Hongkong míchá asijské tradice s šarmem New Yorku

Češi do Hongkongu moc nejezdí. Když vyrážejí do Asie, mají mnohem častěji namířeno do Bangkoku nebo Singapuru. A to je škoda. Hongkong má totiž úžasné charisma a každý jeho kout vypadá jako vystřižený z nějakého velkolepého bijáku. Okouzlující je třeba už jen pohled na charakteristické panorama města s mrakodrapy z legendárního přívozu Star Ferry. Tuhle „vyhlídkovou“ plavbu si rozhodně nemůžete nechat ujít. Ale je toho mnohem více, co byste v Hongkongu neměli propásnout.

Victoria Peak

Pohled z VictoriaPeak se neomrzí, celé město z něj totiž máte jako na dlani. Na vrchol vede lanovka, vyplatí se na ni sednout chvíli před západem slunce a pak sledovat, jak oranžový kotouč zabarvuje záliv a proměňuje i podobu celého města. Ale i během dne je výhled uhrančivý. Jen se musíte smířit s tím, že na tomhle kopci nejspíš nikdy nebude sami.

Z ostrovu na ostrov

Hongkong stojí nejen na pevnině, ale i na 260 ostrovech. Každý z nich má určité kouzlo. Všechny nejspíše nepoznáte, ale část z nich i během krátkého pobytu určitě stihnete – když si pronajmete džunku a z její paluby si prohlédnete trochu jiný Hongkong. Na odlehlejších ostrovech se žije jinak – pomalu, v duchu dávných tradic. Pěstují tu řemesla, věnují se tradičnímu umění. Je to úžasný kontrast vůči divokému životu v ulicích Hongkongu.

Mokrý trh

Pokud byste měli šanci navštívit jen jedno tržiště, určitě se vydejte na tzv. wet market (mokrý trh). Prodávají tady maso, ryby, zeleninu i ovoce, vše je omyté a naprosto čerstvé. Stánky i lidé se tu tísní, což propůjčuje celé místu unikátní atmosféru. Když se to ještě promíchá s nejrůznějšími barvami, zvuky, vůněmi a dojmy, je to opravdu velmi silný zážitek.

Jídlo

Když jste v Hongkongu, musíte ochutnat i zdejší kuchyni. Ostatně jídlo hraje v Hongkongu s jeho asi 10 tisíci restauracemi prim. Můžete si vybrat pokrmy kantonské, čaošanské, šanghajské, sečuánské nebo severočínské kuchyně. Jestli nevíte, po čem sáhnout, doporučujeme knedlíčky dim-sum, které jsou sázkou na jistotu. Místní je plní třeba pečeným vepřovým nebo krevetami. Nejvyhlášenější dim-sum dělají v restauraci TimHoWan ve čtvrti Kowloon.

Přívoz

Už o tom byla řeč. I kdybyste se ocitli v Hongkongu jen na pár hodin, plavbu přívozem Star Ferry nesmíte vynechat. Je to asi ta nejlevnější vyhlídková plavba na světě, přičemž panorama Hongkongu je opravdu ohromující. Nejde jen o všechny ty neony a „zuby“ mrakodrapů na horizontu, úchvatné jsou i okolní kopce, které dokreslují dramatickou atmosféru.

Mrakodrapy

Pokud milujete mrakodrapy, vydejte se na ostrov Hongkong, kde na vás čeká dokonalá přehlídka těchto velikánů. Z betonové džungle vyrůstají budovy roztodivných tvarů, mezi kterými se krčí malé zelené oázy parků, kde načerpáte energii po prochozených kilometrech.

Pláž

Možná vás to překvapí, ale i věčně uspěchaný a životem kypící Hongkong má svůj protipól. Je jím klidná a čistá pláž Long Ke Wan s křišťálově modrou vodou a úchvatným výhledem na Jihočínské moře. Přiznáváme, není to zase tak blízko – pěšky vám to zabere zhruba hodinu až hodinu a půl. Nicméně pokud se vám nechce po svých, můžete se nechat svézt třeba motorovým člunem.

  • Zajděte k nám, než vyrazíte do Hongkongu

Navnadili jsme vás? To je dobře, Hongkong si vaši návštěvu určitě zaslouží. Ale až si koupíte letenky a zabalíte si na cestu, zastavte se ještě u nás – ve všech pobočkách Tourist Centra po celé republice si můžete vyměnit hongkongské dolary. Přehled více než 100 našich poboček včetně jejich adres najdete zde.

Mohlo by Vás zajímat