Chorvatsko v hotelu, nebo s Robinsonem?

Než si objednáte dovolenou na Jadranu, měli byste si nejprve pečlivě promyslet, kde a v čem vlastně chcete bydlet. A kritériem při zvažování by neměla být pouze cena. Ubytovat se totiž můžete na jedné straně v luxusním hotelu, kde se o vás kompletně postarají, ale také třeba využít tzv. Robinsonovu turistiku, která slibuje nevšední zážitky. Kolik vás budou jednotlivé varianty stát?

Hotel: Komfort, a průvan v peněžence

Jistě není žádným překvapením, že za hotel zaplatíte nejvíc. Pokud ale chcete svou dovolenou strávit tak, že se nebudete muset absolutně o nic starat a budete si užívat stálého přísunu výborného jídla, pití a řady „rozmazlujících“ služeb, pak proč ne. Ceny pochopitelně závisí na jednotlivých lokalitách. Obecně platí, že nejdražší jsou destinace jako Dubrovník či Hvar.

V soukromí apartmánu nebo nízkonákladově do kempu

Pokud dáte přednost apartmánu v soukromí, vaše náklady na ubytování budou nezanedbatelně nižší. Pokud se chcete s cenou dostat ještě níž, a navíc rádi spíte skoro pod širým nebem, tedy v kempu, můžete tuhle variantu pochopitelně využít i v Chorvatsku. Platí to tedy spíše pro variantu pod stanem, protože mobilní domy vesměs nabízejí velmi slušný luxus a cenově se pohybují na úrovni apartmánů. Podívejme se pro představu nejprve na ceny několika z nich. Jsou blízko pláže, mají dvě ložnice, koupelnu, kuchyň, klimatizaci, často i terasu a venkovní bazén.

Druhou variantou pobytu v kempu, a jak už bylo zmíněno, tou vůbec nejlevnější, je samozřejmě bydlení ve stanu. A v některých menších kempech, což ale neznamená, že by byly hůře vybavené, se s cenou můžete dostat už třeba i na 20 eur za stan a noc.

Bezstarostná jízda v karavanu

S lehkou narážkou na slavnou road movie můžeme dovolenou v karavanu popsat jako svobodu pohybu a poznávání krajiny a místních zajímavostí. Ovšem zmiňovanou svobodu je třeba brát s rezervou, protože konkrétně v Chorvatsku nemůžete s obytným vozem kempovat, kdekoli se vám zachce. A nepočítejte s tím, že by snad karavan byl zárukou nejlevnější dovolené. Zvlášť pokud ho nemáte ve vlastnictví. Klasický levný apartmán vás určitě vyjde levněji, o pobytu pod stanem nemluvě. 

Náklady na dovolenou v obytném voze se skládají z řady položek. Jeho pronájem v hlavní sezóně vás bude stát okolo 3500 Kč na den. Dále počítejte pohonné hmoty a dálniční poplatky v zahraničí. V Chorvatsku se platí mýtné, a to podle délky použitého úseku dálnice a také typu vozidla. Co se týká poplatků za kemp, ty se samozřejmě liší podle jeho úrovně, počtu osob i lokality. Nicméně obecně lze říct, že se ceny pohybují v rozmezí od 30 do 50 eur. Poplatek bývá většinou za dospělé osoby, děti, auto, přívěs, elektřinu a pobytovou taxu. (Někde vám můžou připočítat i tzv. manipulační poplatek za příjem.)

Pořád to není ono? Zkuste Robinsona

Tzv. Robinsonova turistika je jedním z nových trendů v cestovním ruchu, které vyplynuly ze snahy poskytovat turistům autentické zážitky. Tahle forma je určená dobrodruhům, kteří chtějí být mimo civilizaci, v přírodě a často i s omezenými výhodami moderní společnosti. V Chorvatsku to konkrétně znamená ubytování ve starých kamenných domech v nejvzdálenějších zátokách, v neobývaných částech ostrova nebo v dřevěných chatách v lesích, horách a přírodních parcích. 

Například to může být luxusní kamenný dům s bazénem pro šest osob, který se nachází na jihovýchodní straně ostrova Pašman v zátoce Vitane, daleko od městského shonu. Stojí na oploceném pozemku o ploše přibližně 700 m2 přímo u moře, obklopený olivovníky a borovicemi. V upravené zahradě najdete bazén o velikosti 36 m2 s hloubkou 140 cm nebo jacuzzi s cirkulující mořskou vodou atd. Majitel ho nabízí za 450 eur na den.

 

 

Mohlo by Vás zajímat