Vietnamci objevili Česko už dávno. Teď zase Češi objevují Vietnam

Thajsko nebo Srí Lanka už mohou být pro leckoho okoukané, a tak si stále větší pozornost Čechů získává Vietnam. Může to pro vás být poměrně dostupná exotika, a navíc jde o zemi, která vás nadchne nádhernou přírodou, dobrým jídlem, pohostinnými lidmi a kouzelnými zážitky. V téhle protáhlé „nudli“ na pobřeží Jihočínského moře, zasazené mezi Kambodžu, Laos a Čínu, si na své přijdou milovníci luxusních dovolených, ale i těch nízkonákladových s batůžkem na zádech. 

HoiAn

Historická perla Vietnamu a asi nejhezčí město celé země. Ve starém přístavu najdete několik stovek nádherných historických domů, ale také výborné restaurace, stylové bary a zajímavé obchody. Ostatně HoiAn je v současnosti centrem vietnamské módy. Užívejte si, nakupujte, courejte se uličkami starého města a pak se osvěžte v moři na nádherné pláži AnBang.

HoiAn

Dalat

Město vybudovali Francouzi na sklonku 19. století. Už samotné město je pohledné, ale okolní horská panoramata jsou naprosto uhrančivá. Díky jeho poloze je tu celoročně velmi příjemné podnebí, připomínající naše jaro. Daří se tu proto mnoha květinám a zdejší květinové zahrady jsou proslulé. Kromě orchidejí, růží nebo lilií vás ale ohromí i Bláznivý dům od architektky DangVietNga. Svými roztodivnými tvary připomíná Gaudího barcelonské kreace a uvnitř skrývá tunely, jeskyně a pokoje, v nichž se můžete ubytovat.

Dalat

Zlatý most

Jedna z nejnovějších vietnamských atrakcí – 150 metrů dlouhý most v kopcích Ba Na nedaleko Danangu, který drží obří „božské“ betonové ruce, leží téměř pod nebeskou klenbou. Uhrančivý je nejen samotný most, ale i výhled do krajiny, který se vám z něj naskytne. Pokud budete poblíž Danangu, neváhejte.

Zlatý most

Hanoj

Vietnamská metropole naštěstí přežila válečné běsnění v minulém století a díky tomu sem dnes míří davy turistů. Hanoj vás bude bavit – můžete se ztratit ve změti úzkých uliček Staré čtvrti, nakoupit na tržnici DongXuan, kde seženete vše, na co jen pomyslíte, nebo si pochutnat v pouličním baru na místních lahůdkách a točeném pivu bia hoi.

Hanoj

Con Dao

Pokud sníte o bělostných plážích u tyrkysového moře, nesmíte opomenout patnáctku ostrůvků tvořících souostroví Con Dao. Nejjednodušší cesta vede ze Saigonu, odkud létají letadla několikrát denně. Nejsou tu jen nádherné pláže a parádní podmínky pro potápění, ale také atraktivní národní park. Tohle místo se vám vážně dostane pod kůži.

Con Dao

CuChi

Tunely ležící za Ho Či Minovým Městem vznikly během války ve Vietnamu a jejich celková délka činí úctyhodných 200 kilometrů. Právě odsud Vietnamci ze zálohy útočili na Američany a působili jim tak jedno trauma za druhým. Dnes slouží tunely turistům a jejich rozměry spolehlivě vyvolají úzkost i v těch, kdo jinak nepodléhají žádným klaustrofobickým pocitům. Neuvěřitelné je, že Vietnamci vybudovali tunely pouze lopatami a krumpáči, přičemž často bývají až ve třech patrech nad sebou. A až vylezete ven, můžete si prohlédnout také brutální pasti, které na Američany číhaly.

CuChi

Nejlepší dobou, kdy naplánovat cestu do Vietnamu, je duben až červen. O prázdninách totiž rostou ceny na pobřeží až o polovinu a bývá až nechutně horko a vlhko. Jakmile si pořídíte letenky, zastavte se v některé z našich poboček na výměnu peněz. Vietnamci platí tzv. dongem (mimochodem v překladu to znamená „měď“) a ten u nás bez problémů seženete. Seznam poboček Tourist Centra najdete zde.

Před cestou si také musíte zařídit vízum, bez kterého vás do země nepustí – jednovstupové vízum na 30 dnů zařídíte online na oficiálním webu https://immigration.gov.vn a přijde vás na 25 dolarů. Pokud byste chtěli během své měsíční cesty přejíždět do okolních zemí a zase zpět, budete potřebovat vícevstupové vízum za 50 dolarů. To už ale nejde vyřídit jako e-vízum a musíte mít připravený a odsouhlasený schvalovací dopis (stejně jako v případě delších víz na 3 měsíce).

Mohlo by Vás zajímat