Chorvatsko v hotelu, nebo s Robinsonem?

Než si objednáte dovolenou na Jadranu, měli byste si nejprve pečlivě promyslet, kde a v čem vlastně chcete bydlet. A kritériem při zvažování by neměla být pouze cena. Ubytovat se totiž můžete na jedné straně v luxusním hotelu, kde se o vás kompletně postarají, ale také třeba využít tzv. Robinsonovu turistiku, která slibuje nevšední zážitky. Kolik vás budou jednotlivé varianty stát? 

Hotel: Komfort, a průvan v peněžence

Jistě není žádným překvapením, že za hotel zaplatíte nejvíc. Pokud ale chcete svou dovolenou strávit tak, že se nebudete muset absolutně o nic starat a budete si užívat stálého přísunu výborného jídla, pití a řady „rozmazlujících“ služeb, pak proč ne. Ceny pochopitelně závisí na jednotlivých lokalitách. Obecně platí, že nejdražší jsou destinace jako Dubrovník či Hvar. 

Pro představu jsme pro vás zjistili ceny ubytování v několika hotelech za šest nocí v pokoji se dvěma místnostmi. Počítáme dva dospělé a dvě nezletilé děti.

 • Amfora (4 hv.), Hvar: 74 133 Kč
 • Adriana (4 hv.), Hvar: 88 354 Kč
 • Komodor (3 hv.), Dubrovník: 36 800 Kč
 • Hilton Imperial (5 hv.), Dubrovník: 64 310 Kč
 • Excelsior (5 hv.), Dubrovník: 115 000 Kč
 • Lero (4 hv.), Dubrovník: 36 000 Kč
 • Jadran (3 hv.), Split: 28 330 Kč
 • Dioklecijan (4 hv.), Split: 59 094 Kč
 • Globo (4 hv.), Split: 32 737 Kč

V soukromí apartmánu

Pokud dáte přednost apartmánu v soukromí, vaše náklady na ubytování budou nezanedbatelně nižší. (I když jak je patrné z předchozích řádků, i v nabídce hotelů lze najít zajímavé ceny.) V našem srovnání jsme se zaměřili na dvoupokojový apartmán s vlastní koupelnou a kuchyní, opět pro dva dospělé a dvě děti na šest nocí. Většina apartmánů poskytuje i další vybavení, zvyšující komfort uživatelů. Například televizi, gril, klimatizaci atd.

 • Varos, Split: 17 470 Kč
 • Rooms Margarita, Split: 25 182 Kč
 • Pupo Rooms, Dubrovník: 12 277 Kč (bez kuchyně a možnosti parkování)
 • ZoomZoom, Dubrovník: 20 016 Kč
 • Teo Apartments, Hvar: 23 063 Kč (bez kuchyně, pouze s příslušenstvím pro přípravu kávy a čaje)

Nízkonákladově do kempu

Pokud se chcete s cenou dostat ještě níž a navíc rádi spíte skoro pod širým nebem, tedy v kempu, můžete tuhle variantu pochopitelně využít i v Chorvatsku. Platí to tedy spíše pro variantu pod stanem, protože mobilní domy vesměs nabízejí velmi slušný luxus a cenově se pohybují na úrovni apartmánů. Podívejme se pro představu nejprve na ceny několika z nich. Jsou blízko pláže, mají dvě ložnice, koupelnu, kuchyň, klimatizaci, často i terasu a venkovní bazén. Cena je opět za šest nocí, dva dospělé a dvě děti.

 • Stella Maris, Umag: 25 065 Kč
 • Arena Indije, Pula: 32 152 Kč

Druhou variantou pobytu v kempu, a jak už bylo zmíněno, tou vůbec nejlevnější, je samozřejmě bydlení ve stanu. Čtyřčlenná rodina, která stráví šest nocí například v kempu Marina Camping Resort (nachází se na malém poloostrově blízko středověkého města Labin a populárního turistického resortu Rabac), se dostane celkem na necelých 11 000 korun.  

Bezstarostná jízda v karavanu

S lehkou narážkou na slavnou road movie můžeme dovolenou v karavanu popsat jako svobodu pohybu a poznávání krajiny a místních zajímavostí. Ovšem zmiňovanou svobodu je třeba brát s rezervou, protože konkrétně v Chorvatsku nemůžete s obytným vozem kempovat, kdekoli se vám zachce. A nepočítejte s tím, že by snad karavan byl zárukou nejlevnější dovolené. Zvlášť pokud ho nemáte ve vlastnictví. Klasický levný apartmán vás určitě vyjde levněji, o pobytu pod stanem nemluvě. 

Náklady na dovolenou v obytném voze se skládají z řady položek. Jeho pronájem v hlavní sezóně vás bude stát okolo 3500 Kč na den. Dále počítejte pohonné hmoty a dálniční poplatky v zahraničí. V Chorvatsku se platí mýtné, a to podle délky použitého úseku dálnice a také typu vozidla. Co se týká poplatků za kemp, ty se samozřejmě liší podle jeho úrovně, počtu osob i lokality. Nicméně obecně lze říct, že se ceny pohybují v rozmezí od 30 do 50 eur. Poplatek bývá většinou za dospělé osoby, děti, auto, přívěs, elektřinu a pobytovou taxu. (Někde vám můžou připočítat i tzv. manipulační poplatek za příjem.)

Pořád to není ono? Zkuste Robinsona

Tzv. Robinsonova turistika je jedním z nových trendů v cestovním ruchu, které vyplynuly ze snahy poskytovat turistům autentické zážitky. Tahle forma je určená dobrodruhům, kteří chtějí být mimo civilizaci, v přírodě a často i s omezenými výhodami moderní společnosti. V Chorvatsku to konkrétně znamená ubytování ve starých kamenných domech v nejvzdálenějších zátokách, v neobývaných částech ostrova nebo v dřevěných chatách v lesích, horách a přírodních parcích. 

Například to může být venkovská chata pro čtyři osoby na jižní straně ostrova Pašman v obci Banj, která se nachází v kraji Zadar. Stojí přímo u moře, nabízí výhled na souostroví Kornati a nabízí pláž jen pro vás. Do 500 metrů totiž nenarazíte na žádné sousedy. Majitel ji nabízí za cenu od 40 eur na den.

Mohlo by Vás zajímat