Jak ušetřit při platbě mýtného v Chorvatsku a kde koupit slovenskou e-známku

Pojedete-li do Chorvatska, připravte se na platbu mýtného, rakouské dálniční známky oproti loňsku mírně zdražily a na Slovensku je zase nově e-známka. Tady je přehled toho nejzásadnějšího.

 

Pojedete-li do Chorvatska, připravte se na platbu mýtného, rakouské dálniční známky oproti loňsku mírně zdražily a na Slovensku je zase nově e-známka . Tady je přehled toho nejzásadnějšího.

Nemalou část nákladů na cestu k Jadranu tvoří doprava a platby za dálniční známky a mýtné. Někteří chtějí ušetřit, a proto zpoplatněné úseky objíždějí. Pokud ale nechcete dorazit na dovolenou úplně vyčerpaní, raději placené části neobjíždějte, je to totiž únavné a cesta se navíc výrazně prodlužuje.

Novinka na Slovensku v podobě e-známky

Na Slovensku mají nově elektronické dálniční známky. Pozor! Neplatiče na dálnicích hlídají kamery. E-známku můžete zakoupit v několika variantách, a to na týden, měsíc nebo na rok. Cena e-známky zůstává stejná jako v předešlých letech a její výhodou je, že ji nemusíte umisťovat na přední sklo vozu.

Nákup slovenské e-známky můžete pohodlně vyřešit ve směnárnách Tourist centrum, které mají 54 poboček po celé České republice. Při nákupu zadáte SPZ vozidla a stát, kde je vůz registrován, systém je poté na silnici pozná. Směnárník vám vydá papírový doklad, že jste si e-známku pořídili.

 

Ceny dálničních známek na Slovensku pro rok 2016

Doba/hmotnost do 3, 5 t
10denní 315 Kč
Měsíční 435 Kč

Rakousko – mírné zdražení a nová barva

Nové dálniční viněty pro Rakousko jsou letos zhruba o 1, 5 procenta dražší, desetidenní známka pro osobní automobil vychází na 290 korun a pořídit ji můžete ve všech pobočkách směnárny Tourist centrum. Známka má oproti loňsku nové barevné provedení – sytě oranžovou barvu.

Slovinsko – pozor, jen 7denní známka

Průjezd Slovinskem je zdaleka nejdražší, za týdenní známku zaplatíte 465 korun a známku můžete rovněž pořídit v síti směnáren Tourist centrum.

Chorvatsko – na platbu mýta vyměňte kuny

V Chorvatsku je platba za průjezd dálnicí zpoplatněna prostřednictvím mýtných bran a jejich výše se rovná ujeté vzdálenosti po dané dálnici. Obecně zaplatíte okolo 40 kun za 100 ujetých kilometrů.

Poplatky můžete platit hotově kunami nebo v zahraničních měnách podle úředního kurzovního lístku, platného pro den platby mýtného, případně platební kartou. Doporučujeme, ale vyměnit si kuny na platbu mýtného, ještě před odjezdem, je to výhodnější.

Klasická nejrychlejší trasa z Prahy na Makarskou

Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Makarska

Výhody:

Nejrychlejší trasa vedoucí po dálnicích, fronty se ale tvoří u mýtných bran v Macejlu a v Záhřebu.

Celková délka trasy:

1140 km

Celkový čas:

11 hodin

Poplatky:

známka v Rakousku 290 Kč

známka ve Slovinsku 465 Kč

mýto v Chorvatsku 978 Kč

Celkem:

1 733 Kč

 

Mohlo by Vás zajímat