Kvůli šíření koronaviru po celém světě jsme na čas bohužel docestovali. Česko se v obraně před koronavirovou pandemií uzavřelo před světem a Češi tak logicky nemohou ani létat do zahraničí. Připravili jsme pro vás proto přehled všech omezení pro cestovatele souvisejících s onemocněním Covid-19. V článku najdete vše, co potřebujete vědět o koronaviru a cestování.
Může se cestovat? Ne. Až do odvolání platí zákaz všech zahraničních cest pro české občany s výjimkou tzv. pendlerů, kteří pracují nebo podnikají v blízkém příhraničí (do 100 kilometrů od hranic). Ti mohou i nadále vycestovat, ovšem musí na hraničním přechodu předložit potvrzení zahraničního zaměstnavatele a zároveň předkládají dokument, do něhož se zaznamenává každé jejich překročení hranice. Seznam přechodů které jsou otevřené, najdete na webu ministerstva vnitra.
Existují i další výjimky. Jedna z nich platí pro mezinárodní dopravu, což jsou např. řidiči kamionů, autobusů, posádky dopravních letadel, strojvedoucí, vlakové čety, lodní kapitáni apod. Vždy je však potřeba doložit důvod cesty a potvrzení od zaměstnavatele. Další výjimky uvádí podrobně ministerstvo vnitra na svém webu.
Co se týká klasického cestování, momentálně se mohou lidé pouze vracet ze svých zahraničních dovolených. V případě, že byli v některé z nejhůře postižených zemí, musí hned po návratu nastoupit do 14denní domácí karantény. Nemusí přitom chodit k lékaři – ten jim jen na dálku vystaví tzv. e-neschopenku. Mezi takové rizikové země patří kromě Číny, kde pandemie koronavirus vypukla, také Belgie, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Španělsko, Rakousko, Švédsko, Velká Británie, Jižní Korea a Írán.
Mám koupené letenky, co s tím? Pokud máte dopředu nakoupené letenky, informujte se přímo u své letecké společnosti. Většina aerolinek doporučuje tzv. přebookovávat lety, tedy posouvat termín odletu a čekat na okamžik, kdy bude cestování do zahraničí opět povoleno. Stejně postupujte i v případě rezervovaného ubytování, vstupenek, jízdného v destinaci apod. S ohledem na globální pandemii vycházejí klientům jak hoteliéři, tak i rezervační platformy vstříc.
Kdy se zase bude cestovat? To momentálně nikdo neví. Odhady toho, jak dlouho bude koronavirová pandemie trvat, se značně liší. Některé zdroje hovoří o týdnech, jiné o měsících, ve hře je dokonce i možnost, že se boj s koronavirem protáhne na několik let. Vše bude záležet na situaci v jednotlivých zemích a podle stavu v tuzemsku se nedá odhadnout průběh koronaviru v jiných koutech světa. Proto doporučujeme, abyste si nyní neplánovali žádné cesty a pouze sledovali vývoj v médiích. O tom, že už je opět možné cestovat, vás budeme informovat i na našich stránkách.
Informace o koronaviru
Co je koronavirové onemocnění Covid-19? Nákaza se nejdříve objevila v čínském Wu-chanu, odkud se začala šířit nejdříve v Asii, pak v Evropě a na další kontinenty. S ohledem na rychlý růst počtu nakažených vyhlásila 11. března Světová zdravotnická organizace (WHO) stav pandemie.
Jak poznáte, že jste nakažení? Hlavními příznaky nemoci Covid-19 jsou horečka až 38 stupňů, suchý kašel, silná únava, bolest svalů a dušnost (dýchací potíže provází subjektivní pocit tíže na prsou nebo nedostatku vzduchu, obtížné dýchání). Máte-li tyto příznaky, kontaktujte hygienickou stanici nebo svého praktického lékaře – bezplatné testování je možné jen po jejich doporučení. V případě, že takové doporučení nemáte, si musíte test uhradit podle ceníku.
Jak se koronavirus přenáší? Koronavirus se šíří kapénkami, tedy např. při hovoru, kýcháním či smrkáním. Inkubační doba nového koronaviru trvá u některých jedinců jen 5 dnů, u jiných se může vyšplhat až na dva týdny. V té době jsou lidé nakažliví, přestože ještě nepociťují příznaky nemoci.
Jaký má koronavirus průběh? Covid-19 může mít mírnější, ale i vážný průběh, kdy dochází k zápalu plic a respiračnímu selhání. Nejohroženější skupinou jsou senioři, chronicky nemocní nebo lidé s oslabenou imunitou.
Jak zabránit šíření koronaviru? Chovejte se podobně jako při předcházení chřipce. S ohledem na to, že se jedná o kapénkovou infekci přenášenou vzduchem, je důležité pro ochranu ostatních nosit roušku, neshromažďovat se s jinými lidmi a obecně se vyhýbat delším a blízkým mezilidským kontaktům. Je doporučeno pracovat a setrvávat doma. Tomu napomáhá i vládou vyhlášená karanténa, omezující cesty z domova jen na nezbytné činnosti (nákupy, cesty k lékařům nebo na úřady, pomoc rodině, zdravotní a kondiční procházky apod.).
Součástí boje proti koronaviru je kromě povinného nošení roušek i důkladná hygiena, především mytí rukou, používání dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu, používání jednorázových kapesníků, zakrývání úst rukávem, loktem nebo kapesníkem při kašlání nebo kýchání, vyhýbání se nemocným atd.
Existuje lék nebo vakcína proti Covid-19? Momentálně ne, ale na obojím se pracuje.
Jak se při onemocnění koronavirem léčit? Stejně jako v případě chřipky je léčba individuální, probíhá v domácích podmínkách a využívají se při ní běžně dostupné léky (např. na paracetamolové bázi apod.). V případě vážných potíží je nutná hospitalizace.