité a pro turisty atraktivní,“ vzpomíná Lucie a dodává, že kdo si chce užít nejen večerní zábavy, neměl by vynechat letovisko Grand Baie, kde je spousta obchodů, restaurací, živých nočních klubů a také velký výběr vodních sportů od vodního lyžování přes kitesurfing či jachting. Zdejší podmořský svět je pak přímo okouzlující. Patříte-li mezi cestovateli za golfem, nadchne vás oblast Belle Mare, kde leží nejen vyhlášená pláž s bílým pískem ve smaragdové laguně, ale také kvalitní 18jamkové hřiště. Na jižním pobřeží zase navštivte legendární město Mahébourg, kde se nachází velmi poutavé námořní muzeum. Co se týče mauricijské architektury, na ostrově budete obdivovat barevné hinduistické chrámy, orientální pagody, ale také mešity a další památky.

Praktické rady a tipy k cestování

Na Mauriciu se domluvíte anglicky nebo francouzsky. Počítejte zde s velkým provozem a pozor – jezdí se tu vlevo! „Pronájem auta se moc nevyplatí. Lepší je pronajmout si rovnou celé taxi, třeba na celý den. Vyjde levněji a je to mnohem pohodlnější. Navíc taxíků je všude plno. Když vás vidí jít po ulici, hned zastavují a nabízejí služby,“ vysvětluje Lucie a dodává, že vždy je lepší domluvit si cenu předem, zapnutý taxametr zde nečekejte. A platí se v hotovosti.

Při cestování po Mauriciu se vyplatí mít u sebe hotovost, nejen kvůli taxíkům. Místní měna je Mauricijská rupie (1 MUR = cca 0,5 Kč). „Udělali jsme chybu a peníze si nevyměnili dopředu. Počítali jsme s výběrem až na místě, jenže na letišti jsme sice našli dva bankomaty, ale ani jeden nefungoval,“ směje se Lucie a doporučuje vyměnit si rupie ještě na území ČR. „Směnárny na letišti fungují dobře a je jich tam dost. V obchodech a restauracích se dá bez problémů platit kartou. Platby kartou jsou bezpečné. Hotovost je ale nutné mít, na taxíky, drobné občerstvení u stánků, suvenýry apod.,“ říká Lucie a doplňuje, že „spropitné“ Mauricijci automaticky neočekávají, ale rádi ho přijmou. Běžné ceny mimo hotely jsou pak zde srovnatelné s českými.

Pestrá a pikantní. Taková je mauricijská kuchyně

Na Mauriciu se hodně jedí ryby a mořské plody, vyhlášená je polévka bujabéza. Dále maso všech druhů, hlavně grilované, ale také dušené, zelenina, tropické ovoce, rýže, těstoviny… Pokud bychom měli vypíchnout nějaký prvek mauricijské kuchyně, bylo by to pikantní chutney a kari. „Levně a dobře se člověk nají u tzv. food trucků a jiných pojízdných občerstvení. Tam se ale dá platit pouze v hotovosti,“ přidává tip Lucie, které jsme se zeptali také na celkové dojmy z dovolené. „Nadchlo mě moře, které má snad všechny odstíny modré, jaké si jen umíte představit. Lidé tam jsou milí a nejsou vůbec vlezlí. Co mě ale překvapilo nemile, byl nepořádek. V některých částech ostrova byla vyloženě špína, i s tím musí turisté počítat,“ uzavírá Lucie své cestovatelské zážitky. 

  • Náš tip!

Budete-li ubytováni v některém z hotelových komplexů s večerním programem, nechte se zlákat na tradiční tanec Sega, který je projevem mauricijského stylu života plného radosti. Zpívá se v kreolštině a je nedílnou součástí místního folkloru.

 

Mohlo by Vás zajímat