Chystáte se do Chorvatska? Pak musíte vyzkoušet jednu z těchto úžasných pláží

Vybrat si pro trávení dovolené místo, které bude právě vám maximálně vyhovovat, je pochopitelně základ úspěchu. Proto jsme pro vás našli deset chorvatských pláží, ze kterých vás už možná nikdo nedostane. Pojďme se na ně podívat. 

1. Zlatni Rat, ostrov Brač

Doslova zlatý útvar z drobných oblázků, který se navíc vlivem přílivu částečně proměňuje. Tak vypadá zřejmě nejznámější chorvatská pláž, která je současně označovaná za jeden z nejkrásnějších přírodních unikátů Jadranu. Leží čtyři kilometry od městečka Bol a kvůli charakteristickému tvaru se jí také říká Zlatý mys nebo Zlatý roh.

2. Gornja Vala, Gradac

Další pláž z oblázků, a to alabastrově bílých, jíž dodávají nezaměnitelnou romantickou podobu olivové háje a borovice. Ty ji navíc chrání před přístavními větry. Gornja Vala je největší pláží na pobřeží Jaderského moře a nachází se na nejjižnějším konci Makarské riviéry, jižně od města Gradac.

3. Rajska plaža, Lopar, ostrov Rab

Budete z ní nadšeni mimo jiné v případě, že milujete brouzdání ve vodě s písečným dnem. Z Rajské pláže k tomu totiž budete mít prostor v moři až kilometr. A kromě toho, že je písečná Rajská pláž dlouhá, jistě oceníte i fakt, že je místy ukrytá ve stínu. Najdete ji na ostrově Rab, v malém turistickém letovisku Lopar. A musíme zmínit i to, že získala Modrou vlajku, což je symbol kvality moře a životního prostředí.

4. Zátoka Lovrečina, ostrov Brač

Často se jí říká „modrá laguna“ této části Chorvatska. Je to malebná pláž na severním okraji ostrova Brač, kde má moře nádherné tyrkysové a smaragdové odstíny díky majestátním borovicím, které obklopují pobřeží. Prvních sto metrů od břehu je velmi mělkých a dno je písčité, což je velmi vhodné pro pobyt s dětmi. Pak už se hloubka zvyšuje rychleji. Čisté a velmi klidné vody lákají také potápěče a šnorchlisty.

5. Vela plaža, Baška

Dva kilometry dlouhá pláž leží zhruba půl kilometru od centra obce Baška, která se nachází na jihovýchodě ostrova Krk. Až ji spatříte na vlastní oči, hned pochopíte, proč je také Vela plaža od roku 1999 držitelkou Modré vlajky. Široká pláž se táhne několik set metrů podél domů a obchodů na nábřeží. Stromy tu sice nenajdete, ale můžete si pronajmout slunečníky. Malé děti si rády hrají na mělkých březích písečných úseků, vyřádí se tu dostatečně i milovníci plavání.

6. Záliv Šunj, ostrov Lopud

Dostat se do zálivu Šunj není úplně jednoduché, můžete tam dojet pouze trajektem z Dubrovníku, což trvá zhruba půl hodiny. Rozhodně to ale stojí za to. Až dorazíte na tohle chráněné místo mezi skalnatými a mechovitými kopci, kde se mísí jemné oblázky a písek, budete určitě nadšeni. Krásná krajina a také úžasný výhled na otevřené oblasti Jaderského moře podtrhnou neopakovatelnou atmosféru.

7. Kraljičina plaža, Zadar

Tahle „královnina pláž“, což je dlouhý pás písku, který se táhne směrem k horizontu, nabízí řetězec plážových barů a výhled na pohoří Velebit. Tedy na největší, i když ne nejvyšší pohoří v Chorvatsku. Pláž se nachází patnáct kilometrů od Zadaru a je stále do značné míry nedotčená. Podle některých zdrojů dokonce zdejší bahnitý břeh uklidňuje bolavé klouby a svaly.

8. Kupari, Dubrovník

Přímořské letovisko u Dubrovníku nese jméno podle této oblasti, ve které se kdysi vyráběly dlaždice (v místním dialektu = kupa). V zálivu najdete krásnou písčito-oblázkovou pláž a ze štěrku, který se postupně mísí s pískem, budou jistě nadšené vaše děti. Kupari má jednu naprosto unikátní zajímavost: v průběhu 20. století to bylo oblíbené prázdninové letovisko pro vojenskou elitu a jejich rodiny. Během války byl však komplex zničen a od té doby stojí opuštěný v troskách. Návštěva bývalých hotelů se proto rozhodně nedoporučuje.

9. Medulin, Istrie

Je nejoblíbenější pláží stejnojmenného městečka. Charakterizuje ji skalnaté pobřeží, křišťálově čisté moře a mělké dno. Ocení ji proto zejména děti i dospělí, kteří rádi hrají v moři různé hry. Pláž u hotelu Belvedere je velká zhruba tisíc metrů čtverečních a je moderně vybavená. Nabídne vám sprchy, schody do vody, okolo dvou set jednoduchých a třicet dvoulůžkových lehátek nebo bezplatný WiFi přístup k internetu.

10. Pláže v Podgoře, Makarská riviéra

Podgora je oblíbené přímořské letovisko, které leží devět kilometrů jihovýchodně od Makarské a současně pod Jadranskou magistrálou, takže v něm neslyšíte dopravní ruch. Krásné a také dlouhé, byť celkem úzké, převážně oblázkové a místy písečné pláže se táhne podél celého letoviska. Pláž Centar se dokonce pyšní oceněním Modrá vlajka.

 

 

Mohlo by Vás zajímat