Prázdniny v Řecku: S čím letos musíte počítat

Pro obyvatele České republiky je Řecko dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací. Pokud se do téhle okouzlující jihoevropské země letos chystáte, informace, které najdete v článku, pro vás budou docela určitě užitečné.  

Začněme dobrou zprávou. K 1. květnu Řecko zrušilo prakticky veškerá proticovidová opatření. Prokazovat bezinfekčnost už tedy není nutné ani na hranicích, ani při vstupu do prodejen, provozoven služeb, hotelů, veřejného stravování, muzeí, kulturních, sportovních a dalších zařízení či na pláže. Jak ale upozorňuje české ministerstvo zahraničí, řecká vláda si vyhrazuje právo podmínky vstupu do země a opatření upravit nebo změnit. A to podle vývoje epidemické situace v Řecku, resp. ve státech, odkud cestovatelé přijíždějí. Jestliže se tedy do téhle poloostrovní země chystáte, doporučujeme vám sledovat aktuální cestovní doporučení řecké vlády, informace Athénského mezinárodního letiště nebo webové stránky českého velvyslanectví.

Ceny jdou nahoru i v Řecku

Další zpráva už bohužel tak dobrá není. Pro nikoho asi není novinkou, že se Evropa v posledních měsících potýká s vysokou inflací. A bohužel, Řecko, tak jako Česká republika, patří k těm zemím, které situaci zvládají nejhůř. Zatímco roční míra inflace zemí unie dosáhla v dubnu podle údajů Eurostatu průměrné hodnoty 7,4 procenta, v Řecku byla na úrovni 9,1 procenta (v ČR pak dokonce na 13,2 %). Ceny tedy rostou, a to ne zrovna málo.

Týká se to mimo jiné jídla. Řecko se totiž potýká se zpožďováním zásobování v důsledku ruské agrese na Ukrajině, jde především o dodávky obilí a obilných výrobků. Zvyšují se ceny rýže, ovoce či masa. Například kilogram rýže dnes podle portálu GlobalProductPrices.com stojí 1,29 euro, což je necelých 32 korun. Litr mléka koupíte za 1,30 euro, kilogram hovězího masa za 10,70 euro (cca 265 Kč), litr pomerančového džusu za 1,40 euro (35 Kč).

Ušetřit se dá

Jak nedávno informoval portál GreekCityTimes.com, za tradiční místní gyros zaplatíte už čtyři eura, což je téměř sto korun, a když si ho dáte na talíři s přílohami, budete muset sáhnout do peněženky ještě hlouběji. Počítejte se sedmi eury (172 korun). Růst cen se nevyhnul ani pohonným hmotám. Litr benzínu podle uvedeného zdroje v Řecku vyjde na 2,258 euro, tedy okolo 55 korun, levnější nafta na 1,875 euro (46 Kč) a nejméně zaplatíte za plyn: 1,131 euro (28 korun).

Co se s tím dá dělat? Pokud máte tu možnost, zamyslete se nad tím, co si můžete přivézt s sebou. Nabízí se káva, pivo či jiný alkohol, trvanlivé potraviny ad. Obecně je jistě vhodné nakupovat v supermarketu. A pokud zatoužíte po návštěvě restaurace, je jasné, že na frekventovaných a exkluzivních místech budou ceny výrazně vyšší a nejvíc se „prohnete“ v à la carte restauracích luxusních hotelů.

V každém případě je Řecko zemí, ve které je stále co objevovat. Ať už v pevninské části nebo na přilehlých ostrovech. Ať máte rádi památky, díky nimž vás pohltí antická historie, nebo vás lákají nevšední přírodní krásy a majestátní hory, to všechno a ještě mnoho dalšího vám Řecká republika poskytne ve vrchovaté míře. A k tomu přidá proslulou středozemní kuchyni a také pohostinnost místních obyvatel. Ať se vám dovolená vydaří.

  • Nezapomeňte s sebou vzít eura

Důležité samozřejmě bude vzít si sebou dostatek eur, kterými se v Řecku platí. Už proto, že když si chcete pochutnat na tom nejlepším, měli byste nakupovat lokální produkty od drobných prodejců. Eura budete nejspíš potřebovat i v malých obchodech, soukromém apartmánu či na trzích. Dobré je pořídit je už v ČR, například v některé z poboček Tourist Centra. Jinak je samozřejmě možné ve většině hotelů, restaurací i půjčoven aut platit standardní platební kartou.

 

Mohlo by Vás zajímat