Kam utéct před karanténou

Máte už lockdownu plné zuby, ovšem zároveň máte na rozdíl od mnoha jiných také možnost a prostředky na to, před ním prchnout? Tak vězte, že byť se globální mapa na první pohled jeví jako celá červená, není to tak. A i v této chvíli jsou destinace, kam se dá vycestovat na zotavenou.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje opouštět Česko jenom v nezbytných případech, mezi které samozřejmě turistika nepatří. Do některých zemí se ale i dnes dostanete bez větších problémů a rekreace v nich by určitě byla příjemná. O jaké státy se jedná a jaké podmínky byste v rámci případné cesty do nich museli splnit?

Pokud se rozhlédnete po Evropě, je prakticky celá červená. A jestli přemýšlíte o lyžování, tak jedinou alpskou zemí, kde to je možné, je Švýcarsko. Jenže to má Českou republiku na seznamu vysoce rizikových zemí a po překročení švýcarských hranic vás čeká desetidenní karanténa. Čímž tento lyžařský zájezd poněkud ztrácí smysl. Zbývá vám tedy poohlédnout se po sluníčku, tím pádem zamířit mimo starý kontinent. A tady už je možností víc.

Spojené arabské emiráty  

Všechna mezinárodní letiště v SAE jsou otevřená. Ovšem pozor, v jednotlivých emirátech platí s ohledem na covid-19 různá pravidla. Takže pokud vyrazíte do Abú Dhabí, podle oficiálního portálu vlády SAE musíte počítat s 10denní karanténou. České ministerstvo zahraničí pak tvrdí, že také s elektronickým náramkem pro sledování pohybu. Jiné je to ale v Dubaji, kde vám bude stačit negativní PCR test ne starší než 96 hodin před začátkem cesty. Může se vám ovšem stát, že vás po příletu vyzvou, abyste podstoupili další test. Pak budete muset zůstat v karanténě ve svém ubytování do té doby, než se dozvíte jeho výsledek. A prakticky totéž vás čeká v Šardžá.

Kanárské ostrovy

Na celém území Španělska sice až do 9. května platí nouzový stav a prozatím i noční zákaz vycházení, ale výjimku z tohoto nařízení mají právě Kanárské ostrovy. Jak se tam dostat? Přímé letecké spojení mezi Prahou a Španělskem sice funguje dost omezeně, můžete ale cestovat přes významná evropská letiště, jako je Frankfurt či Amsterdam.

Před příjezdem do Španělska musíte elektronicky vyplnit zvláštní sanitární formulář, použít můžete i bezplatnou aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Po odeslání formuláře by vám měl přijít QR kód, který po příletu do země předložíte sanitárním orgánům na letišti. Výjimečně je možné použít také formulář v tištěné podobě, který je k dispozici na letišti. A po přicestování musíte předložit také negativní výsledek PCR testu (může být i jiný druh, kromě antigenního). Test pak po vás budou vyžadovat také pracovníci ubytovacích zařízení na Kanárských ostrovech.

Kostarika

Začátkem března české ministerstvo zahraničí (MZV) informovalo, že vzdušná hranice Kostariky je cizincům z celého světa otevřená (na rozdíl od té pozemní). V zemi stále platí některá proticovidová opatření, nicméně podmínkou vstupu už není negativní výsledek PCR testu. Splnit ovšem musíte následující:

  1. povinně si sjednat cestovní pojištění, ideálně u kostarické společnosti INS, popř. u jiné mezinárodní firmy, které bude zahrnovat náklady na lékařské ošetření minimálně ve výši 20 000 amerických dolarů a 2000 dolarů na nemocniční ubytování (pro případ výskytu příznaků během pobytu a nařízené karantény),
  2. provést online registraci na stránkách tamního ministerstva zdravotnictví.

Kostarické hotely už mohou využívat 100 procent ubytovací kapacity, ve společných prostorách je nadále limit 50 procent obsazenosti. Pláže je možné navštěvovat od 5 do 18 hodin.

Mexiko

Ano, i Mexiko je za určitých okolností variantou. Mexické hranice jsou totiž otevřené a negativní test při vstupu do země oficiální podmínkou není (ovšem MZV doporučuje mít ho i tak při sobě, a to ne starší než 72 hodin). Před příletem budete muset vyplnit online formulář, dále mít s sebou platný pas, na palubě letadla vyplnit migrační formulář a předložit zpáteční letenku a také podpůrnou dokumentaci ve španělštině, což je např. potvrzení o ubytování apod.

Nic z toho by asi neměl být velký problém. Jenže MZV také informuje, že Mexiko na tom z hlediska covidu-19 není dobře, nakažení stále přibývají a také hrozí zahlcení zdravotnického systému. A to je zřejmě důvod, proč se množí případy, kdy úředníci na mezinárodním letišti v Mexico City nevpouštějí do země ani ty cestující, kteří prokázali místo svého pobytu a prostředky na něj. Takže to dobře zvažte.  

Každopádně pokud jste se rozhodli vyrazit za hranice, přejeme vám šťastnou cestu. A nezapomeňte si ještě před odjezdem přečíst podmínky, které budete muset případně splnit po svém návratu do České republiky.  

Mohlo by Vás zajímat