5 chorvatských stálic: užijte si to nejlepší z Jadranu

Chorvatsko je mezi Čechy oblíbené podobně jako pivo. V létě byl u Jadranu už prakticky každý, a pokud jste to dosud nestihli, můžete to napravit třeba letos. Vybrali jsme pro vás pět parádních chorvatských destinací, s nimiž zaručeně nesáhnete vedle a dokonale si užijete vše, co tato okouzlující země nabízí.

Dubrovník

Právě tady stálo Královo přístaviště z televizního seriálu Hra o trůny. A byla to od filmařů sázka na jistotu – Dubrovník je úžasné historické město, pyšnící se majestátním opevněním a spoustou památek. Tak kde jinde postavit železný trůn, že? Můžete se tu proto projít uličkami, kterými potupně kráčela nahá královna Cersei, podívat se na místa, kde spolu kuli pikle Varys s Tyrionem, nebo nahlédnout do pevnosti Lovrijenac, kde se odehrála celá řada scén, včetně turnaje na počest mladého a krutého krále Joffreyho.

Dubrovník leží na samém jihu Chorvatska a působí jako jedno velké a velkolepé muzeum. Ostatně patří i na seznam UNESCO, takže na každém kroku tu zakopnete o nějakou tu historickou památku – od Knížecího paláce přes městské hradby nebo zmíněnou pevnost Lovrijenac až po Orlandův sloup. A když přes den omrknete vše, co máte v plánu, můžete se večer vydat na ožívající Stradun, kde se v předkoronavirové době pařilo až do rána. Letos se podmínky pro večírky mohou změnit, co se ale rozhodně nemění, to je krása Dubrovníku.

Hvar

Můžete si vybrat, jak dovolenou na Hvaru strávíte. Třeba na jeho nádherných plážích, protože tento ostrov je vůbec nejslunnějším v Chorvatsku. Ročně tu v průměru napočítají 2718 hodin prozářených sluncem. Ale na Hvaru se vyplatí rovněž opustit alespoň na jeden nebo dva dny pláž a prohlédnout si různé kouty ostrova.

Začněte třeba ve stejnojmenném městě – centrum Hvaru tvoří spletitá síť kamenných uliček, ve kterých se můžete postupně ztrácet a zase z nich vynořovat na hlavním náměstí, které je možná nejkrásnější v celé Dalmácii. Neměli byste si nechat ujít ani katedrálu, divadlo nebo pevnost Fortica. Je tu hodně k vidění, i proto město Hvar opravdu snese srovnání s Dubrovníkem nebo Splitem. Na Hvaru si navíc zajeďte i do Starého Gradu nebo Jelsy. Nezapomenutelné kouzlo Hvaru, který mnozí cestovatelé řadí mezi nejkrásnější ostrovy na světě, tvoří kromě pláží, památek a přírody taky skvělá ostrovní kuchyně a dobré víno.

Split

Taky druhé největší chorvatské město si zahrálo ve Hře o trůny. Najdete tu třeba zeď, na kterou meereenští otroci psali nápisy Kill the Masters (zabijte pány). Velkou roli měly v seriálu i gomilický klášter nebo nedaleká pevnost Klis.

Ale i když nepatříte k fanouškům slavného seriálu, ve Splitu se nudit nebudete. Je to živoucí město, které ovšem shodou okolností překypuje nádhernými památkami. V podstatě celé centrum tvoří monumentální palác císaře Diokleciána. Ale také si tu můžete koupit kravatu, protože právě Chorvati tento módní doplněk vynalezli. A protože jste v Chorvatsku a máte moře na dosah, měli byste samozřejmě skočit i do něj. Třeba na plážích Kašjuni, Ovčice, Kštelet nebo populární Bačvici.

Opatija

Letos by měla Opatija patřit k jednoznačným českým hitům. Leží totiž v bezprostřední blízkosti Rijeky, kam během letních prázdnin několikrát týdně zamíří i žluté vlaky RegioJet. Ceny jízdenek přitom budou jen pár stokorun, takže je lákavé vydat se třeba i na krátký výlet do Istrie.

Opatija je přitom jedním z nejkrásnějších míst na Istrii – je to lázeňské město, které si oblíbili už Habsburkové. A zároveň je to opravdový jadranský klenot plný památek, promenád a parků, kde si dokonale dobijete baterky. Vyhlášená je i opatijská riviéra, vedoucí přes město, kterou lemuje nádherná promenáda. Stojí za to vydat se i do okolních měst, třeba Lovranu nebo Kastavu – obě starobylá městečka vás zaručeně uchvátí.

Brela

Dalmatská hvězda se opírá zejména o proslulou pláž Punta Rata, která patří mezi nejkrásnější v celé Evropě. Možná i na celém světě. Vždyť Forbes ji před lety zařadil po bok takových vyhlášených pláží, jako jsou Copacabana, St. Tropez, Costa Del Sol nebo Santorini. Makarská riviéra holt není žádný béčkový soupeř a boduje křišťálově čistým mořem (Punta Rata dostala na konci devadesátých let jako první chorvatská pláž tzv. Modrou vlajku za svou čistotu a upravenost). Kromě Punta Raty stojí za to i pláže Sulica, Podrače nebo Stomarica.

Před cestou se určitě zastavte i v některé z více než stovky poboček Tourist Centra po celé republice. Nejenže si můžete vyměnit peníze, ale zároveň nakoupíte i dálniční známky potřebné pro cestu na Jadran. Přehled poboček najdete zde.

 

 

Mohlo by Vás zajímat