Adrenalin na vodě: ráje pro surfaře v Česku i za hranicemi

Kdy jindy je nejlepší čas zablbnout si na vodě a užít si adrenalin naplno než v létě? Pokud vás lákají letní zážitky chlazené vodou, pak pro vás máme pár tipů na parádní vodní sporty, které vás budou bavit od první minuty. Navíc vám poradíme, kde si je nejvíce vychutnáte.

Windsurfing

Postavit se na prkno a nechat se s napnutou plachtou vézt po vlnách, to byla oblíbená kratochvíle Čechů už někdy v 70. letech. Ale to neznamená, že by tento sport zestárl a zevšedněl. Ani náhodou. Windsurfing patří mezi nejlepší letní zábavy i dnes – koneckonců pestrobarevné plachty uvidíte na každé větší ploše.

Windsurfing si můžete v Česku užít třeba v prostředí malebné jihomoravské Pálavy. Na tamní přehradě Nové Mlýny dokonce pořádají týdenní intenzivní kurzy pro začátečníky. A pokud už na prkně něco umíte, můžete si ho tu s kompletním vybavením půjčit.

Skvělý prostor pro windsurfing nabízí i „jihočeské moře“ – vodní nádrž Lipno. Na Lipně jsou skvělé povětrnostní podmínky, navíc jako největší české umělé jezero nabízí opravdu velkorysý prostor i pro začátečníky. Tím nejlepším místem je okolí Černé, kde je Lipno široké a na vítr je spolehnutí. O půjčovny vybavení ani zkušené instruktory taky není nouze.

Výborné podmínky windsurferům nabídne i východočeská vodní nádrž Rozkoš, nejmladší česká přehrada Slezská Harta, dále Slapy u Prahy nebo severočeská Nechranická přehrada.

V Evropě si užijete windsurfing třeba na Kanárských ostrovech – milovníci větru a vody nedají dopustit na pláže Flab Beach a El Cotillo na ostrově Fuerteventura. Také v Portugalsku je spousta skvělých míst, třeba mezi městy Sagres a Albufeira. A parádně fouká i na severu – pokud vám nevadí chladnější voda i vzduch, vyzkoušejte sílu baltského větru na německém ostrově Rujána. Z Česka tam dorazíte autem za pár hodin. Navíc oceníte písčité dno, mělkou vodu a často velmi klidnou hladinu.

Kitesurfing

Na vodní hladině si můžete s větrem v zádech užívat i kitesurfing (říká se mu také kiteboarding nebo kiting). Je to výrazně mladší sport než windsurfing, ale neméně zábavný. Nekrotíte při něm plachtu, ale draka, který vypadá jako takový menší, dobře řiditelný padák.

V Česku se můžete vydat prakticky na stejná místa zmíněná už u windsurfingu, ale podle expertů je vůbec nejlepší tuzemskou kitesurfingovou plochou západočeské jezero Medard u Sokolova.

A jestli je vám Česko malé, celá Evropa nabízí spoustu míst, kde můžete draka osedlat. Například španělská Tarifa je vyhlášeným kitingovým centrem díky každoročním 300 hodinám větru a slunce. Proslulými středobody kitesurfařů jsou i Praia do Guincho, ležící kousek od portugalské metropole Lisabonu, nebo Leucate na Francouzské riviéře.

Znovu zmíníme i severní směr – skvěle totiž fouká rovněž na Baltu a třeba na polském poloostrově Hel se budete cítit jako v kitesurfingovém ráji díky volnému prostranství a mělké vodě. Proto by byla škoda vynechat svérázný Balt z vašeho uvažování.

Wakeboarding 

Další oblíbená vodní kratochvíle plná adrenalinu. Vlny při něm brázdíte na prkně taženém lodí nebo vlekem. Je to v podstatě hybrid vodního lyžování a surfingu. Jízda za lodí bývá náročnější a pády víc bolí a výhodou velkých vleků se čtyřmi a více sloupy je to, že na nich může jezdit více lidí současně. V Česku vznikají nejen wakeparky s velkými vleky, ale i menší areály s malými, dvousloupovými vleky, na nichž jezdí většinou jeden jezdec.

Za wakeboardingem můžete v Česku vyrazit do Skochovic u Vraného nad Vltavou, dále do Třeboutic nebo k mosteckému jezeru Matylda. Moravané mají nejblíž do centra Wake Morava v Otrokovicích.

Pokud nechcete jezdit vyloženě za lodí, ale stačí vám blbnout na vleku v některém z tuzemských wakeparků, fajn místa najdete třeba ve Stráži pod Ralskem, na Těrlicku, v Hlučíně nebo Hradci Králové. Mezi nejmodernější parky patří Wake Merkur v Pasohlávkách.

Další skvělé, i když o poznání menší parky s méně sloupy a překážkami najdete na www.wakearealy.cz.

  • Před cestou zamiřte do Tourist Centra

Máte v plánu vyrazit za vodními a větrnými radovánkami do zahraničí? Stavte se nejdříve v některé z poboček Tourist Centra na výměnu peněz, případně pro dálniční známky. Najdete nás na více než stovce míst po celé republice.

Mohlo by Vás zajímat