Za oslavami svatého Martina k sousedům

Svatomartinská husa s knedlíkem a zelím, mladá vína z prvního lisu slavnostně otevřená 11. listopadu, voňavé svatomartinské rohlíčky nebo lampionový průvod – tyto tradice patří k oslavám svátku svatého Martina v tuzemsku. Víte ale, jak slaví Martina u našich evropských sousedů?

Čím se proslavil svatý Martin

Svátek svatého Martina slavíme 11. listopadu jako připomínku výročí pohřbu Martina z Tours z roku 397, křesťanského světce, patrona chudých a ochránce dětí, který byl známý pro svou skromnost a dobrosrdečnost. Proslavil ho příběh o tom, jak rozpůlil svůj vojenský plášť, aby pomohl promrzlému žebrákovi. Ten se stal symbolem jeho laskavosti a solidarity s chudými a také předlohou pro mnohé umělecké zobrazení a legendy.

Jak slaví v Německu

U našich západních sousedů je svátek známý jako „Martinstag“ a je zvlášť oblíbený u dětí, které chodí s lampiony a svíčkami ve večerních průvodech a dostávají sladkosti. Tradicí je také svatomartinský oheň a stejně jako u nás pojídání hus.

Rakouské průvody

Pro rakouské oslavy jsou typické lampionové průvody, do kterých se zapojují celé školy. Konají se zde slavnostní mše a následují slavnostní hody s pečenou husou. V Burgenlandu a Pinzgau zůstalo tradicí také koledování, podobně jako u nás na Velikonoce.

Dobročinné Polsko

„Dzień Świętego Marcina“ je v Polsku spjat se svatomartinskými hody. Podává se pečená husa s červeným zelím, pivem nebo mladým vínem. V některých regionech se připravuje také svatomartinská polévka. Konají se tu slavnosti, trhy a večerní ohňostroje. Oslavy jsou spojeny také s dobročinností – lidé dávají peníze nebo potraviny potřebným. Na 11. listopad v Polsku připadá státní svátek Den nezávislosti, kdy Poláci slaví výročí obnovení nezávislosti v roce 1918. 

Francie a víno

V některých regionech Francie je „Martinovo“ spojené s ochutnáváním nového vína a tradičním pokrmem – pečenou husou nebo kachnou. Jako dezert se podávají jedlé kaštany v karamelu. Francouzi chodí na festivaly a do lampionových průvodů, známé jsou také cyklistické prohlídky.

  

Svatý Martin v Itálii

Pečené jedlé kaštany a mladá vína patří k oslavám také v Itálii. V Benátkách je populární hlasité koledování s boucháním plechovým nádobím. V některých částech země se podávají tradiční pokrmy, jako je „frittelle di San Martino“, což jsou koblihy nebo lívanečky s cukrovou polevou. 

Švýcarské karnevaly

Švýcarské oslavy jsou spojeny s karnevalem a tradicí setnout mečem hlavu mrtvé husy. Konají se tu také průvody s lucernami z vydlabaných řep, svatomartinské trhy a zabijačky.

Holandské husí trhy

V Holandsku tradičně pořádají husí trh, na kterém se volí královna husopasek. Dodržují tu tradici lampionového průvodu se svítilnami z vydlabaných řep, koledování a ohňů, které se zapalují v podvečer 11. listopadu. 

Pokud si letos chcete užít svatomartinský víkend jinak než „po česku“, vyrazte za poznáním po Evropě – využít k tomu můžete třeba levné letenky od nízkonákladového dopravce. Před cestou se pak stavte v jedné z poboček Tourist Centra a vyměňte si hotovost. Drobné v místní měně se vám na svatomartinských trzích, festivalech vína a průvodech budou hodit! 

 

Mohlo by Vás zajímat