3 slovenské treky: horská klasika i skrytý poklad

Plánujete letos výlet do hor? Vyzkoušejte tři slovenské treky, které jsme si sami prošlápli. Vysoké Tatry jsou naprostou horskou klasikou, ale přechod Nízkých Tater nebo výlet po Bukovských vrších může být i pro mnoho milovníků hor zajímavou novinkou. Nechte se inspirovat.

Bukovské vrchy

Kdybyste si měli vybavit nějaké slovenské hory, Bukovské vrchy v národním parku Poloniny v nejvýchodnějším cípu země by vás nejspíš na první dobrou nenapadly. Abyste si mohli prošlápnout Poloniny, musíte vyrazit přes celé Slovensko až do Medzilaborců. Pokud ale tuto štrapáci absolvujete, objevíte ráj.

Turistů je tady málo a místních ještě méně – to už spíš narazíte na vlky a medvědy. Při treku byste proto měli být opatrní, a jak místní radí, je dobré dávat přes noc jídlo do separátní tašky a tu uložit aspoň sto metrů od stanu.

Mezi krásné túry v Bukovských vrších patří třeba celodenní výstup na nejvyšší vrchol Kremenec (1221 metrů). Po cestě si přitom prohlédnete krásný Stužický prales, a když budete mít sílu a chuť, můžete pokračovat hřebenovkou po hranici s Polskem až na Rabiu skalu (1167 metrů) s nádhernou vyhlídkou. Úžasné je taky okolí Ruského potoka, rusínské vesničky Runiny nebo přehrady Starina, ale to je jen malý výčet z mnoha zážitků, které odlehlé Poloniny nabízejí.

Cesta do Bukovských vrchů: Z Prahy dorazíte do Medzilaborců za více než osm hodin (přes 710 kilometrů), z Brna je to přes 500 kilometrů, což znamená skoro 6,5 hodiny jízdy.

Tatranská magistrála

Zatímco Bukovské vrchy jsou pro mnoho Čechů neprobádaným územím, Tatranskou magistrálu většina z nich dobře zná. Táhne se po úbočí Vysokých Tater a je to příjemná trasa s mnoha úchvatnými vyhlídkami a jen několika velkými stoupáními v pravidelných serpentinách.

Ideální je začít v Podbanském, projít pod Lomnickým štítem a po dvou až třech dnech a 52 kilometrech v nohách dorazit k Bílému plesu. Nejvyšším bodem po cestě je sedlo pod Svišťovkou ve výšce 2020 metrů.

Cesta k Tatranské magistrále: Můžete vyrazit nočním vlakem do Popradu, případně se do Tater vydat autem. Z Prahy je to do Popradu přes 555 kilometrů, cesta vám tedy zabere okolo šesti hodin. Z Brna budete pod Tatrami o něco dřív – je to zhruba 350 kilometrů a čtyři hodiny jízdy.

Přechod Nízkých Tater

I Nízké Tatry jsou nádherné a nabízejí jeden z nejhezčích treků ve střední Evropě. Na rozdíl od Vysokých Tater nebývá v těch Nízkých tak narváno, takže denně při polykání kilometrů potkáte jen pár desítek lidí. Rozhodně to tedy není žádný „Václavák“.

Chodí se buď z Donoval do Telgártu nebo Vernáru, případně opačným směrem. Přechod je součástí Cesty Slovenského národního povstání, a když se rozhodnete pro plnotučnou porci, čeká vás téměř 100 kilometrů. A navíc poměrně náročných, neboť během cesty kumulativně nastoupáte několik tisíc metrů a to už je v nohách docela znát.

Pamatujte na to, že v Nízkých Tatrách byste měli být soběstační a zajistit si potraviny před nástupem na trek. Po cestě je sice pár chat, kde se můžete občerstvit, ale je lepší spoléhat se na sebe.

Cesta do Nízkých Tater: Z Prahy je to do Donoval přes 560 kilometrů, takže počítejte s 5,5 hodinami jízdy. Brno je blíž, takže do Donoval dorazíte za necelé 4 hodiny (je to zhruba 300 kilometrů).

  • Zastavte se u nás

Máte vybráno? Než začnete balit a chystat se na túru, zastavte se ještě v některé z poboček Tourist Centra – nejenže si v ní pořídíte potřebná eura, ale navíc si můžete snadno zajistit i elektronickou dálniční známku pro pohodlné cestování po slovenských dálnicích (desetidenní nebo třeba měsíční). Díky tomu budete připravení na všechno. Více než stovku poboček po celé republice najdete zde.

Mohlo by Vás zajímat