Nejpozoruhodnější světové památky najdete i v Evropě

Nemusíte letět na druhý konec planety, abyste viděli ta nejkrásnější světová místa. Řadu z nich najdete téměř za humny, stačí se lépe rozhlédnout po Evropě. Některé vám představíme v tomto článku.

Alfama v Lisabonu

Lisabon Alfama

Už jste navštívili nejstarší čtvrť v portugalském Lisabonu? Pokud ne, měli byste to co nejdřív napravit. Alfama je nejstarší zachovaná část středověkého hlavního města, jejíž ulice pamatují boj o nezávislost na Španělech, formování nového státu či maurské útoky nebo dobu objevných plaveb. Za pozornost rozhodně stojí několik civilních farností, tzv. freguesias, které se v ní nachází, konkrétně São Miguel, Santo Estêvão a São Vicente de Fora. To ale není všechno – najdete tu spoustu dalších významných historických památek a taky množství Fado barů, restaurací, kaváren či úzkých uliček.

Romantická stezka v Bavorsku

Neuschwanstein

Tahle část Německa přibližuje fascinující bohatství západních dějin, umění a kultury. Takzvaná Romantická stezka prochází nádherným venkovem a objevíte na ní nejen biskupské rezidence, knížecí dvory, císařská města a pohádkové zámky. Těšit se můžete i na unikátní rozmanitost nezapomenutelných krajinných dojmů od franckých vinic podél Mohanu přes největší německý meteoritový kráter až po zámek Neuschwanstein, vnořený do Bavorských Alp. Stezka je dlouhá kilometrů a projet ji můžete na kole, autem, vlakem anebo speciálním autobusem. 

Vlámské bekináže v Belgii

Že vám slovo bekináže, tedy béguinages, nic neříká? Pak vězte, že to jsou architektonické celky složené z domů, kostelů, dalších budov a otevřených prostranství, které jsou postavené ve stylu typickém pro vlámský region. Jejich název je odvozen a připomíná tradici bekyní, což byla ženská náboženská sdružení laických osob, které se necítily povolány k řeholnímu životu, ale přesto se intenzivně věnovaly modlitbám a charitativní činnosti. Vznik těchto spolků byl také reakcí na křížové výpravy, po nichž zůstalo množství osamocených žen. Tradice se vyvinula ve středověku v severozápadní Evropě. Zvoleným úkolem bekyní byla pomoc potřebným – staraly se o nemocné, zaopatřovaly opuštěné děti, vařily, praly či zašívaly, a navíc si i samy opatřovaly finanční zdroje. 

A bekináže, tedy uzavřené skupiny domků, které tvoří v rušných městech oázu klidu, najdete na mnoha místech nejen v Belgii, ale i v Nizozemsku, dodnes. 

Palác Alhambra v Granadě

Alhambra

Alhambra je majestátní dominantou španělské Granady, která se nachází na jihu země, 40 kilometrů severovýchodně od pohoří Sierra Nevada a 60 kilometrů severně od Středozemního moře. Je to zároveň jeden z nejkrásnějších islámských středověkých palácových komplexů a pevností maurských panovníků. Můžeme bez obav říct, že jde o nejvýznamnější památku celé Andalusie. Výzdoba paláce evokuje orientální pohádky a je jedním z vrcholů světového umění. K areálu zapsanému na listině UNESCO patří dále pevnost Alcazaba a palác Generalife s krásnými zahradami. 

Velká synagoga v Budapešti

Budapest

Věděli jste, že se v Budapešti nachází největší evropská a druhá největší synagoga na světě? Její trojlodní chrám pojme až tři tisíce lidí a svými rozměry vás nepochybně upoutá. Synagogu navrhl Lajos Förster v romantickém byzantsko-maurském stylu, který je patrný zvláště v podobě dvou štíhlých věží zakončených typickými cibulovými kopulemi. Ty symbolizují dva sloupy Šalamounova chrámu a tyčí se do výšky 43 metrů. Synagoga, kterou postavil Frigyes Feszl v letech 1854–59, byla a je centrem židovské komunity v Maďarsku a současně významným prvkem metropole. A pro zajímavost, na velkých varhanách tu hrál klavírní virtuos a skladatel Ferenc Liszt, zřejmě nejslavnější hudebník, jakého mohli návštěvníci synagogy slyšet naživo.

  • Jaké peníze budete potřebovat při návštěvě těchto památek?

Zaujaly vás naše tipy a chystáte se prohlédnout si je na vlastní oči? Pak vám poradíme, jaká platidla budete na těchto místech potřebovat. V Německu, Portugalsku, popř. Nizozemsku a také ve Španělsku je oficiální měnou euro, ovšem do Maďarska si připravte forint. A pokud budete potřebovat, můžete si eura i forinty vyměnit u nás.

Mohlo by Vás zajímat