Vyrazte na ferraty do Rakouska, do Itálie nebo na Slovensko

Zajištěné cesty v horách, tzv. ferraty, jsou stále populárnější. Jde o náročnější turistiku, při které se používají fixní ocelová lana, visuté mosty, řetězy, železné stupy a další pomůcky pro výstup. To vše už je připraveno na místě, takže když chcete zdolat hůře přístupný terén, nemusíte s sebou tahat celou horolezeckou výbavu. Něco ale přece jen potřebujete – ideálně celotělový úvaz, helmu, odsedávací smyčku s karabinou a jisticí set na ferraty.

Vůbec první ferrata vznikla už v 19. století v Rakousku a právě u našich jižních sousedů mají největší tradici. Ale kromě rakouských Alp je najdete i v Itálii, Německu, Švýcarsku, Francii či Slovinsku. Mimo Alpy je můžete vyzkoušet také na Slovensku (Malá Fatra, Kremnické vrchy, Slovenský ráj apod.), na Balkáně (Rila, Pirin), ve španělských Pyrenejích nebo v Polsku (Orla Perć).

Rakousko

Tady je téměř šest stovek ferrat různých obtížností. Rakušané mají dokonalý systém značení – od velmi lehkých „áček“ po krátká, ale extrémně náročná „efka“. Abyste si udělali představu, ferraty označované jako A jsou zajištěné jen proto, abyste měli v terénu větší jistotu. Cesty B už vedou mírně strmým skalním terénem, C strmým a D velmi strmým, kde už mohou být některé partie kolmé, nebo dokonce převislé.

Na své si tak přijdou začátečníci, kteří si chtějí ferraty jen osahat, ale i zkušení lezci, kteří už mají spoustu těžkých výstupů za sebou. Pro ty, kdo se necítí na ty nejtěžší ferraty, jsou vhodné např. Zugspitz Arena, Innsbrucker Klettersteig nebo Super Ferrata v Dachsteinu. Zajímavým a nepříliš technicky náročným tipem je i mohutná jižní stěna Kaisergebirge a zdejší stezka Gamsängersteig, vedoucí na vrchol Ellmauer Hatt.

Ti, kdo si naopak troufají na víc, si určitě užijí Bürgeralm-Panorama-Klettersteig. Náročné je taky lezení v Hochswabu – cestu Kaiser Franz Joseph Klettersteig si můžete ozvláštnit ferratou Rosslochhölen Klettersteig, která vede jeskyní. Nebo můžete zamířit na Traunsee Klettersteig s výhledy na Solnou komoru a majestátní masiv Dachsteinu.

Rakousko - ferraty

Itálie

Dolomity jsou také zábavné a najdete v nich lehké, středně obtížné i velmi náročné ferraty. Mezi lehčí ferraty patří ta na hoře Sassongher kousek od Corvary nebo Monte Piano nedaleko Lago di Landro. A mimochodem – na stezce Ivano Dibona se točil hollywoodský biják Cliffhanger se Sylvesterem Stallonem, takže si můžete jeho roli na vlastní kůži vyzkoušet.

Mezi nejnáročnější italské ferraty zase patří Sentiero Attrezzato Olivieri poblíž střediska zimních sportů Cortina d’Ampezzo. Tady budete bojovat s převisy, vzdušnými úseky a dechberoucími pohledy pod sebe. Zpět do civilizace vás pak po úspěšném souboji se skálou doveze lanovka. Cortina je obecně rájem nejen lyžařů, ale i turistů a horolezců a v jejím okolí objevíte řadu krásných cest.

Itálie - ferraty

Slovensko

I na Slovensku můžete zažít opravdový horský adrenalin. Vůbec nejobtížnější ferratou na Slovensku je Via Ferrata Skalka v Kremnických vrších. Začátek sice vypadá jednoduše díky obtížnosti na pomezí A a B, ovšem pak už máte na výběr a roli hrají odvaha a zkušenosti – trasa nazvaná Výzva je totiž se svou náročností kategorie E opravdovou výzvou i pro nejzkušenější borce. Pokud se na ni necítíte, zvolte varianty Komín nebo Trubačova veža. A když budete na Slovensku s dětmi, nechte je potrénovat pár metrů od začátku na trase Mini.

Ve Slovenském ráji zase zaujme ferrata v roklině Kyseľ, kde během cesty překonáte pět vodopádů, ale především si užijete nádherné výhledy na nejpřísněji chráněnou část Slovenského ráje. Také Martinské hole kousek od Martina nabízejí parádní zábavu – zdejší naučná stezka Ferrata HZS (Horské záchranné služby) vede korytem Mlýnského potoka a v obtížnosti střídavě přeskakuje mezi kategoriemi A a B.

Slovensko - ferraty

Mohlo by Vás zajímat