Zimní dovolená: karta, nebo hotovost? Rady, jak a čím platit

Nastává čas zimních dovolených a s tím pro mnohé i otázka, zda v zahraničí spoléhat na platební kartu, nebo si vzít s sebou hotovost.

Záleží nejen na tom, co vše máte dopředu zaplaceno, ale i na tom, kam jedete. Určitou částku v hotovosti byste ale měli mít s sebou vždy.

I když jedete jen na týden na lyže do Alp, nespoléhejte se na to, že všude můžete zaplatit kartou. I v Rakousku se vám může stát, že na horské chatě nebo v některém penzionu budete muset platit hotově. Peníze si samozřejmě můžete vybrat i na kartu z bankomatu, ale taková směna je povětšině za méně výhodný kurs než výměna v tuzemské směnárně. A navíc je výběr v cizině mnohdy ještě zpoplatněn.

Tradiční lyžařskou dovolenou už mnoho lidí nahradilo cestou za teplem do exotických rájů, jako je Thajsko, Bali, Dubaj nebo Karibik. Plánujete-li cestu mimo Evropu, rozhodně byste se měli informovat, jakou měnu je nejlepší vzít si s sebou a jaké jsou možnosti placení kartou. Např. v Myanmaru (Barma) možnost placení kartou téměř neexistuje.

V zavedených turistických destinacích je platba kartou v hotelích samozřejmostí, ale při nákupu suvenýrů či různých výletů, na trzích apod. je hotovost jistější a v mnoha ohledech i bezpečnější. Může se vám totiž stát i to, že vám kartová společnost z preventivních důvodů kartu zablokuje.

Při cestách do oblíbených destinací dnes ve směnárnách můžete koupit přímo thajský bath, či dirham, který je měnou ve Spojených arabských emirátech, stejně jako jihoafrický rand či novozélandský dolar. Při cestě do Karibiku a Střední nebo Jižní Ameriky vsaďte na americký dolar.

Chcete-li si dovolenou opravdu užít, držte se rad zkušených:

  • Výdaje si rámcově naplánujte předem, ať na dovolené nemusíte myslet na peníze.
  • Zvažte, co budete moci uhradit kartou (hotel, nákupy v kamenných obchodech) a na co budete potřebovat hotovost, kolik z toho si předem směníte a kolik doplníte výběrem z bankomatu.
  • Rozhodně nenoste všechny peníze a kartu v jedné peněžence. Na drobné stačí malá peněženka. Ani kartu byste neměli mít v jedné peněžence spolu s větší hotovostí.
  • Z bankomatu vybírejte peníze platební kartou, protože za výběr kreditní kartou se platí vyšší poplatky.
  • Při placení nikdy nespouštějte kartu z očí.
  • Při ztrátě nebo krádeži karty volejte neprodleně speciální infolinku své banky. Její číslo si uložte do telefonu.

Potřebnou měnu si můžete koupit ve více než 70 pobočkách Tourist Centra http://www.tourist-centrum.cz/sluzba/nabidka-men. Protože se kurzy mění během dne, jejich aktuální hodnotu se dozvíte na infolince 800 100 792.

Mohlo by Vás zajímat