Kam na podzim k moři? Kypr, Sicílie, Andalusie a další tipy

Prázdniny a letní vedra už skončily, to však neznamená, že nestojí za to zabalit a vyrazit k moři. Právě naopak! Spousta dovolenkových destinací vám i na podzim nabídne parádní relax. Vybrali jsme pro vás pětici míst, kde si užijete plážové radovánky a navíc objevíte zajímavé památky, ochutnáte skvělou kuchyni a prožijete nezapomenutelné dny.

Kypr

Ostrov bohyně Afrodity je plný úžasných pláží i divokých hor. A pyšní se tolika památkami, že se tu budete cítit jako u přeplněného švédského stolu. Výběr zážitků je na Kypru takřka nepřeberný, ať už si vyšlápnete na hrad Kantara, do Famagusty, Limasolu nebo Lefkósie, zatouláte se do malebných vesniček v Akamasu nebo zvolíte jen bohapustý relax na Zlaté pláži v Karpasu.

Na Kypr se dá letět nejen v průběhu září, ale třeba i v říjnu, kdy tu najdete skvělé podmínky pro pěší turistiku nebo výlety na kolech. Jestli ale míříte hlavně k moři, nejklidnější pláže jsou blízko Polisu s Afroditinými lázněmi. Příjemnými místy jsou i Agia Napa nebo Pafos.

Andalusie

Vášnivé Španělsko ve své nejlepší podobě, to je Andalusie plná živoucích měst a nádherných památek, která má navíc krásné rozmanité pobřeží. Pokud chcete kromě koupačky také něco poznat, rozhodně v Andalusii nešlápnete vedle – stačí zavítat do Sevilly, Granady nebo Córdoby.

Ale to jsou jen třešničky na dortu. Vidět byste měli třeba i Cádiz, který založili už v 8. století před naším letopočtem Féničané. Určitě omrkněte i Gibraltar, skálu plnou makaků.

A pláže? Těch je tu několik set kilometrů a všechny se pyšní bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou – je těžké mezi nimi vybírat, přesto mezi nejlepší patří Playa de los Genoveses, Playa de Mónsul (díky ikonické skále ji možná poznáte z filmů Indiana Jones a poslední křížová výprava nebo Nekonečný příběh), Bolonia, Torremolinos nebo Playa la Herradura.

Sicílie

Je a není to Itálie. Sicílie byla vždy trochu jiná než zbytek země a zůstává odlišná i v současnosti. Ostatně její podobu utvářeli (nejen) Řekové, Féničané nebo třeba Arabové, což se promítlo i do místní kuchyně, zvyků a kultury. Rozmanité detaily dohromady tvoří úchvatný celek, na který budete dlouho vzpomínat – a rádi se sem budete vracet.

Asi nejkrásnějším sicilským letoviskem je Taormina, kde si nejdřív užijte slunce a moře na pláži Isola Bella a pak vyrazte na toulky středověkými uličkami nebo do zahrad Villa Comunale. Když už budete na Sicílii, nesmíte vynechat obě místní sopky – majestátní Etnu (organizované výlety vyrážejí zrovna z Taorminy, příp. Katánie) nebo Stromboli.

Právě na úpatí Stromboli leží také nádherná černá sopečná pláž Forgia Vecchia. Za návštěvu stojí i pár dalších pláží – Campobianco na Lipari nebo Spiaggia dei Conigli na Lampeduse.

Brazílie

Představte si tisíce kilometrů pláží omývaných modravým mořem, které na obzoru splývá s blankytným nebem. Brazílie je rájem milovníků pohodového rytmu života – u moře totiž stoprocentně dobijete vybité baterky, a znovu načerpanou energii pak můžete využít v životem kypících městech.

Od září do října najdete v Brazílii klid a skutečný relax, protože zmizí letní davy, ale příjemné teploty zůstávají. Mezi ty nejlepší brazilské pláže se řadí Muro Alto v Porto de Galinhas, Gunga v Roteiru, Praia de Futuro ve Fortaleze, Ipanema v Rio de Janeiru, Baia do Sancho ve Fernando de Noronha nebo Ponta Negra v Natalu.

Srí Lanka

V září a říjnu panuje na Srí Lance velmi příjemné počasí a navíc jistě oceníte i to, že na rozdíl od hlavní sezony se dá cestovat i bez detailnějšího plánu nabitého rezervacemi. V porovnání se sousední Indií je Srí Lanka malou zemí, jenže je plná překvapení. Narazíte tu na nádherné pláže a spoustu památek ze seznamu UNESCO. V místních národních parcích vás zase čekají vodní buvoli či leopardi, ale především jsou všude tisíce slonů.

Mezi nejkrásnější zdejší pláže rozhodně patří Thalpe, Marakolliya, Batticaloa nebo Nilaveli. Ale je v podstatě jedno, kam se vydáte – na Srí Lance vždy narazíte na parádní pláž, protože bělostný písek rámuje celý ostrov.

  

 

Mohlo by Vás zajímat