ČNB vyrobila 100milionovou minci. Jak Česko slaví rok koruny

Loni slavila stoleté výročí republika, letos připadá tohle neuvěřitelné jubileum koruně. Československá koruna totiž vznikla 25. února 1919 a nahradila dosavadní rakousko-uherské bankovky. Ačkoliv šlo o měnu pro nově vzniklou republiku, její název odkazoval na symbol monarchie. Původně se přitom zvažovalo, že by se oficiální měna mohla jmenovat frank, hřivna nebo sokol. Nic z toho ale neprošlo a Čechoslováci se tak přidali třeba k Dánům, Norům, Švédům nebo Islanďanům, kteří také vždy platili korunami.

Historii československé koruny připomíná výstava v prostorách Císařské konírny Pražského hradu. Začala 1. února a potrvá až do 28. dubna. Nabídne zlaté slitky, mince, medaile i originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského, Oldřicha Kulhánka a dalších. A k vidění budou i vzácné československé mince nebo papírové peníze.

Zlatým hřebem celé výstavy je pak vysokohmotnostní mince s nominální hodnotou neuvěřitelných 100 milionů korun. Česká národní banka ji nechala vyrobit z vlastních zásob zlata – má průměr 53,5 cm a váží 130 kg. Jde o druhou největší minci na světě a vůbec největší v Evropské unii. To je něco, co rozhodně stojí za vidění.

Staré mince

Unikátní bankovka i sběratelské mince

K výročí vydala Česká národní banka i pamětní stokorunovou bankovku s prvorepublikovým ministrem financí Aloisem Rašínem na lícové straně a portrétem ženy symbolizujícím republiku na rubu. Tahle stovka do oběhu nepůjde, zato si ji ale můžete koupit za zhruba tisícovku. Budete si ale muset pospíšit, protože vyrobeno bude jen 20 000 kusů. Do oběhu ale půjde jiná stokoruna, s přítiskem zdůrazňujícím 100. výročí měnové odluky. Té ČNB přichystala pro změnu 200 000 kusů a bude k mání opravdu za stovku.

A pokud jste na konci loňského října nestihli sehnat na pracovištích ČNB dvacetikorunovou minci s historickými osobnostmi, budete si moci dojít pro další. Na konci ledna vydala centrální banka „dvacky“ s Aloisem Rašínem, Vilémem Pospíšilem a Karlem Englišem. S každou osobností bylo vyraženo 200 000 kusů, celkem tedy bude k dispozici 600 000 kusů, stejně jako na podzim minulého roku.

Banka navíc chystá i sběratelské mince – zlatou pamětní minci v nominální hodnotě 10 000 Kč, zlato-stříbrnou minci s hodnotou 2000 Kč a stříbrnou „pětistovkovou“ minci. Bude je uvolňovat v průběhu první poloviny roku. Jejich pořizovací cena bude ale samozřejmě vyšší.

Mohlo by Vás zajímat