Tip na podzimní víkend: Tradiční evropská vinobraní

Září je tradičně spjato s vinobraním, kdy končí hlavní sklizeň vinné révy. Pokud patříte mezi milovníky tohoto lahodného moku, nechte se inspirovat a vyrazte na degustační akce s ochutnávkou mladého vína nebo burčáku.

Domácí vinobraní s burčákem a cimbálovkou

Vinobraní se konají na spoustě míst po celé České republice včetně hlavního města, Karlštejna, Mělníku nebo Litoměřic, nejvíce proslulá jsou však ta moravská – Valtické, Znojemské, Pálavské nebo Čejkovické. Vedle ochutnávek vás okouzlí bohatý doprovodný program, který zahrnuje různé kostýmované průvody, cimbálovky nebo místní pochutiny. Vyrazit můžete také na akce typu „ze sklípku do sklípku“ nebo „tour de burčák“ a na každém místě zažít a „koštovat“ něco jiného.

Poznejte německou královnu vín

Vinobraní není jen českou a moravskou doménou, dobré víno ochutnáte i za hranicemi u našich nejbližších sousedů. V Německu je vyhlášenou a nejznámější slavností vína ta ve městě Neustadt zvaná Weinlesefest, kam se každoročně sjíždějí vinaři z celé země a nabízejí své vytříbené vinné skvosty. Festival, během nějž se volí „královna vín“, trvá tradičně 10 dní na přelomu září a října.

Pěšky po vídeňských vinohradech

Na začátku října žije vínem také metropole Rakouska – Vídeň. Návštěvníkům se otevírají místní vinohrady na různě dlouhých turistických trasách v rámci tzv. Vienna Wine Hiking. Můžete tak spojit dobré víno se zdravým pohybem.

Francie, ráj všech vinařů 

Mluvíme-li o víně, nemůžeme nezmínit Francii. Každoročně se na začátku října koná slavnost také v pařížském Mont Martru, která je známá svým bohatým pouličním programem ve francouzském stylu. Za dobrým vínem však můžete vyrazit také do Toskánska, kde se konají toskánské dožínky Boccaccesca.

Překvapivě dobrá polská vína

Na konci října se můžete vydat za vínem také k našim severním sousedům do Polska, kde se tradičně koná Wine Expo Varšava. Ochutnáte zde výběr nejen polských, ale i evropských vín. Nenechte se zmást, že snad Poláci nejsou vinařským národem!

Ať už si pro své cesty za vínem vyberete kterýkoliv z našich tipů, nezapomeňte s sebou hotovost v místní měně. U stánků na vinařských stezkách se často setkáte s nápisem „Cash Only“, s kartou tu nepochodíte. Eura nebo polské zloté vám vyměníme na všech pobočkách Tourist Centra – a to vždy s výhodným kurzem.

  

 

Mohlo by Vás zajímat