Chystáte se na cesty? Řekneme vám, proč se vždy hodí mít u sebe hotovost

Nepochybně záleží na tom, kam jedete. Míříte-li do velkých evropských měst a turistických center, pravděpodobně si tam s kartou vystačíte. Jenže i tam vám mnohokrát přijdou vhod bankovky a mince. Proč tedy zůstat tak trochu staromódní?

Něco na památku

Jen málokdo odolá možnosti opustit alespoň jednou brány hotelového komplexu a podívat se po okolí. A pravděpodobnost, že venku narazíte na tržiště, kde si budete chtít koupit něco na památku nebo suvenýr pro své blízké, je vysoká. A vězte, že tam vám platební karta ani chytrá zařízení nepomohou. 

To nejlepší u místních výrobců

V Chorvatsku, Slovinsku či Řecku si určitě budete chtít pochutnat na tom nejlepším, co daná země či oblast nabízí. Tím pádem se ale musíte vydat za místními protože nechat si ujít večeři v restauraci, která pravidelně vaří z čerstvých mořských plodů, by byla velká chyba. Jenže na spoustě takových míst prostě bezhotovostně nezaplatíte. Ať už jde o místní trhy či malé obchůdky, kde nakoupíte zeleninu a ovoce, víno, pečivo a další farmářské produkty. 

Romantika na pláži

Kdo by si nechal ujít procházku po krásné, písečné nebo oblázkové pláži! Ideálně jen tak naboso při východu či západu slunce? A neláká vás ten sympatický stánek se všelijakým osvěžením, něčím sladkým pro děti a báječným espressem, které prostě v hotelu nedostanete? A myslíte, že byste na těchto jedinečných místech uspěli s platební kartou nebo chytrými hodinkami? 

Ubytování v soukromí

Spousta lidí dává přednost ubytování v soukromí. Někdo si dokonce ubytování vybírá až po příjezdu na místo. Třeba když se v průběhu dovolené přesouvá na více míst. V takových případech bývá téměř vždy třeba zaplatit hotově. Pokud u sebe peníze nemáte, budete nuceni vybrat. Ale proč je nejbližší bankomat až ve vedlejším městečku? Navíc se vám může stát, že na souvisejících poplatcích vydáte nemalé částky navíc.

Kde byste to nečekali

Hotové peníze ovšem můžete potřebovat i tam, kde byste to ani nečekali. Z Česka jsme zvyklí platit kartou prakticky v každé trafice, ale třeba v Rakousku to tak běžné zdaleka není. Smůlu tam můžete mít třeba i v řadě ne zrovna malých kempů. Karta vám poslouží maximálně jako záložka do knihy také v mnoha velkých rakouských restauracích.

Proto se hodí nespoléhat pouze na bezhotovostní placení a raději si s sebou vzít na cesty dostatečné množství bankovek a mincí. Pokud máte alespoň hrubou představu, co chcete navštívit a kde se budete pohybovat, podívejte se před odjezdem na průměrné místní ceny a výši hotovosti tomu přizpůsobte. Kvůli výhodnějšímu kurzu doporučujeme peníze vyměnit ještě v ČR. Můžete to udělat třeba v některé z poboček Tourist Centra

 

Mohlo by Vás zajímat