Japonsko je jiné, ale okamžitě si ho zamilujete

Japonsko je sice daleko, ale i když jde o cestu přes půl světa, nebudete litovat. Objevíte úžasný mix moderního a tradičního života, kontrast rušných superměst i zenových zahrádek, ochutnáte zdejší gastronomické speciality, což zdaleka není jen suši, a navíc vás nepochybně okouzlí i japonská příroda (a navíc si po túrách můžete dobít baterky v onsenech nebo rjokanech). Co byste v Japonsku neměli vynechat? 

Tokio

Procházka touto supermoderní metropolí je jako výprava učebnicí špičkové architektury. Na každém kroku tu zakopnete o díla nejlepších světových architektů, od těch umírněných až po ty excentrické. Pokud bychom měli vybrat jen několik staveb, určitě se běžte podívat na bizarní Nakagin Capsule Tower, fantaskní chrám Reiyukai Shakaden, okouzlující Prada Building, Edo-Tokyo Museum, připomínající silo zkřížené s robotem, Fuji Television Building s gigantickou koulí uvězněnou mezi dvěma věžemi nebo poválečnou Tokyo Tower, postavenou podle slavné Eiffelovky.

V Tokiu musíte zavítat i na rybí trh Cukidži s nejlepšími rybami a suši na světě. Fantastická je čtvrť Šibuja s bary, kluby i českou restaurací. Díky kulturnímu programu tahle čtvrť prakticky nikdy nespí, žije to tu pozdě v noci, nad ránem i během dne – a navíc je tu i nejdivočejší křižovatka na světě se čtyřmi běžnými a dvěma diagonálními přechody pro chodce.

Vyzkoušejte i okružní jízdu nadzemkou Yamanote, zabere vám to asi hodinku, stejně jako plavba v člunech Himiko nebo Hotaluna na lince Asakusa–Odaiba.

Kjóto

Je tu více než tisícovka zenových chrámů a u nich navíc i ty nejkrásnější zahrady (určitě byste měli vidět Tófuku-dži nebo Ginkaku-dži). Parádní je rovněž bambusový háj v Arašimě. A když vyrazíte na jaře, možná budete mít kliku a uvidíte taneční představení gejš, což je v kulisách nádherného historického města úchvatný zážitek.

Fudži

Posvátná hora se světoznámou siluetou, z níž se vám zatají dech. Legendární kužel je kouzelný ze všech stran, ale zůstat jen na úpatí Fudži by byla chyba. Vydejte se až na vrchol hory a tam si vychutnejte pohled na vycházející slunce, což dalo této zemi jméno. I okolní svahy jsou lákavé a dobře si z nich prohlédnete samotnou Fudži.

Naošima

Ostrov, který je zároveň jednou velkou výstavní síní. Pod širým nebem a v přírodních kulisách si tu můžete prohlédnout moderní japonské umění. Špičkový je betonový dům Tadaa Anda, Monetovy lekníny a další umělecké instalace (nejlepší je sednout na kolo a celý ostrov projet křížem krážem, po svých byste asi všechno neobsáhli).

Hirošima

Město, které Američané v srpnu 1945 téměř srovnali se zemí, když se do jeho útrob zakousla atomová bomba Little Boy, je dnes dokonalou upomínkou na neschopnost zkrotit válečné běsnění. Největším magnetem je Atomový dóm českého architekta Jana Letzela z roku 1915. Dóm jako jediná stavba v epicentru výbuchu zůstal stát. Dodnes je ve stejném stavu jako po zásahu atomovky.

Hrady

Slavné hrady Himedži-džó, Macumoto a Kumamoto jsou dokonalými připomínkami japonského středověku. Jsou neuvěřitelně zachované a opravdu nádherné. Například Himedži-džó ohromí zářivě bílým zevnějškem, a i když je celý ze dřeva, vytrval už několik staletí – byl totiž postaven už v roce 1333.

  • Kdy vyrazit do Japonska?

Do Japonska je ideální vyrazit třeba v dubnu nebo na začátku května. Počítejte ale s tím, že to je v zemi hlavní turistická sezona, protože právě v tomto období kvetou sakury. Přes léto tu naopak hodně prší. Mimo sezonu – od ledna do března – je v Japonsku sice chladno, ale cestování je příjemné. V zimě navíc můžete vyrazit na hory – Japonské Alpy na Honšú nabízejí báječné lyžování.

  • Kde se v Japonsku ubytovat?

Při cestách po Japonsku se ubytujte v rjokanu, což je tradiční japonský hotel. Naložte se do horké lázně a relaxujte při pohledu do zahrady. I levnější rjokany jsou nevšedním zážitkem, ty dražší jsou dokonalým pohlazením na duši. Nevynechejte ani onseny, což jsou klasické japonské lázně, které využívají přírodní horké prameny. Celá země je jimi posetá, v každém koutu nějaký onsen najdete. Koupání v nich je tady doslova náboženstvím.

  • Když Japonsko, tak šinkanzen

Cestování po Japonsku vám zpříjemní šinkanzeny. Jezdí jich tu stovky, všechny jsou přepychové a pohodlné jako letadlo. Tyto rychlovlaky jsou přesné jako hodinky, pokud se někdy zpozdí, tak jen o vteřiny. Šinkanzeny nejsou levné, ale výrazně ušetříte, když si před cestou do Japonska pořídíte Japan Rail Pass, tedy síťovou jízdenku na jeden, dva nebo tři týdny. Musíte ji ale koupit už v České republice, protože na místě už ji neseženete.

A pozor! Před cestou si navíc nezapomeňte vyměnit koruny za japonské jeny, ať máte po příletu do Japonska klid. Seženete je v našich pobočkách po celé republice – je jich více než stovka a jejich seznam najdete zde.

 

Mohlo by Vás zajímat