Krásné moře a pláže? Chorvatsko nabízí mnohem víc

Možná by bylo chybou se na dovolené jen „vyložit“ na pláži. V Chorvatsku totiž mimo jiné najdete celou řadu nádherných míst k vidění a také spoustu dalších zážitků a zábavy. Kolik vás tyhle atrakce budou stát?

Na Jadranu si rozhodně přijdou na své milovníci historie a přírody – v zemi je osm národních parků a sedm památek světového dědictví. Notoricky známá jsou Plitvická jezera a dlužno dodat, že vydat se tam po stopách hlavních hrdinů Karla Maye se rozhodně vyplatí. Tenhle nádherný zelený labyrint stezek, lesů a luk obklopuje šestnáct lesknoucích se jezer a ohromujících vodopádů. Je to oblast chráněná UNESCO a naleznete v ní i medvědy, vlky a více než sto dvacet druhů ptáků. Doporučení: Vydejte se tam spíš dříve dopoledne. Čím později dorazíte, tím obtížnější bude prodírat se velkými davy.

Dalším pozoruhodným národním parkem je například Krka mezi městy Knin a Skradin. Rozloha činí 109 km2 a jeho hlavním lákadlem je soustava vodních kaskád – četné vodopády a různobarevná jezírka. Hojně navštěvované jsou také jeskyně na ostrově Biševo, kterých je celkem čtrnáct. Asi nejznámější je Modrá jeskyně, do níž proniká světlo skalním otvorem pod vodou, a lomem paprsků vzniká nádherná hra barev od stříbřitě modrošedé po zelenomodrou. Podle některých hlasů může biševská jeskyně intenzitou světelného záření soutěžit dokonce s proslulou Modrou jeskyní na Capri.  

Místo Cena
Plitvická jezera 200 kun/os., děti do 7 let zdarma (možnost online rezervace – doporučujeme) 
Krka 200 kun/os., děti do 7 let zdarma (momentálně nefunguje online rezervace) 
Modrá jeskyně 95 eur/os. (při online rezervaci je cena 75 eur)

Chorvatsko oplývá také mnoha architektonickými památkami, které jsou zapsané na seznam světového dědictví. Za pozornost stojí například Diokleciánův palác ve Splitu, Eufraziova bazilika v Poreči nebo Katedrála sv. Jakuba v Šibeniku. A „razítko“ UNESCO získala i dvě historická města – Dubrovník a Trogir. K významným stavbám patří také třeba biskupský komplex v historickém jádru města Zadaru, středověké hrady Trakošćan a Veliki Tabor či skalní klášter Blaca na ostrově Brač.

Místo Cena
Diokleciánův palác

zdarma (je součástí centra Splitu, platí se pouze za případnou prohlídku nálezů vykopaných ve sklepení)

Pod vodou

Pokud máte sportovního ducha a rádi se potápíte, můžete se začít do Chorvatska těšit ještě víc. Nachází se tam totiž bezmála tři sta potápěčských lokalit a více než sto čtyřicet potápěčských center. Těmi nejvýznamnějšími jsou Kampanel, ostrov Jabuka, ostrov Vis, Rogoznica nebo ostrov Male Srakane. Tam mimochodem najdete i vrak lodi Baron Gautsch, což byl rakouský pasažérský parník, který se potopil 13. srpna 1914 poté, co najel na rakouskou minu. Pojmenovali ho po rakouském ministerském předsedovi baronu Paulu Gautschovi von Frankenthurn. Ovšem pozor, je přísně zakázáno potápět se v národních parcích Brijuni a Krka. 

Atrakce Cena
Průměrná cena za ponor  450 kun (cca 1600 Kč)

Ještě více zábavy

A kdyby na vás všechno předchozí bylo málo akční, vězte, že svou dovolenou si můžete opepřit i návštěvou celé řady aqua- a zábavních parků. Ty s vodními atrakcemi netřeba podrobněji představovat. V Chorvatsku ale můžete zažít i třeba Dinopark Funtana na Istrii, s asi největším Tyranosaurem rexem v Evropě, houpající se pirátskou lodí, malou horskou dráhou, kolotočem ve stylu centrifugy či spoustou skákání. Dále je tu třeba Medieval Theme Park v Rapanji, který vám nabídne návštěvu dřevěného hradu, kočár tažený oslem, jízdu na koni nebo katapult, který vystřeluje vodní balony. Možná vás zaujme podvodní park Punat na ostrově Krk, kde se budete moci procházet po dně a pozorovat hvězdice, kraby, ryby a další krásy podmořského světa. A to není všechno – podle vlastních preferencí se vyberete třeba fun park, sportovní nebo dobrodružně laděný park aj.

Místo Cena
Dinopark Funtana, Istrie 170 kun/os. (dítě do 3 hodin pobytu zdarma)
Aquapark Čikat, Mali Lošinj  100 kun/os. (od 7 let věku a výš; do 7 let zdarma, pro hosty kempu také zdarma)
Adventure Park Sky Fox, Poreč  220 kun/os. (od 14 let věku a výš, do 14 let 100 kun)
Bufallo Bill City, Zadar 45 kun/os. (dítě od 3 do 12 let 40 kun, skupina 2 dospělí + dítě = 120 kun)
Fun Park, Biograd Na Moru 190 kun/os. (dítě do 12 let zdarma)
Medieval Theme Park, Rapanji 60 kun/os

Po stopách Hry o trůny nebo Marca Pola

K vidění je toho v Chorvatsku pochopitelně spousta. Možná jste fanoušci seriálu Hra o trůny. Pak byste si neměli nechat ujít návštěvu Dubrovníku, kde se tahle kultovní fantasy kabelové televize HBO natáčela. Ale nejen proto – Dubrovník je nádherné město, asi hlavní „hvězda“ země, kterou prostě musíte vidět. Když už tam budete, zkuste třeba i prohlídkový okruh City Wall, který vás vyjde na cca 400 kun pro dvě osoby. Nádherná je rovněž metropole Záhřeb s velkým množstvím pěších zón, které jsou plné cukráren, restaurací a kaváren a překvapivě i klidu. Také se nabízí Korčula, rodiště Marca Pola a místo, kde se koná řada festivalů atd. Takže nemějte strach – na své si určitě přijde každý.

 

Mohlo by Vás zajímat